1. Anasayfa
 2. Faydalı Bilgiler

Balık Yağının Sağlığa Faydaları

Balık Yağının Sağlığa Faydaları
Balık Yağının Sağlığa Faydaları
0

Balık Yağının Sağlığa Faydaları

Balık yağı, sardalya, hamsi ve uskumru¹ gibi yağlı balıklardan elde edilen yağdır. Bu yağ genellikle diyet takviyelerinde kapsül veya sıvı formda bulunur. Balık yağı çeşitli sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir.Örneğin, balık yağı, eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asit (DHA) olarak adlandırılan iki omega-3 yağ asidi açısından zengindir ve vücudun iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.

 

Balık Yağının Avantajları

Balık yağı, hem fiziksel hem de zihinsel sağlığı etkileyen birçok sonuçla ilişkilendirilmiştir.

 

Enflamasyonu Azaltmaya Yardımcı Olur

Aylar hatta yıllar sürebilen uzun süreli iltihaplanma olan kronik iltihaplanma, diyabet ve kalp hastalığı gibi durumların riskiyle ilişkilidir, vücuttaki kronik iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilecek diyet değişikliklerinden biridir.

 

Yaşlı İnsanlarda Kas Yıkımını Yavaşlatmaya Yardımcı Olabilir

Balık yağının sağlığa faydaları yaşa bağlı kas kütlesi ve fonksiyon kaybı düşme riskini artırır, hastane sonrası iyileşme süresini uzatır ve ölüm riskini artırır. Çalışmalar, balık yağı takviyesinin, 60 ila 85 yaş arasındaki kadın ve erkeklerde kas kütlesi ve işlevindeki yaşa bağlı normal düşüşü yavaşlattığını göstermiştir.

 

Beyin Fonksiyonunda Olası İyileşme

51 ila 72 yaşları arasındaki sağlıklı yetişkinlerde yapılan bir araştırma, beş hafta boyunca balık yağı almanın, plaseboya kıyasla dikkat ve hafıza da dahil olmak üzere beyin performansını iyileştirdiğini buldu. yaşa bağlı bilişsel gerileme.

 

Ruh Sağlığını İyileştirme Olasılığı

Balık yağının sağlığa faydaları Çalışmalar, kandaki düşük omega-3 düzeylerinin, depresyon ve anksiyete riskinin artmasıyla ilişkili olduğunu göstermiştir. 7 Standart terapi ile birleştirildiğinde, balık yağı takviyesi plasebodan daha üstündür.

Ek olarak, sekiz haftalık bir çalışma, balık yağı takviyesinin, plaseboya kıyasla zihinsel strese yanıt olarak kalp atış hızını ve sempatik sinir sistemi aktivitesini (savaş ya da kaç) azalttığını buldu.

 

Kan Basıncını Düşürebilir

Daha önce yayınlanmış çalışmaların yakın tarihli bir analizi, kan basıncını düşürmek için EPA ve DHA omega-3 yağ asitlerinin optimal kombine alımının muhtemelen günde 2-3 gram olduğunu buldu. Kan Basıncı, EPA ve DHA’nın günde 0,7 gram kadar düşük dozları bile kan basıncını önemli ölçüde düşürebilir ve kalp hastalığı riskini azaltabilir.

 

COVID-19’un Şiddetini Azaltabilir

Düşük kan omega-3 seviyeleri, diğer faktörlerden bağımsız olarak şiddetli COVID-19 geliştirme olasılığının artmasıyla ilişkilidir. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, balık ve balık yağı gibi omega-3 takviyeleri tüketmenin ciddi COVID-19 enfeksiyonu geliştiren hastaların oranını azaltabileceğini buldu.

 

Osteoartrit Ağrısını Hafifletmeye Yardımcı Olabilir

Osteoartrit (OA), eklem kıkırdağını aşındıran ve kronik ağrı ve sakatlığın önemli bir nedeni olan bir artrit türüdür. Küresel olarak OA, 60 yaş üstü kadınların %18’ini ve erkeklerin %9,6’sını etkiler. OA’lı aşırı kilolu veya obez yetişkinlerde yapılan bir araştırma, balık yağı takviyesinin kronik ağrıyı azalttığını ve genel sağlığı iyileştirdiğini gösterdi.

 

Kemik Yoğunluğunun Korunmasına Yardımcı Olabilir

Çalışmalar, yaşlı erişkinlerde DHA ve EPA omega-3 takviyelerinin kullanımının omurgadaki kemik yoğunluğu üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Yaşlı insanlar arasında, bazı insanlar bu tür yaralanmalar için daha yüksek genetik risk altındadır.

 

Göz Sağlığının Korunmasına Yardımcı Olabilir

Yaşa bağlı makula dejenerasyonu (YBMD), Amerika Birleşik Devletleri’nde 60 yaşın üzerindeki kişilerde geri dönüşü olmayan görme kaybının önde gelen nedenidir. Hastalığın ilerleyen aşamalarında, merkezi görme kaybına (ayrıntıları doğrudan görmek için gerekli) veya görme kaybına neden olabilir. merkezi görüş Merkezi görüşün bulanık veya dalgalı alanları.

YBMD riski yaşla birlikte artar ve 55 yaşın üzerindeki kişilerin hastalığa yakalanma olasılığı daha yüksektir. Bununla birlikte, bir çalışma, yaşlı erişkinlerde derinin dış kaplamasında daha yüksek seviyelerde EPA ve DHA omega-3 yağ asitleri buldu.

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _ok_oldum
  Şok Oldum
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  k_zg_n_m
  Kızgınım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.