Mısır Piramitleri Ne İçin Kullanıldı?
  1. Ana Sayfa
  2. Tarih

Mısır Piramitleri Ne İçin Kullanıldı?

0

Mısır Piramitleri Ne İçin İnşaa Edildi

Eski Mısırlılar, firavunlarına veya krallarına mezar olarak piramitler inşa ettiler. Bir Firavun, tahta geçer geçmez mezarını veya “sonsuzluk evini” planlamaya başlayacaktı. Bunun nedeni, Mısır piramitlerinin öbür dünyaya hazırlık için birçok eşya bulundurmasıydı. Firavunların öbür dünya için birçok eşyasına ve kölelerine ihtiyaç duyacağına inanılıyordu.

Her biri farklı bir kişi için inşa edilmiş 100’den fazla Mısır piramidi var. Piramitlerin çoğu aslında bir avlu ile çevrili bir ana piramit, yakındaki bir morg tapınağı ve kralın ruhunu barındıracak küçük bir kült piramidi içeren piramit kompleksleriydi. Bazı piramitlerin yakınında küçük piramitler veya aile üyeleri için ayrılmış başka türden mezarlar vardı.

Eski Mısırlıların Ölüme Dair İnançı Nasıldı

Eski Mısır’da, ölümün, kişiyi öbür dünyaya getiren bir yolculuğa başladığına inanılıyordu. Kral mumyalanmış ve mumya hem korunmak hem de öbür dünyaya daha kolay seyahat etmek için piramidin içinde tutulmuştur. Eşyaları, öbür dünyada onlara erişebilmesi için onunla birlikte piramitte tutuldu.

  • Firavunların güneş ışınları ile cennete yükseldiğine inanılıyordu.

Eski Mısır Piramitlerinin şekillerinin belirli bir nedeni vardı. Firavun’un güneş ışınları ile cennete yükseldiğine inanıyorlardı. Bir firavunun öbür dünyaya tırmanmak için kullanacağı güneş ışınları, piramidin şekli ile sembolize edildi. Piramit şekli, tüm yaşamı yarattığına inanılan Güneş Tanrısı Ra‘nın bir anıtı da olabilirdi.

Piramitlerin en önemli sayılan yıldızların altına yerleştirilmesi gerektiğinden piramitlerin yeri de önemliydi. Piramitlerin çoğu Nil’in batı yakasına inşa edildi çünkü güneşin her gece batıda “öldüğü” düşünülüyordu.

Eski Mısır’daki Mısır piramitlerinden ilki, Firavun Djoser için MÖ 2611’de inşa edildi. Bu piramidin düzgün yanları yoktu, bunun yerine altı basamak benzeri seviyeden oluşuyordu. Basamaksız ilk piramit olan “Eğik Piramit” yaklaşık otuz yıl sonra inşa edildi. Yapının yarısında kenarlarının açısı değiştirilerek kenarların bükülmüş görünmesine neden oldu. Bu piramit çok uzun değildi.

Yaklaşık elli yıl sonra, Giza’daki piramitlerin en büyüğü inşa edildi. Bu piramit, her bloğun ağırlığı on beş tonu bulan yaklaşık iki milyon taş bloktan yapılmış gerçek bir mühendislik başarısıydı. Giza’da bulunan üç piramidi inşa etmek 80 yıldan fazla sürdü.

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?
İlginizi Çekebilir

Yorum Yap