1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Bitcoin Nedir? Nasıl Üretilir?

Bitcoin Nedir? Nasıl Üretilir?
0

Bitcoin Nedir?

Bitcoin Nedir? Bitcoin Nasıl Üretilir?” 2008 yılında sanal para adıyla elektronik ödeme sistemi olarak piyasa giriş yapan Bitcoin herhangi biri tarafından yönetilmeyen ve herhangi bir devlete bağlı olmadan Blockchain teknolojisi altında çalışan dijital para birimidir. İlk olarak Satoshi Nakamato adlı kişinin yayınladığı Bitcoin daha sonra başka kişiler tarafından da geliştirilip merkezi sistemsiz Kriptografik bir para birimi olarak güvence altına alınmıştır.

Bankalara yada aracı başka kurumlara güven duymadan dijital olarak para gönderip, almayı hedefleyen Bitcoin bir devlet ya da başkaları tarafından da kontrol edilememektedir. En güzel tarafının bu olmasıyla sevilen Bitcoin ancak bir yandan kara para aklamak isteyen insanlarında kullandığı bir dijital para olmuştur. Bu sayede web dünyasında ilk 8 dolar olarak adımı atana Bitcoin yıllar sonra 20.000 dolar seviyelerine kadar çıkmayı başarmıştır. Bitcoin’in bu yükselişiyle birlikte ona karşı altcoin olarak bir çok para birimi ortaya çıkmıştır.

Bitcoin Nasıl Üretilir?

Bitcoin üretme işlemine madencilik denir. Fiziksel olarak elimizde tutamadığımız bir şeyin madencilik olarak anılması da sadece soyut bir kavramdır. Ancak onun böyle bir kavramla eşleştirilmesinin sebebi ise altın madenciliğine bir nevi dijital olarak benzemesidir. Altın gibi sınırlı bir düzeyde olan Bitcoin’den en fazla 21 milyon adet vardır ve bir gün tamamen çıkarılması bekleniyor.

Bitcoin üreten kişiler madenci olarak bilinir ve onlar güçlü işlemcilere sahip bilgisayarları ile piyasada yapılan işlemleri onaylama görevini yaparlar. Bu dijital Blockchain ağında en çok işlem onayı yapan ve en çok hızlı bloklar üreten kişiye ise ödül verilir. Aslında kısaca madencilik bir bulmacayı çözmeye benzer ve bunu başaran kişi ödülü kapar.

Günümüzde Bitcoin madenciliği yapmak isteyen kişilerin iyi bir işlemci ve grafik kart olan bir bilgisayara ihtiyacı vardır yada bulut madenciliği yaparak da bunu yapabilirler. Bulut madenciliği sisteminde ise donanımı almak yerine bulut üzerinden bir cihaz kiralayıp ondan Bitcoin çıkarımı yapabilirsiniz ancak gelir ve giderleri iyi hesaplamanız gerekir. İyi bir bilgisayar toplayıp bu işe girişmek ise ilk başlarda kar getirmese de sonrasında Bitcoin değerlendikçe elinizde güzel bir yatırım kalabilir. 2020 yılı ile birlikte Bitcoin madenciliği artık fazlasıyla arttığı için bu konu da başarılı olmakta gerçekten zor bu yüzden sizde herhangi bir kripto para birimi satan bir web sitesinden satın alarak dijital para birimine kolayca yatırım yapabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _ok_oldum
  Şok Oldum
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  k_zg_n_m
  Kızgınım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

Merhaba, Malatya/yeşilyurt doğumluyum. Tekstil Teknoloji Teknisyenliği alanında önlisans yaptım ve şuan özel bir sektörde mesleğimi icra etmekteyim.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.