1. Anasayfa
 2. Webmaster

Bir Web Sitesini İyi Yapan Nedir?

Bir Web Sitesini İyi Yapan Nedir?
0

Bir web sitesini neyin iyi yaptığının tanımı kısmen amacına bağlıdır.

Kişisel bir sayfanın, bir şirketin web sitesinin ve bir okul sitesinin kalitenin dikkate alınması için çok farklı özellikleri karşılaması gerekir. Bununla birlikte, web sitesi tasarımında neyin bir kaliteyi oluşturduğu konusunda bazı temel anlaşmalar vardır. Amacı ne olursa olsun, bir site kullanışlı, gezinmesi kolay, düzenli, bulunması kolay ve amacına uygun olmalıdır.

İyi bir web sitesinde karmaşık bir alan adı olmamalıdır.

Güvenilir, değerli bilgiler. Sitenin amacı ne olursa olsun içerdiği bilgiler ziyaretçilere faydalı olmalıdır. Materyal güncelliğini yitirmişse, kötü düzenlenmişse veya eksikse, okuyucular aldatılmış hissedecekler ve büyük olasılıkla konuyu bir dahaki sefere okurken alternatif bir bilgi kaynağı arayacaklar. Uygun olduğunda kaynaklara atıfta bulunmak, iyi bir siteyi kötü siteden ayıran başka bir şeydir. Herkesin kendi görüşünü alma hakkı olsa da, hak ettiği yere kredi vermek, bir sitenin saygınlığını artırmak için harika bir yoldur.

İyi bir web sitesinin kullanıcı dostu olması gerekir.

Erişilebilirlik ve Kullanılabilirlik. Okuyucular onu bulmakta sorun yaşıyorsa, bir web sitesindeki bilgilerin ne kadar yararlı olduğu önemli değildir. Düzensiz sayfalar, çok fazla bağlantı, hiçbir yere gitmeyen makaleler ve diğer birçok ayrıntı, bir web sitesinin kullanımını karmaşıklaştırabilir ve okuyucuyu kapatabilir.

İyi işleyen bir web sitesi genellikle kullanılan kodlama türüyle başlar.

Tasarım. Basitlik, iyi bir web sitesinin anahtarıdır. Pek çok grafik, yavaş internet bağlantısına sahip bir okuyucuyu hayal kırıklığına uğratabilir. Müzik, animasyon ve renk, uygun şekilde kullanılırsa güçlü araçlar olabilir, ancak amatör bir web sitesinin işareti de olabilirler. Örneğin, hareketli imleçler ve sevimli çizgi film karakterleri bir iş sayfasında yer almıyor.

Alan adı. İnsanların sık sık geri döndüğü web sitelerinde, insanların başından sonuna kadar hatırlayabilecekleri isimler vardır. Karmaşık bir alan adı veya açıkça ücretsiz bir sunucuda barındırılan bir alan adı , genellikle profesyonellik imajını yansıtmaz.

Amaç. Bir sitenin amacı ne olursa olsun, iyi bir web sitesi onu karşılar. Bir işletme sahibi, web sitesinin başarmasını istediğini biliyorsa, amacın yarısı zaten karşılanmıştır. Ne yazık ki birçok web sitesi çok geniştir ve belirli bir odak noktası yoktur. Bu, okuyucuların kafasını karıştırabilir ve genellikle güven uyandırmayan düzensiz bir görünüme yol açar.

Etkili bir web sitesinin oluşturulması pahalı veya çok eksantrik olmak zorunda değildir. Aslında, bazen mesajı en hızlı ve etkili şekilde ileten en basit sayfalardır.

Düzen, renk ve yazı tipleri dahil olmak üzere web sitesi estetiğine çok dikkat edilmelidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _ok_oldum
  Şok Oldum
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  k_zg_n_m
  Kızgınım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

Merhaba, Malatya/yeşilyurt doğumluyum. Tekstil Teknoloji Teknisyenliği alanında önlisans yaptım ve şuan özel bir sektörde mesleğimi icra etmekteyim.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.