Appbilgi.com

Temiz Hava Koronavirüsün Yayılmasını Azaltır

22.11.2020
232

Virüsden Korunmanın En Etkin Yolu Temiz Hava

İçerideki bayat havayı dışarıdaki temiz hava ile değiştirmeye yardımcı olmak için kapınızı mümkün olduğu kadar açık tutun.

Virüs bulaşmasının büyük sebebi , çoğunlukla koronavirüs içeren havadaki partiküllerin solunmasıyla iç mekanlarda gerçekleşir . Ancak, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, içeride olmanın yarattığı bariz risklere rağmen, vakalardaki son artışların çoğunu küçük ev toplantıları yönlendiriyor .

Virüsün bir evde yayılmasını önlemenin en iyi yolu, enfekte insanları uzak tutmaktır. Ancak , vakaların tahminen yüzde 40’ı asemptomatik olduğunda ve asemptomatik insanlar koronavirüsü hala başkalarına yayabildiğinde bunu yapmak zordur . Bir sonraki en güvenli seçenek dışarıda eğlenmektir, ancak yapamıyorsanız, koronavirüsün yayılma riskini azaltmak için yapabileceğiniz birkaç şey var.

Birincisi – ve en önemlisi – her zaman maske takın , herkesin diğer insanlardan en az 6 fit (2 metre) uzakta olduğundan ve içeride çok fazla zaman geçirmediğinden emin olun. Ancak bu önlemlere ek olarak, içerideki havanın olabildiğince temiz olmasını sağlamak da yardımcı olabilir.

Artırılmış havalandırma kullanmak veya uygun boyutta bir hava temizleyici veya filtre çalıştırmak , ekstra bir koruma katmanı ekleyebilir.

Temiz Hava Daha Güvenli Havadır

Daha güvenli bir ev, içindeki bayat havanın yerini sürekli olarak bol miktarda temiz hava ile tazelenen evdir.

Evler genellikle açık pencerelerden veya kapılardan veya binanın kendisindeki istem dışı açıklıklar ve çatlaklardan içeri sızan havadan havalandırılır. Bir ev için tipik bir hava değişim oranı, saatte yaklaşık 0,5 hava değişimidir . Havanın hareketinin karmaşık yolu nedeniyle, bu, ortalama bir evin içindeki havanın üçte ikisini değiştirmenin yaklaşık iki saat ve hepsini değiştirmenin yaklaşık altı saat sürdüğü anlamına gelir.

Havadaki bir virüsün yayılmasını sınırlamak istediğinizde bu yavaş hava değişimi iyi değildir. Havalandırma oranı ne kadar yüksekse o kadar iyidir. Peki ne kadar temiz hava idealdir? Kesin cevap odanın büyüklüğüne bağlı olsa da, örnek olarak, içinde üç ila dört kişinin olduğu 10 x 10 fit (3 x 3 metre) bir odada saatte en az üç hava değişimi olmalıdır. . Bir pandemide bu daha yüksek olmalıdır ve Dünya Sağlık Örgütü son zamanlarda saatte altı hava değişimi önermiştir .

Eviniz için kesin hava değişim oranını bilmek gerekli değildir; sadece daha fazlasının daha iyi olduğunu bilin. Neyse ki, bir evin veya dairenin havalandırmasını artırmak kolaydır.

Mümkün olduğu kadar çok pencere açın – açıklık ne kadar büyükse o kadar iyidir. Dışarıya açılan kapıları. Baca fanlarını banyonuzda ve sobanın üzerinde çalıştırın, ancak bunu yalnızca egzoz dışarıya çıkarsa ve ayrıca bir pencere veya kapınız açıksa yapın . Ek olarak, fanları açık pencerelere yerleştirebilir ve hava akışınızı daha da artırmak için içerideki havayı dışarı üfleyebilirsiniz.

Evinizde ziyaretçileriniz varsa, kış aylarında bile evinizi tamamen havalandırmak için birkaç pencereyi en az bir saat açık tutun.

Ekstra Hava Filtreleme

Ev havalandırmanızın hala çok düşük olduğundan endişeleniyorsanız, hava filtrelemesi başka bir güvenlik katmanı sunabilir. N95 maskesinin kullanma şekline benzer şekilde, evinizdeki havayı küçük açıklıkları olan bir filtreden geçirmek, koronavirüsü içerebilecek havadaki parçacıkları yakalayabilir.

Havadaki partikülleri temizlemek için bağımsız bir hava temizleyici de kullanabilirsiniz, ancak bunların ne kadar etkili olduğu odanın büyüklüğüne bağlıdır. Oda ne kadar büyükse, o kadar çok havanın temizlenmesi gerekir.

Ayrıca bir hava temizleyici filtresinin ne kadar etkili olduğunu da düşünmeyi unutmayın. En iyi seçeneğiniz, tüm partikül boyutlarının yüzde 99,97’sinden fazlasını ortadan kaldırdığı için, yüksek verimli partikül hava (HEPA) filtresi kullanan bir temizleyicidir .

Önümüzdeki aylarda evinizi başkalarıyla paylaşmaya karar verirseniz, dışarıda olmanın en güvenli seçenek olduğunu unutmayın. Ancak içeride olmanız gerekiyorsa, misafirlerin kaldıkları süreyi kısaltın, maskeler takın ve her zaman sosyal mesafe bırakın. Bu önlemlere ek olarak, pencereleri olabildiğince geniş açarak hava akışını yüksek tutmak, baca fanlarıyla evinize daha fazla hava girmesini sağlamak ve hava temizleyicileri ve filtreleri kullanmak, koronavirüsün yayılma olasılığını daha da azaltmaya yardımcı olabilir.

Vantilatörler Odadaki Havanın Değişimini Hızlandırır

Açık bir pencereye veya bir odanın köşesine bir vantilatör yerleştirmek, evinizin hava akışını hızlandırmak için içerideki havanın dışarı çıkmasına yardımcı olacaktır.

Bu yazımızı beğendiyseniz, bu kategoride yer alan Zehirlenme ve Zehirlenme Sebeplerine Göre İlk Yardım başlıklı bir önceki yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Merhaba, Malatya/yeşilyurt doğumluyum. Tekstil Teknoloji Teknisyenliği alanında önlisans yaptım ve şuan özel bir sektörde mesleğimi icra etmekteyim.

YORUMLAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Copyright © 2020 Appbilgi.com. Tüm hakları saklıdır.

bilgi sitesi, trend bilgiler, saglik, tarih, teknoloji, yemek tarifleri, ip uclari, neden, bilgi, sitesi, webmaster, faydali, bilgiler, nedir, nasil, yapilir, nerede