1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Şifreleme Nedir ve Nasıl Çalışır?

Şifreleme Nedir ve Nasıl Çalışır?
Şifreleme Nedir ve Nasil-Çalışır
0

Şifreleme Nedir ?

Şifreleme, gönderdiğiniz, aldığınız ve bilgisayarınızda depoladığınız verilerin korunmasına yardımcı olur. Buna cep telefonunuza gönderilen kısa mesajlar, çevrimiçi hesabınız aracılığıyla gönderilen e-postalar ve banka bilgileri dahildir.

İnternete kolay ve ucuz erişim, makaleleri okumayı, sosyal ağları kullanmayı, çevrimiçi alışveriş yapmayı ve daha fazlasını mümkün kıldı. Çevrimiçi bir mağazadan bir şey satın aldığınızda, adınızı ve e-posta adresinizi ve ayrıca banka bilgileri, şifreler vb. hassas bilgileri sağlarsınız.

 

Şifreleme Nasıl Çalışır ?

Şifreleme, bir belgeyi veya dosyayı yalnızca seçilen kişiler tarafından okunabilmesini sağlamak için kodlama yöntemidir. Şifreleme, verileri şifrelemek veya şifresini çözmek için bir algoritma kullanır ve ardından verilerin şifresini çözmek veya şifresini çözmek için alıcının anahtarına ihtiyaç duyar. Düz metin bilgisi, herhangi bir bilgi dinleyicisi tarafından kolayca okunabilen düz metindir. Düz metne şifreleme uygulandığında, yalnızca ilgili şifre çözme anahtarına sahip kişiler tarafından okunabilen şifreli metin haline gelir.

 

Simetrik ve Asimetrik Şifreleme

İki farklı şifreleme türü vardır – simetrik ve asimetrik şifreleme.

 • Simetrik Şifreleme – Verileri şifrelemek ve şifresini çözmek için bir anahtar kullanılır.
 • Asimetrik şifreleme – Bu tür şifreleme, verileri şifrelemek ve şifresini çözmek için genel ve özel olmak üzere iki farklı anahtar kullanır. Genel anahtarlar, şifreleme için kullanıcılara sunulurken, özel anahtar, verilerin kodunu çözmek ve şifreli biçimde kullanıcılara geri döndürmek için kullanılır.

 

Simetrik Şifreleme Türleri

Simetrik şifreleme, verileri şifrelemek için tek bir anahtar kullanır ve verilerin şifresini çözmek için aynı anahtar kullanılır. Ana simetrik şifreleme algoritması türleri şunlardır:

1. DES

Veri Şifreleme Standardı, iyi bilinen bir düşük seviyeli şifreleme yöntemidir. Verileri sabit veri bloklarına kodlamak için 56-bit ila 64-bit arası bir anahtar kullanır. Teknolojik gelişmeler ve azalan donanım maliyetleri nedeniyle DES, kişisel veri güvenliği açısından geçerliliğini yitirmiştir.

2. AES

Genişletilmiş Şifreleme Standardı, yaygın olarak kullanılan bir simetrik şifreleme methodur. DES’in ele almadığı güvenlik sorunlarının üstesinden geldi. Verileri şifrelemek için 128 bit blok uzunluğu kullanır ve istenen şifreleme karmaşıklığına bağlı olarak farklı anahtar uzunluklarına sahip olabilir.

 

Asimetrik Şifreleme Türleri

Asimetrik şifreleme, simetrik şifrelemeden biraz farklı çalışır. Genel anahtara sahip olan herkes, kimlik doğrulamasından sonra verileri şifreleyebilir. Ancak yalnızca özel anahtardan sorumlu olan kişi onun şifresini çözebilir. RSA ve ECC, kullanılan en popüler asimetrik şifreleme algoritmalarıdır:

1. RSA

RSA, yaygın olarak kullanılan bir asimetrik şifreleme ve şifre çözme algoritmasıdır. Gücü, bağlı olduğu “asal çarpanlara ayırma” sürecindedir. Uygulamada, bu yaklaşım iki büyük rasgele asal sayı gerektirir ve bu sayılar başka bir büyük sayı üretmek için çarpılır. Siber suçlular için zorluk, özel anahtara ulaşmak için bu çarpılan devasa sayının gerçek asal değerini tahmin etmektir; bu, garip bir görev haline gelir ve böylece RSA’yı kullanım amacı için güvenli hale getirir.

2. ECC

Eliptik Eğri Şifreleme (ECC), ilk olarak 2004 yılında tanıtılan asimetrik bir kriptografik algoritmadır. ECC’de sayı, grafik değerinin eğri üzerindeki ikinci noktayı veren bir tamsayı ile çarpımını temsil eder. Şimdi bu bulmacayı çözmek için eğri üzerinde seçilen iki noktayı bulmalısınız. ECC matematiği, başlangıç ​​noktasını bilseniz bile ikinci noktayı belirlemeyi neredeyse imkansız hale getirmek için tasarlanmıştır.

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _ok_oldum
  Şok Oldum
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  k_zg_n_m
  Kızgınım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.