1. Anasayfa
 2. Teknoloji

5G Nedir?

5G Nedir?
0

5G Nedir? Hayatımızda neleri değiştirecek?

5G Nedir?” Beşinci nesil kablosuz ağ teknolojisi, hızlı bir iletişim ağı oluşturmak için başlayan proje son kırk yılda devrim niteliğinde adımlara imza attı. Dünyada 5G teknolojisin halk arasında zararlı olduğuna yönelik yaygın bir görüş var, ancak şuan bilimsel bir bilgi mevcut değil, zamanla bilimsel çalışmalar yapıldığında 5G teknolojisinin zararlı olup olmadığı ortaya çıkacaktır.

1980 Yılında ilk olarak 1G birinci nesil kablosuz teknoloji hayatımıza girdi. Yeni tanıştığımız bu teknoloji bizi kablosuz telefonlarla tanıştırdı. Bu telefonlar ile sadece konuşma yapılabiliyor, veri aktarımı gibi özellikler bulunmuyordu. Kablosuz telefonlar kendi arasında bağlanma yolu ile etkileşim kurma gibi eylemleri gerçekleştiremediği için teknolojik çalışmalar bunun üzerinde yoğunlaştı.

1990’ların başında piyasaya sürülen 2Gikinci nesil teknoloji ile tanıştık. 2G ile telefonlarımızda daha iyi bir ses kalitesi, E-posta ve metin mesajları gibi hizmetler hayata geçirildi. Bu teknoloji ile tanışmak isteyen birçok tüketici elindeki cihazları yeni nesil cihazlarla değiştirmeye başladı, çünkü bu yeni teknoloji ile metin mesajı gönderilebiliyordu. Teknoloji alanında yaşanan gelişmeler, toplumda çok çabuk benimseniyor. Ülkemizde ve dünyada teknolojiye çok çabuk uyum sağlanıyor. Teknoloji hayatımıza girdiğinde çok büyük kolaylıklar sağlıyor, bu sebeple gelişen yeni teknolojiler hep ilgi uyandırmış ve yeni teknolojiler çok ciddi talep görmüştür.

 1998 yılında Japonya’da duyurulan 3G teknolojisi ile tanıştık bu teknoloji ile daha hızlı veri aktarımı, multimedya gibi özelliklerle artık kablosuz telefonlar daha uzak mesafelere sorunsuz bağlanma özelliğine kavuşmuş oldu. 3G Teknolojisine Amerika 2002 yılında, Avrupa ülkeleri 2003 yılında, Türkiye ise 3G teknolojisini 2009 yılında kullanılmaya başlamıştır.

İnternet bağlantısının daha ucuz ve ulaşılabilir olması ile birlikte 4G teknolojisi ile tanıştık. 4G teknolojisi ile akıllı telefonlarımızla veri gönderimi, internet ile kesintisiz bağlantı, video izleme, video gönderme ve canlı yayın oluşturma gibi hizmetlerde kaliteli ve kesintisiz bağlantı hizmeti sunuldu. Teknolojik gelişmeler son yıllarda çok hızlı gelişmeler gösteriyor. 2002 yılında 3G teknolojisi ile tanıştık ikinci yılın sonunda, 2004 yılına girdiğimizde 4G teknolojisi dünyaya duyuruldu. Bugünde üzerinde çokça konuştuğumuz 5G teknolojisi hayatımızı girmeye hazırlanıyor.

5G teknolojisi kablosuz bir telekomünikasyon ağı ile çok ileri seviyede hız sunacağını vaat ediyor. Bu teknoloji gelecek nesiller için bir çığır açacağa benziyor. 5G teknolojisi üç önemli alanda değişiklikler yapacak. Bunlar bağlantı, gecikme ve bant genişliği.

5G Teknolojisi hayatımızda neleri değiştirecek?

Bant genişliği5G daha fazla bant genişliği ile kullanıcıların, 3D 360 derece video izleme ve yüksek indirme hızına ulaşmasını sağlayacak. Tarihi yerlerde 360 derece video ile gezintiye çıkarak internet bağlantı sorunu yaşamadan yüksek görüntü kalitesi ile tarihi mekânları gezme imkânı bulmaya olanak sağlayacak. Bant genişliği tanımını merak edenler içinde kısaca bilgi verelim. Bant genişliği kısaca,  iletim ile ilgili kapasiteyi ifade eder. Bir kanalda bulunan en fazla frekansa sahip olan sinyal kanalın bant genişliği olarak tanımlanır.

Bağlantıbirbiri ile iletişim kuran cihazların sayısını ifade eder. Yapılan araştırmalara göre dünya çapında 100 milyara yakın cihazın olduğu tahmin ediliyor. 5G teknolojisi ile makineler ve cihazlar birbiri ile daha fazla iletişim kuracak. Bu bağlantı nesnelerin interneti olarak bilinir. Buna bir örnek verecek olursak WIFI bağlantı ile evinizin klima veya kombisine bir termostat takarak WIFI ile bağlanıp oda sıcaklığını ayarlayabileceksiniz. Zamanla buna benzer birçok uygulamaya şahit olacağız.

Gecikme, bir aygıttan göndermek istenilen veriyi, bir ağ üzerinden diğerine gönderme eyleminin ne kadar süre ile gittiğini ifade eder. Bunu cihazlar arasında gönderme ve alma arasındaki süre olarak da tanımlayabiliriz. 5G teknolojisi, kablosuz ağ kullanılarak bilgi ve veri gönderme süresini yaklaşık bir milisaniye, saniyenin binde birine indirmeyi hedefliyor.

5G Ne zaman gelecek?

Ülkemizde 5G teknolojisinin kullanılması için altyapı çalışmaları hız kesmen devam ediyor. 5G teknolojisinin kullanılması için yerli bir altyapı kullanılması hedefleniyor. Vodafone, Turkcell ve Türk Telekom gibi operatörler alt yapı çalışmalarını neredeyse tamamlamış durumda. Yetkililer tarih konusunda bazı açıklamalarda bulundu, kesin bir tarih vermemekle birlikte 2020 yılını test aşaması, 2021 yılını saha test aşaması ve 2022 yılı itibariyle operatörler tarafından kullanılması hedefleniyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _ok_oldum
  Şok Oldum
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  k_zg_n_m
  Kızgınım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

Merhaba, Malatya/yeşilyurt doğumluyum. Tekstil Teknoloji Teknisyenliği alanında önlisans yaptım ve şuan özel bir sektörde mesleğimi icra etmekteyim.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.