1. Anasayfa
 2. Sağlık

Boğaz Ağrısının Sebepleri Nelerdir

Boğaz Ağrısının Sebepleri Nelerdir
0

Boğaz Ağrısına Ne Sebep Olur Ve Nelere Dikkat Etmeliyiz

Boğaz Ağrısının Sebepleri Nelerdir?” Bir boğaz enfeksiyonundan sonra boğazda bir pamukçuk meydana gelebilir veya bademciklerin üzerindeki deride travma nedeniyle bir boğaz oluşabilir . Genellikle bu tür travmalara buz, tortilla cipsleri gibi keskin yiyecekler veya yutma işlemi sırasında boğazı kesebilecek bir kabuğun kazara yutulması neden olur. Ağzın veya boğazın herhangi bir yerinde bir ağız yarası da alerjik bir reaksiyondan kaynaklanabilir. Nedeni ne olursa olsun, bir pamukçuk genellikle birkaç gün sonra kendiliğinden geçer.

Bademcik iltihabı veya streptokokun neden olduğu boğaz ağrıları, ilk boğaz rahatsızlığı geçtikten sonra bile bir pamukçuk ağrısını tetikleyebilir. Aftöz ülser olarak da bilinen pamukçuk ağrılı ve çirkindir, ancak bulaşıcı değildir. Uçuk virüsünün neden olduğu uçuk veya ateşli bir kabarcıktan farklı olarak, boğazda veya ağızda başka bir yerde oluşan bir pamukçuk, öpüşmek, oral seks veya başka biriyle aynı mutfak eşyaları ile yemek yemek yoluyla bulaşamaz.

 • Örneğin boğazı sıcak yemekle yakarak boğazı kaplayan dokunun yaralanması, boğaz ağrısına neden olabilir.

Boğazı kaplayan hassas dokunun yaralanması, pamukçuk oluşmasına neden olabilir. Bazen boğaz sıcak sıvı veya yiyecekle yakıldıktan sonra bir boğaz oluşur veya boğazdaki deri başka şekilde hasar görürse veya kırılırsa oluşabilir. Baharatlı yiyecekler, pamukçuk ağrısını tahriş edebilir ve tamamen iyileşene kadar tüketilmemelidir.

 • Boğazdaki boğaz ağrısı bademcik iltihabından kaynaklanabilir.

Bazı insanlarda, boğazdaki bir pamukçuk, belirli yiyeceklere tepki olarak da tetiklenebilir. Örneğin, glüten alerjisi olan bazı insanlar tekrarlayan pamukçuklardan şikayet ederler. Diyet değişiklikleri, bu yaraların gelecekte oluşmasını önlemeye yardımcı olabilir.

 • Çay veya kabartma tozu ve su ile gargara yapmak, pamukçuklu boğazın çabuk iyileşmesine yardımcı olabilir.

Boğazda veya ağızda başka bir yerde meydana gelen pamukçuk, mutlaka altta yatan bir hastalığın belirtisi değildir. Bazılarına enfeksiyon nedeniyle boğaz ağrısı neden olabilirken, genellikle yalnızca enfeksiyondan değil, yalnızca enfeksiyondan kaynaklanan boğaz dokusunun iltihaplanmasıyla tetiklenir . Kanser yaraları kendi kendine iyileşir ve viral bir enfeksiyondan kaynaklanmadıkları için tedavileri için antibiyotik reçete edilmez.

Ağızdaki bir yarayı çay veya Magnesia Sütü ile kaplamak gibi ev ilaçlarının, bazılarına kolayca ulaşılamadığından boğazdaki bir pamukçukta kullanılması daha zordur. Yine de, yatıştırıcı bir rahatlama için boğazı tahriş edebilecek yiyecek ve içeceklerden kaçınılması önerilir. Ayrıca çay, kabartma tozu ve su ile gargara yapmak boğaz ağrısını hafifletebilir ve daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir.

 • Strep boğaz, etkilenen bölgede bir boğaz ağrısına neden olabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _ok_oldum
  Şok Oldum
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  k_zg_n_m
  Kızgınım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

Merhaba, Malatya/yeşilyurt doğumluyum. Tekstil Teknoloji Teknisyenliği alanında önlisans yaptım ve şuan özel bir sektörde mesleğimi icra etmekteyim.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.