1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Mobil Uygulamaları Daha Güvenli Hale Getirme

Mobil Uygulamaları Daha Güvenli Hale Getirme
Mobil Uygulamaları Daha Güvenli Hale Getirme
0

Mobil Uygulamaları Daha Güvenli Hale Getirme

Giderek daha fazla sayıda insan internete erişmek için mobil cihazlarını kullandığından, mobil uygulamalarınızın güvenli olduğundan emin olmak her zamankinden daha önemlidir. Bu blog gönderisinde, mobil uygulamalarınızı güvende tutmak için atabileceğiniz adımları tartışacağız. Bu ipuçlarını takip ederek verilerinizin korunduğundan emin olabilirsiniz!

 

Geliştiriciler ve işletmeler uygulamalarının güvenliğini nasıl sağlayabilirler

1. Mobil güvenlik aracı kullanma

Günümüz dünyasında, bağlantıda kalmak ve üretkenliği sürdürmek için mobil cihazlara giderek daha fazla güveniyoruz. Ancak, bu cihazlara bağımlılığımız arttıkça veri ihlalleri ve diğer siber tehdit riskleri de artıyor.

Mobil uygulamalarınızı güvenlik tehditlerinden korumanın bir yolu, bir mobil güvenlik aracı kullanmaktır. Mobil güvenlik araçları, verilerin şifrelenmesine, güvenli olmayan bağlantıların engellenmesine ve kötü amaçlı yazılımların tespit edilmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, uygulamanız siber saldırı altındaysa gerçek zamanlı uyarılar sağlayabilirler.

Daha fazla bilgi için, mobil uygulamalar için güvenlik araçları hakkındaki DataDomes makalesine ve mobil uygulamalar için güvenlik araçları hakkında daha fazla bilgiye bakın. Bir mobil güvenlik aracı kullanmak, uygulamalarınızın ve verilerinizin zarar görmesini önlemenize yardımcı olur.

 

2. Geliştirme Ekibinizi Mobil Güvenlik Riskleri Konusunda Eğitin

Dünya giderek çevrimiçi hale gelirken, mobil uygulamalarınızın güvenliği her zamankinden daha önemli. Ne yazık ki, pek çok geliştirici, mobil uygulama geliştirmenin içerdiği güvenlik risklerinin farkında değil. Bu, uygulamanızı saldırılara karşı savunmasız bırakabilir.

Uygulamaları korumak için geliştirme ekibinin mobil veri güvenliği konusunda eğitilmesi çok önemlidir. SQL enjeksiyonu ve siteler arası betik çalıştırma gibi yaygın güvenlik tehditlerini bildiklerinden emin olun. Mobil uygulama geliştirmede giriş doğrulama ve çıkış kodlama gibi en iyi güvenlik uygulamalarını kullanmaları için onları teşvik edin.

 

3. Hassas Verilere ve Uygulamanızın İşlevlerine Erişimi Sınırlama

Programlarınızı korumanın başka bir yolu da erişimi yalnızca ona ihtiyacı olan kullanıcılarla sınırlamaktır. Örneğin, yöneticilerin normal kullanıcılar tarafından kullanılamayan belirli özelliklere erişmesine izin verebilirsiniz. Bu, yalnızca yetkili kullanıcıların hassas verilere ve işlemlere erişmesini sağlayarak uygulamanızı güvenlik tehditlerinden korumaya yardımcı olur.

 

4. Ek Haklara İhtiyaç Duyan Kullanıcılar İçin İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Etkinleştirin

Veri güvenliğini sağlamanın başka bir yolu, yükseltilmiş haklara ihtiyaç duyan kullanıcılar için iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmektir. İki faktörlü kimlik doğrulama, kullanıcıların bir kullanıcı adı ve parola ve metin mesajı veya e-posta güvenlik kodu gibi başka bir faktör girmesini gerektirerek ekstra bir güvenlik katmanı ekler.

Bu, bir saldırganın uygulamanıza erişmesini zorlaştırıyor çünkü kullanıcı adı ve parolanın yanı sıra diğer yazara erişimi olması gerekiyor. Ek olarak, saldırganın erişim kazanmak için hem kurbanın kimlik bilgilerine hem de ele geçirilebilecek ikinci bir faktöre sahip olması gerektiğinden, iki faktörlü kimlik doğrulama kimlik avı saldırılarına karşı korunmaya yardımcı olabilir.

 

5 Uygulamanızı Yayınlamadan Önce Güvenlik Açıkları İçin Test Edin

Uygulamanızı herkese açık olarak yayınlamadan önce güvenlik açıkları için test etmeniz önemlidir. Mobil uygulamalarla ilişkili pek çok güvenlik riski vardır ve uygulamanızın güvenliği uygun şekilde sağlanmazsa bilgisayar korsanları tarafından kullanılabilir. Uygulamanızı güvenlik açıkları için test ederek, yayınlanmadan önce mümkün olduğunca güvenli olduğundan emin olursunuz. Uygulamanızı güvenlik açıkları açısından test etmek için kullanabileceğiniz birkaç farklı araç ve teknik vardır. Güvenlik risklerini belirledikten sonra, bunları azaltmak için adımlar atabilirsiniz. Bu önlemlere uyarak mobil uygulamalarınızın güvenliğini sağlayabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _ok_oldum
  Şok Oldum
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  k_zg_n_m
  Kızgınım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.