1. Anasayfa
 2. Faydalı Bilgiler

Yeşil Çayın Sağlığa Faydaları

Yeşil Çayın Sağlığa Faydaları
Yeşil çayın sağlığa faydaları
0

Yeşil Çayın Sağlığa Faydaları

Yeşil çayın sağlığa faydaları antioksidanlar açısından zengin olan yeşil çay, Alzheimer, Parkinson, osteoporoz ve tip 2 diyabet gibi hastalıklardan korunmanıza yardımcı olur.

Çin ve Japonya’daki insanlar binlerce yıldır yatıştırıcı tadı ve iyileştirici özellikleri için yeşil çayı kullandılar. Çalışmalar, yeşil çay içmenin kalp hastalığına karşı koruyabildiğini, tip 2 diyabetin yönetilmesine yardımcı olduğunu ve hatta kemik sağlığını desteklediğini göstermiştir.

Yeşil çay, siyah çay ile aynı yapraklardan yapılmasına rağmen, 2019 yılında yapılan bir moleküler araştırmaya göre yeşil çay yaprakları kullanılmamaktadır. Bu sadece çayın yeşil rengini korumakla kalmaz, aynı zamanda antioksidan içeriğini de geliştirir, bu da çayın neden bu kadar sağlıklı olduğunu açıklayabilir.

İşte yeşil çayın sağlık yararları ve risklerine genel bir bakış ve onu diyetinize eklemek için ipuçları.

 

Yeşil Çayın Faydaları

Düzenli olarak yeşil çay içmek bazı kronik hastalıkları önlemeye ve diğerlerini kontrol etmeye yardımcı olabilir. Şimdiye kadar, araştırmalar yeşil çayın çeşitli faydalarını buldu.

 

Ruh Sağlığını İyileştirebilir

Yeşil çayın sağlığa faydaları sıcak yeşil çay içmenin neden rahatlamanıza yardımcı olduğunun bir açıklaması var. Bazı mantarların yanı sıra çay, 2021 araştırmasında sunulan araştırmaya göre teanin amino asidi içerir.

Nutrients dergisinde ciddi psikiyatrik hastalığı olmayan 30 kişi üzerinde yayınlanan başka bir 2019 araştırması, dört hafta boyunca günde 200 miligram theanine alanların depresyon, anksiyete ve uykularını plasebo alanlara göre daha iyi iyileştirdiğini buldu.

Her iki çalışma da teaninin ruh sağlığı için potansiyel faydalarını vurgulasa da, kullanılan teanin miktarı bir veya iki fincan yeşil çaydan çok daha yüksekti (Food Chemistry dergisinde yayınlanan bir makaleye göre fincan başına yaklaşık 8 miligram).

 

Hafızayı İyileştirebilir

Çalışmalar, yeşil çayın kısmen teanin içeriği nedeniyle hafızayı iyileştirebileceğini de bulmuştur. Örneğin, Psychopharmacology dergisinde yayınlanan 12 sağlıklı gönüllü üzerinde 2014 yılında yapılan bir araştırma, yeşil çay özünün deneklerin çalışma hafızasını (planlama, anlama, akıl yürütme ve problem çözme için önemli olan kısa süreli hafıza) geliştirdiğini buldu.

 

Nörodejeneratif Hastalıklara Karşı Koruma

Bazı araştırmalar, yeşil çay içmenin Alzheimer ve Parkinson gibi bazı nörodejeneratif hastalıklara karşı koruyabileceğini göstermiştir. Bu muhtemelen yeşil çayın antioksidan adı verilen güçlü bileşiklerin yüksek konsantrasyonundan kaynaklanmaktadır.

European Journal of Food Research and Technology’de yayınlanan bir Tor 2018 araştırmasına göre yeşil çay, yeşil, siyah ve gri çayların en iyi serbest radikal temizleyicisiydi. Antioksidanlar, hücreleri aksi takdirde zamanla nörodejeneratif hastalıklara yol açabilecek hasarlardan korur.

 

Kolesterolü Düşürebilir

Amerikalı yetişkinlerin yaklaşık yüzde 38’inde kalp krizi ve felç riskini artıran yüksek kolesterol vardır. Yeşil çay bunun engellenmesine yardımcı olabilir.

Nutrition Journals’da yayınlanan 31 çalışmanın 2020 meta-analizi, yeşil çay tüketiminin hem toplam kolesterol hem de LDL (kötü kolesterol) düzeylerinin düşmesiyle ilişkili olduğunu buldu.

 

Kan Basıncını Düşürebilir

Yeşil çayın sağlığa faydaları, kolesterol seviyelerini düşürmenin yanı sıra kan basıncını düşürerek kalp sağlığını da koruyabilir. Medicine dergisinde yayınlanan 1.697 kişinin 2020 meta-analizi, yeşil çay içmenin, özellikle yüksek tansiyonu ve en yüksek kardiyovasküler hastalık riski olan kişilerde kan basıncını önemli ölçüde düşürdüğünü buldu.
Yüksek tansiyon, atardamarların iç yüzeyine zarar verdiği için kalp hastalığı ve felçlerin başlıca nedenlerinden biridir. CDC’ye göre bu, arterleri kalbe ve beyne giden arterleri daraltan plak oluşumuna karşı daha duyarlı hale getirir. Tedavi edilmezse, yüksek tansiyon böbrek yetmezliğine de yol açabilir.

 

İnmeyi Önler

İnme, CDC’ye göre Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yetişkinlerde önde gelen ölüm ve sakatlık nedeni olmaya devam etmektedir. Yeşil çay içmek inmeyi önlemenin bir yolu olabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _ok_oldum
  Şok Oldum
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  k_zg_n_m
  Kızgınım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.