Strep A Virüsü Nedir ve Belirtileri Nelerdir?
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Strep A Virüsü Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

0

Corona virüsünden sonra yeni virüsler yaygınlaşmaya başladı. Milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine neden olan ölümcül virusler üst yol solunumu ile bulaşır.

Fakat Strep A virüsü diğer virüslerden farklı. 2022 ile ortaya çıkan Strep A virüsü nedir? Belirtileri nelerdir?

Strep A Virüsü Nedir?

Strep A virüsü, çok fazla enfeksiyona neden olan A grubu Streptokok bakterisini ifade eder. Strep A, vakalarının sonucu genelde ölümle sonuçlanmaz ve hafif atlatılır. Fakat Strep A, ciddi bakteri salgını yaptığından dolayı kalıcı enfeksiyonlara sebep olur.

Strep A, vücudun en köşesine kadar iner ak ve kan dolaşımında zararlara yol açtığı gözükür. Kaslar, ve ciğerlere de baskı yaptığı görüldü.

Strep A Belirtileri Nelerdir ?

Strep A, aslında boğaz yoluyla bulaşır. Açılımı ise “strep boğaz” dır. Grip hastalığı bulaşma belirtilerinden bir tanesidir. Hastalık hapşırma ve yakın temas ile bulaştığı ortaya çıktı. Yakın temaslar ile kolaycana hefedime bulaşan Strep A, neyse ki ölümcül sonuçlar doğurmuyor.

İngilizler, hastalığın genel de çocuklarda görüldüğünü tespit etti. Çocuklarda; boğaz ağrısı, yanak kızarması, ve yüksek ateş görüldüğünü medyaya bildirdi. Uzmanların yaptığı araştırmalara göre Strep A, hastalığı Corona virüsü kadar tetikli değil.

Uzmanlar, Strep A salgınını Corona dan sonra bağışıklık düşüklüğünden kaynaklı olduğunu belirtti. Hastalığın vücutta kalıcı etkiler bırakmaması için bol bol sıvı ve C vitamini tüketilmesi gerekiliyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?
İlginizi Çekebilir

Yorum Yap