Appbilgi.com

Deprem Nasıl Oluşur?

01.11.2020
186

Deprem Nedir ve Nasıl Oluşur.

Deprem nedir, sorusuna cevap vermek gerekirse, yer kabuğu üzerindeki fay adı verilen kırıklarda meydana gelen depremler, kayanın kırılgan özelliğinin ani basınç değişimleriyle kırılmasıyla ortaya çıkar. Basınç değişimlerinin temel nedenleri arasında; gerilme, sıkışma ve bükülme gösterilebilir.

Kayalık bir alanda oluşan ani gerilmeler kayanın en zayıf noktasında gerçekleşerek yeni fay oluşumlarının ortaya çıkmasına da neden olabilir. Gerilmenin oluşmasıyla birlikte açığa çıkan ve çok yüksek bir enerjiye sahip olan hareketlilik deprem nasıl oluşur sorusunun en basit cevabıdır.

Yüzeydeki Kayalarda da Fay Görülebilir mi?

Yüzeydeki kaya kütlelerinde de fay görülebilir. Basınç nedeniyle açığa çıkan enerjinin kaya kütleleri üzerinde meydana getirdiği titreşim, depremin derecesi hakkında da bilgi verir. Litosferde çok sayıda fay olmasının yanı sıra bu fayların kimisi hala hareketlidir ve bu bölgelere “Etkin fay kuşağı” adı verilir.

Maddi ve manevi zarara neden olan doğal afetler arasında en önemli olanlardan birisi depremlerdir. Can ve mal kayıplarının yaşanmasına neden olan depremler direk olarak insan hayatının değişmesine neden olur. Doğal afetler azaltılamaz ancak zararlı etkileri gerekli önlemlerin alınmasıyla hafifletilebilir.

Deprem Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Deprem herhangi bir zaman diliminde ve dünya üzerindeki herhangi bir yerde görülebilir. Deprem görülme sıklığı, verdiği zararlar ve ortaya çıkan enerjinin büyüklüğü göz önüne alındığı zaman iki ana deprem kuşağının varlığından bahsedilebilir. Bunlar;

– Pasifik deprem kuşağı ve

– Akdeniz-Himalaya deprem kuşağıdır.

Yeryüzünde meydana gelen depremlerin %80’i birinci grupta ve ‘i de ikinci grupta meydana gelir.

Deprem çeşitleri; tektonik depremler, volkanik depremler ve çöküntü depremleri olarak sayılabilir.

Tektonik depremler; şiddet ve büyüklük açısından değerlendirildiği zaman en yıkıcı depremlerdir. Dünya üzerinde oluşan depremlerin tamamına yakını bu türdendir.

Volkanik depremler; volkanik patlamalar sonucunda meydana gelir.

Çöküntü depremler; yerel etkiye sahip olan bu depremlerin etkisi diğerlerine nazaran çok daha hafiftir.

Herhangi bir yerde oluşan depremin tanımlanabilmesi için bazı parametrelerin ortaya konması gerekir. Odak noktası, dış merkez, odak derinliği, şiddet ve magnitüd olan depremle ilgili bilgilerin elde edilmesini sağlar.

Büyük depremden önce oluşan sarsıntılara öncü deprem adı verilebilir.
Bu oluşumu inceleyen bilim dalına Sismoloji ve depremleri ölçen alete de sismograf adı verilir.

Bu yazımızı beğendiyseniz, bu kategoride yer alan Giysilerden Sakız Çıkarma başlıklı bir önceki yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Merhaba, Malatya/yeşilyurt doğumluyum. Tekstil Teknoloji Teknisyenliği alanında önlisans yaptım ve şuan özel bir sektörde mesleğimi icra etmekteyim.

YORUMLAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Copyright © 2020 Appbilgi.com. Tüm hakları saklıdır.

bilgi sitesi, trend bilgiler, saglik, tarih, teknoloji, yemek tarifleri, ip uclari, neden, bilgi, sitesi, webmaster, faydali, bilgiler, nedir, nasil, yapilir, nerede