1. Anasayfa
 2. Webmaster

Sayfa Kalitesi Nedir ve Nasıl Belirlenir?

Sayfa Kalitesi Nedir ve Nasıl Belirlenir?
0

Sayfa kalitesi (PQ), dünya çapındaki web’deki web sitesi sayfaları için bir derecelendirme sistemini ifade eder.

2006 yılında internette başlayan bir girişimdir. Derecelendirmeler 1-5 arası bir ölçekte. Siteyi ziyaret edenler, sayfadaki bilgilerin kalitesine göre sayfayı sıralayabilir. Arama motorlarının ayrıca bir web sitesinin PQ’sunu sıralamak için kendi kriterleri vardır. Daha kaliteli olduğu düşünülen sayfaların puanları daha yüksek olacaktır.

Web sitesi sıralaması, sitenin yetkili yapısından etkilenir.

Arama motoru sıralamaları söz konusu olduğunda , sayfa kalitesi web sitesini arama motoru sıralamasında artırabilir. Her arama motoru, sayfanın sıralamasını oluşturmak için kendi kriterlerini kullanırken, büyük arama motorlarının çoğunun yüksek kaliteli sayfalarda aradığı bazı genel kurallar veya kriterler vardır.

Arama motorlarının PQ’da aradığı kriterlerden biri de bağlantılardır. Öncelikle, arama motorları, harici web sitelerinden sıralanan web sitesine bağlantılar arıyor. Bu durumda, arama motorları yüksek PQ’ya sahip web sitelerinin web sitesine bağlantı verdiğini görmekten hoşlandıkları için kalite nicelikten daha fazla kazanır.

Alaka düzeyi, sayfa kalitesi için geri bağlantıları değerlendirirken dikkate alınan bir diğer önemli faktördür. Yine, nicelik yerine nitelik senaryosuna gelir. Dijital kameralar satan bir web sitesine bağlanan dijital kameralarla ilgili bilgiler sunan bir web sitesi, iki sayfa arasındaki alaka düzeyi nedeniyle daha yüksek PQ derecesi almaya daha yatkındır.

Bir sayfanın sahip olduğu bağlantıların sayısı da sayfa kalitesine katkıda bulunur.

Bu, özellikle arama motoru sayfa kalite sıralamaları düşünüldüğünde geçerlidir. Yine sayfadaki linkler sayfadaki içerikle alakalı olmalıdır. Bağlantılar, alakalı ve kaliteli bilgiler sunan diğer yüksek sayfa kalitesine sahip web sitelerine de işaret etmelidir. Bağlantıların sayısı aşırı olmamalı, ancak güzel bir bağlantı hacmi sunması yeterli olmalıdır. Örneğin, uygun olduğunda 100 ila 125 kelime başına bir bağlantı kabul edilebilir.

Web sitesi sıralaması, sitenin yetkili yapısından da etkilenir. Yalnızca sıralanan web sitesi değil, aynı zamanda web sitesinin bağlantı verdiği tüm sayfalar da güvenilir olmalıdır. Bir amatör tarafından yazılan bloglar, yüksek sayfa kalitesi derecelendirmesi almayabilir. Ancak bir devlet kurumu tarafından yönetilen bir blog, otoritesi ve güvenilirliği nedeniyle tipik olarak yüksek bir sayfa kalitesi derecelendirmesi alır.

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _ok_oldum
  Şok Oldum
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  k_zg_n_m
  Kızgınım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

Merhaba, Malatya/yeşilyurt doğumluyum. Tekstil Teknoloji Teknisyenliği alanında önlisans yaptım ve şuan özel bir sektörde mesleğimi icra etmekteyim.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.