Rufus Nedir? Nasıl Kurulur?

Rufus Nedir? Nasıl Kurulur?

0

Rufus Nedir? Nasıl Kurulur?

Rufus, önyüklenebilir USB sürücüler oluşturan ücretsiz bir yazılımdır. Windows 10’u Rufus ile kurabilirsiniz. Ayrıca çok sanatlı sürücüler oluşturmak için aynı cihaza birden çok işletim sistemi kurabilir.

İşiniz, bilgisayar başında saatler geçirmenizi gerektiriyorsa, acil durum kitinizin olması çok önemlidir. Bir dizi temel Windows aracı hazırlayarak, işletim sisteminin normal çalışmamasına ve çalışmanıza müdahale etmesine neden olan tüm sorunları hızlı bir şekilde çözebilirsiniz.

İşletim sistemini hızlı bir şekilde yeniden kurmanız gerekiyorsa, Windows sürümünüzle birlikte hazır bir önyüklenebilir kalem sürücünüz olmalıdır. Ve bu iş için Rufus’tan daha iyi bir yazılım düşünemiyoruz.

Rufus, önyüklenebilir USB aygıtları oluşturmanıza olanak tanıyan hafif ama güçlü bir Windows programıdır. Böylece, işletim sistemini hemen yeniden yüklemek, herhangi bir işletim sistemi, flash işletim sistemi veya diğer DOS bellenimini çalıştırmayan bir makinede çalışmak, herhangi bir düşük seviyeli aracı çalıştırmak ve hatta Windows BIOS’u güncellemek için bilgisayarınıza bağlayabilirsiniz.

USB flash sürücüleri biçimlendirmenize ve önyüklenebilir veya önyüklenebilir olmayan ortamları yerleştirmenize yardımcı olacak temel ve gelişmiş seçeneklere sahiptir. Örneğin, bu araç, ISO’dan bir Windows 10 UEFI önyüklenebilir USB sürücüsü oluşturmanıza olanak tanır.

Rufus Sistem Gereksinimleri

Boot Creator, düşük sistem gereksinimlerine sahiptir. İhtiyacınız olanlar:

  • Windows 7, 8, 8.1, 10 XP, Vista (64-bit veya 32-bit)
  • Minimum 8GB kapasiteli USB flash sürücü

Rufus Nasıl Kurulur?

Rufus taşınabilir bir yazılım olduğundan kurulum gerektirmez. Bu nedenle aracı indirdikten hemen sonra kullanabilirsiniz. Yalnızca, daha sonra ayarlarda değiştirebileceğiniz yazılım güncellemelerini çevrimiçi olarak otomatik olarak kontrol etmek için izin ister.

Rufus’u taşınabilir uygulamalar koleksiyonunuza eklemenin ve önyüklenebilir bir USB bellek oluşturmanız gerektiğinde çalıştırmanın yanı sıra, hızlı bir düzeltme gerektiren herhangi bir bilgisayarda kullanmak üzere onu harici bir sürücüye kaydedebilirsiniz.

Rufus Kullanıcı Arayüzü

Bir GUI için Rufus inanılmaz derecede basittir. Tüm varsayılan seçeneklerin bulunduğu tek bir pencereye sahiptir. Ek özellikler ve biçimlendirme seçenekleri de göstermek istiyorsanız genişletilebilir.

Üç ayrı bölüm vardır: Sürücü Özellikleri, Geri Yükleme Seçenekleri ve Durum. Sol alt köşedeki dört düğme, kullanıcı arabirimi dilini değiştirmenize, ürün bilgilerini görüntülemenize, güncelleme ayarlarını yapılandırmanıza ve günlük bilgilerini görüntülemenize ve kaydetmenize olanak tanır.

  • Windows 10’u Yüklemek için Rufus’u Kullanma
  • USB sürücüsünü bilgisayarınıza takın ve Rufus’u çalıştırın.
  • Aygıtı USB sürücüsüne takın ve SEÇ’e tıklayarak Windows 10 kurulumunu seçin.
  • Birim etiketini ayarlayarak ve dosya sistemini ve küme boyutunu varsayılan değerlerinde bırakarak biçimlendirin.
  • BAŞLAT’a tıklayın ve Rufus’un Windows 10’un USB kurulumunu oluşturmasını bekleyin.

Rufus Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

Rufus güvenli mi?

Evet, Rufus’un kullanımı %100 güvenlidir. Reklamlar, afişler, üçüncü taraf teklifleri veya başka herhangi bir reklam yazılımı veya kötü amaçlı yazılım içermeyen yasal bir yazılımdır. Kişisel ve ticari kullanım için %100 ücretsizdir. Ve hiçbir gizli maliyet yoktur.

Rufus’un en son sürümü nedir?

Rufus’un 22 Nisan 2020’de yayınlanan en son sürümü 3.10’dur. Herhangi bir yeni özellik getirmese de bazı iyileştirmeler ve hata düzeltmeleri ile birlikte gelir.

Rufus ile ISO’yu USB’ye nasıl yazdırırım?

Rufus penceresinde, Aygıtı kalem sürücüye ve önyükleme seçimini Disk veya ISO görüntüsüne ayarlayın. Ardından SEÇ’e tıklayın, işletim sisteminizi içeren ISO görüntüsüne gidin ve ardından BAŞLAT’a tıklayın. Hızlı bir şekilde önyüklenebilir bir USB oluşturulmalıdır.

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?
İlginizi Çekebilir

Yorum Yap