1. Anasayfa
 2. Faydalı Bilgiler

Beden Dili Okumak Nedir?

Beden Dili Okumak Nedir?
Beden Dili Okumak Nedir?
0

Beden Dili Okumak Nedir?

Beden dili, insanların gerçek duygularını ifade etmek için yüz ifadelerinin ve vücut hareketlerinin nasıl kullanıldığını ele alan sözsüz bir iletişim şeklidir. İnsanların vücut dilini anlayabilmek ve kendi sözlü olmayan ipuçlarınızın farkında olmak, iletişim becerileri cephaneliğinizde çok değerli bir varlıktır. Beden dilini okumak, size bilgiyi söylemek istese de istemese de, birisinin size ne söylemeye çalıştığını daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.

Beden Dilini Anlamak Neden Önemlidir?

Beden dilini anlamak, her durumda daha iyi iletişim kurmanıza yardımcı olacaktır. İşte beden dilinin farkında olmanın size fayda sağlayabileceği bazı özel yol örnekleri:

 • Daha iyi bir ilk izlenim yaratır. Birinin sizin hakkınızdaki ilk izlenimi onlarda sonsuza kadar kalabilir ve olumlu beden dili, insanlara sizin samimi, düşünceli ve güvenilir olduğunuzu göstermenize yardımcı olabilir.
 • Konuşmayı geliştirir. Beden dili, gerginliği gizlemek, güveni yansıtmak ve izleyicinin dikkatini çekmek için kullanılabilir.
 • Bu, iş görüşmelerinde başarılı olmanıza yardımcı olacaktır. İş görüşmesi gibi stresli bir durumda, beden dili rahat, karizmatik ve görüşmeciyle daha iyi bağlantı kurmakla ilgili görünmenize yardımcı olabilir.
 • Performans incelemelerini kolayca işlemenizi sağlar. Bir iş arkadaşınızın performansını ister eleştirin ister övün, beden diliniz sözlerinizi yansıtmalıdır. Değilse, meslektaşınız mesajınızın amacı hakkında konuşmayı kafası karışmış halde bırakabilir.
 • Günlük hayatınızda daha rahat hareket etmenizi sağlar. Beden dili sinyallerinizin düzenli farkındalığı, daha sonra zihinsel sağlığınız üzerinde olumlu bir etkisi olabilecek daha yüksek bir duygusal zeka geliştirmenize yardımcı olabilir.

 

Pozitif Beden Dilini Okumanın 4 Yolu

Pozitif beden dilini tanımak, birisinin ne zaman rahat olduğunu ve sohbetinize katıldığını görmenize yardımcı olabilir. Dikkat etmeniz gereken beden dili ipucu örneği:

 1. Uygun göz temasına dikkat edin. Hem göz temasından kaçınmak hem de çok fazla göz teması kurmak olumsuz sonuçlar doğurabilirken, birisi sizinle birkaç saniye boyunca yeterli göz teması kurduğunda, bu onun sizinle gerçekten konuşmak istediğini gösterir.
 2. İyi duruşun farkına varın. Birisi dik bir pozisyonda oturduğunda veya ayakta durduğunda ve tüm vücudunun doldurduğu fiziksel alanı maksimize ettiğinde, bu güç ve otoriteyi iletir ve muhtemelen bir konuşma başlatmak istedikleri anlamına gelir.
 3. Sert el sıkışmalarına dikkat edin. Birisi elinizi uygun bir şekilde sıkıca kavrayarak sıktığında, bu onun bir denge ve güven duygusu aktarmaya çalıştığı anlamına gelir. Öte yandan, zayıf bir tokalaşma sinirlilik belirtisi olabilirken, aşırı güçlü bir tokalaşma kasıtlı saldırganlığın bir işareti olabilir.
 4. Gerçek gülümsemelere dikkat edin. Olumsuz duyguları gizlemek için herkes gülümseme taklidi yapabilir, ama neyse ki bir kişinin gülümseyerek gerçekten mutlu olup olmadığını anlamanın bir yolu var: Gerçek bir gülümseme, göz kenarlarındaki deriyi kırıştırır ve kaz ayakları yaratır. Bunu fark ettiğinizde, karşınızdaki kişinin sizinle konuşmayı sevdiğini bilirsiniz.

Negatif Beden Dilini Okumanın 4 Yolu

Negatif beden dilinin belirtilerini hemen fark etmek, tatsız yüzleşmelerden kaçınmanıza ve kötü sohbetleri iyi sohbetlere dönüştürmenize yardımcı olabilir. İşte dikkatinizi vermenin sözlü olmayan olumsuz yollarına beş örnek:

 1. Çok fazla göz teması kurup kurmadığınıza dikkat edin. İnsanlar genellikle uzanırken doğrudan göz teması kurmaktan kaçınırlar, yalancılar ise genellikle göz temasını çok uzun süre koruyarak bunu telafi etmeye çalışırlar. Birinin sizinle çok fazla göz teması kurduğunu fark ederseniz, muhtemelen dürüst değildir.
 2. Çapraz kollara veya bacaklara dikkat edin. Birisi size olumlu sözlü bir mesaj veriyor olsa bile, kollarınızı veya bacaklarınızı kavuşturmak, söyleyeceklerinizle ilgilenmeyebilecekleri anlamına gelir.
 3. Aşırı baş sallamadan kaçının. Aşırı baş sallamanın birkaç farklı anlamı olabilir: konuştuğunuz kişi konuşmayı bırakıp konuşmasına izin vermek istiyor ya da size güvenmedikleri ve nasıl algılanacağınız konusunda gergin oldukları anlamına da gelebilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _ok_oldum
  Şok Oldum
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  k_zg_n_m
  Kızgınım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.