1. Anasayfa
 2. Faydalı Bilgiler

Kutup Ayıları Neden Önemli?

Kutup Ayıları Neden Önemli?
0

Kutup Ayılarının Ekosistemdeki Önemi Nedir

Kutup ayıları, içinde yaşadıkları ekosistemlerin önemli bir bölümüne hizmet eden güzel hayvanlardır. Ayrıca korkutucu olabilirler ve insanları avlayıp öldürdükleri bilinmektedir. Kutup ayıları, insan akınına uğrayarak büyük bir yaşam alanı kaybettiler ve özellikle mevcut deniz buzu miktarını etkileyen küresel ısınmanın etkilerine karşı menzillerini ve bölgelerini kaybediyorlar .

Bir ekosistem , tüm parçalarına büyük ölçüde bağımlıdır ve tek bir türü bile ortadan kaldırmak, potansiyel olarak ciddi sonuçlar doğurabilir. Kutup ayıları, yaşadıkları bölgelerde yırtıcı hayvanların zirvesi veya tepesidir. Fok, balık ve yerli geyik popülasyonlarıyla beslenirler. Diğer çöpçü etoburlar, en azından kısmen kutup ayılarının öldürülmesine bağlıdır. Kutup ayılarının kurtarılamaması, Kutup tilkisi gibi şu anda tehlike altında olmayan türlerin kaybına neden olabilir.

 • Kutup ayısını ve yaşam alanlarını kurtarmak, daha çevre dostu enerji kaynakları bulmaya bağlı olabilir.

Ek olarak, tüm büyük yırtıcı hayvanlar yaşam alanlarında çok önemli bir işlev görürler: diğer türlerin popülasyonlarının düzenlenmesine ve kontrol edilmesine yardımcı olur. Bir hayvan grubu doğal avcılarını kaybettiğinde, aşırı nüfus, hastalık ve kitlesel ölümler sonuçlanabilir. Dahası, aşırı nüfuslu gruplar, diğer grupların az nüfuslu olmasına neden olabilir. Arktik fok popülasyonundaki büyük patlama, fokların avı üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olacak ve belirli balık ve kabuklu türlerinin sayısını azaltabilir.

Bunun, balıklardan yiyecek tedarik etmek için Arktik foklarıyla rekabet etmek zorunda kalabilecek insanlar üzerinde doğrudan bir etkisi olabilir. İnsanlar kutup ayılarını kurtarmak için daha insan merkezli bir neden isterlerse, kutup ayılarının yokluğu nihayetinde insan gıda tedarikini ve ticari balıkçılık endüstrilerini etkileyebilir. İnsanlar da dahil hiçbir türün başkalarına bağımlı olmadan yaşamayacağı fikri, bu türü kurtarmak için en hayati insan nedeni olabilir.

Kutup Ayılarını Neden Kurtarmalıyız ?

Kutup ayılarını neden kurtarmamız gerektiğine dair birçok argüman varken, oyunda başka bir soru daha var: onlar kurtarılabilir mi? Bu, son yıllarda artan sıcaklıklar nedeniyle kutup ayılarının ortamının hızlı bozulması gibi görünen şey nedeniyle bilim adamlarının tartıştığı bir konudur. Aslında, ABD Jeoloji Araştırması, insanoğlunun türleri tamamen düşüşe geçmeden önce kurtarma yeteneği hakkında endişe verici tahminlere sahip. Ayılar değişen iklimlere uyum sağlayamazlarsa, 21’inci yüzyılın sonundan önce neredeyse tamamen yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilirler ve 2050’ye kadar hayvanların yaklaşık% 66’sı kaybolur.

Isınma eğilimlerini yavaşlatmaya ve kutup ayılarının neslinin tükenmesini geciktirmeye yardımcı olabilecek bazı şeyler var. Bunlar, sera gazlarını salmayan enerji kaynaklarını bulmak ve hala istikrarlı olan kutup ayısı topraklarında daha fazla saldırı yapmamak gibi şeyleri içerir . Artic National Wildlife Refuge’de (ANWR) petrol veya doğal gaz için sondaj yapmak, bu hayati türün yok edilmesini hızlandırabilir ve çoğu çevreci tarafından kutup ayılarını ve diğer nesli tükenmekte olan veya risk altındaki türleri kurtarma girişimlerini alt üst etmenin kesin bir yolu olarak görülüyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _ok_oldum
  Şok Oldum
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  k_zg_n_m
  Kızgınım
 • 1
  be_enmedim
  Beğenmedim

Merhaba, Malatya/yeşilyurt doğumluyum. Tekstil Teknoloji Teknisyenliği alanında önlisans yaptım ve şuan özel bir sektörde mesleğimi icra etmekteyim.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.