1. Anasayfa
 2. Faydalı Bilgiler

Asgari Ücret Nedir? Türkiye’de Asgari Ücret Tartışması

Asgari Ücret Nedir? Türkiye’de Asgari Ücret Tartışması
0

Asgari Ücret Nedir?

Asgari ücret, bir ülkede yasal olarak belirlenen en düşük ücret miktarıdır. Asgari ücret, bir ülkede çalışan insanların en az ne kadar para kazanabileceğini belirler ve genellikle her yıl yeniden değerlendirilir. Ücretlerin düşük olduğu bölgelerde veya işlerde çalışanlar için önemlidir, çünkü bu çalışanların maaşlarının en az asgari ücret seviyesinde olmasını garanti eder. Asgari ücret, ülkeler arasında farklılık gösterir ve bir ülkede geçerli olan asgari ücret, diğer ülkelerde geçerli olan asgari ücretlerle karşılaştırıldığında daha yüksek veya daha düşük olabilir.

 

Asgari ücret nasıl belirlenir?

Asgari ücret, bir ülkede yasal olarak belirlenir ve genellikle ülkenin ekonomik koşulları, ülkedeki iş piyasası ve ücretler, ülkede yaşayan insanların tüketim seviyesi gibi faktörler göz önünde bulundurularak belirlenir. İnsanların yaşam standartlarını yükseltmek ve ideal bir şekilde yaşamak için en az asgari ücret almaları gerekir.

 

Asgari ücret düzeyinde maaş alamayan insanlar

Eğer bir ülkede çalışan bir kişi asgari ücret düzeyinde bir ücret almıyorsa, bu kişinin yaşam koşulları olumsuz etkilenebilir.  Asgari ücret, çalışanların en azından temel gereksinimlerini karşılayabilecek bir miktarda para kazanmalarını sağlar. Bu miktarı alamadıkları içinde yaşam standartları düşer ve sağlıklı bir hayat sürmesi beklenemez. Kişisel problemler, ailevi problemler bir araya gelir ve ekonomik, psikolojik açıdan çöküntü içine girilebilir. Bir insanın düşük bir maaş alması kendi ile birlikte aynı evde yaşadığı insanları da etkiler. Örneğin çocuklarınıza istediği bir ürünü alamamak, iyi bir eğitim için ilgilenememek gibi sorunları olabilir.

 

Türkiye’de asgari ücret tartışması

Türkiye’de asgari ücret konusunda birçok tartışma olmuştur ve asgari ücretin yeterli olup olmadığı, çalışanların yaşam koşullarını olumlu etkileyip etkilemediği gibi konuların tartışıldığı görülmüştür. Bu görüş ayrılıklarının yanı sıra, asgari ücretin belirlenme şekli ve uygulanma şekli konusunda da tartışmalar olmuştur.

Enflasyon oranına yüksek olduğu zamanlarda zam miktarları da yüksektir fakat enflasyon oranı ile aynı gitmesinden dolayı zam yapılması hayat standartlarına etki etmemektedir. Türkiye’de asgari ücret belirleme aşamalarında işveren başkanı, işçi başkanı, çalışma ve sosyal güvenlik bakanı bir araya gelerek zam oranını konuşmaktadırlar. İki zıt görüş olması sebebiyle uzun bir süreç başlamış olur.

 

Asgari ücret dezavantajları

 1. Asgari ücret kişinin alabileceği en az miktarı belirlediği için bazı alanlarda maaşlarının yüksek olmasını engelleyebilir.
 2. Her ülkede farklı bir asgari ücret olması sebebiyle, adaletsizlik ve ülkeler arası rekabet ortamı oluşur.
 3. Asgari ücretin yüksek olması işverenlerin kolay bir şekilde maaşlarını ödeyememe sorunları doğabilir. Sigorta vb. Masrafları karşılayamamak zorunda kalınabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _ok_oldum
  Şok Oldum
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  k_zg_n_m
  Kızgınım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

Merhaba, Malatya/yeşilyurt doğumluyum. Tekstil Teknoloji Teknisyenliği alanında önlisans yaptım ve şuan özel bir sektörde mesleğimi icra etmekteyim.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.