Çapraz Kitap Okuma Yöntemi Nedir?

Çapraz Kitap Okuma Yöntemi Nedir?

0

Çapraz Kitap Okuma Yöntemi Nedir?

Kitap okumanın saymakla bitmeyen, bilimsel olarak da kanıtlanmış, birçok faydası vardır. En önemli faydalarından biri de zihin ve beyin fonksiyonlarını güçlendirmesidir. Günümüzde sıklıkla bahsedilen, çapraz kitap okuma yöntemiyle, bu faydaların etkisini arttırmak mümkün. Bu yöntem, genellikle tarihçiler, dilbilimciler, akademisyenler gibi, birçok bilgiye aynı ayna ulaşma ihtiyacı duyan kişiler tarafından kullanılmaktadır.

Çapraz kitap okuma yöntemi ile aynı anda birden fazla kitap okuyabilirsiniz. Kolay gibi görünse de alışması zaman alabilen bir yöntemdir. Özellikle hafızanızı güçlendirmek için, başvurabileceğiniz okuma yöntemlerinden biridir. Tek bir kitabı okumaktan sıkılan kişiler içinde bu yöntem önerilebilir. Bu yöntem ile kısa sürede daha fazla kitap okuyabilirsiniz.

Celal Şengör ve İlber Ortaylı gibi önemli profesörlerin de önerdiği bu yöntem, çoğunlukla aynı anda birden fazla bilgiye ulaşmak için kullanılmaktadır. Gün içerisinde, yoğun iş ve eğitim hayatından geriye kitap okumak için, çok kısıtlı bir zaman kalıyor. Bu kısıtlı zamanda, çapraz kitap okuma yöntemi ile daha çok kitap okuyabilirsiniz.

Bu yöntem, 2 ila 6 kitabı aynı anda okuma olanağı sağlar. Gün içerisinde, belirlediğiniz vakitlerde, seçtiğiniz kitaplar arasında, belirli sayfa veya zaman paylaşımı yaparak, bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır

Kitap okuma alışkanlığı kazabilmek için, ilk olarak doğru kitabın seçilmesi gerekir. Günümüz popülaritesi gereği, göz önünde olan ve sıkça okunan kitapları tercih etmek yerine, kendi zevk ve düşüncelerinize uygun kitaplar okumak, kitap okuma isteğinizi arttıracaktır.

Kitap okuma alışkanlığı için, zamanı iyi kullanmayı öğrenmeniz gerekir. Özellikle gece uyumadan önce, kitaba ayıracağınız 30 dakika bile, hem zihninizi dinlendirir hem de uykuya dalmanıza yardımcı olur. Kitap okumak için, zihnin en berrak olduğu sabah saatleri de seçilebilir. İstanbul gibi bir metropolde yaşıyorsanız, bir yerden bir yere giderken yapabileceğiniz en iyi aktivite, kitap okumaktır. Bu gibi durumlar için, sırt çantanızda bir kitap bulunması, kitap okuma alışkanlığı edinmek için, çok faydalı olacaktır.

Günümüzde kitap fiyatlarından dolayı, kitap okuma alışkanlığını bırakanlar veya bu alışkanlığı edinmek isteyip de çekinenlerin sayısı bir hayli fazla. Bu gibi durumlardan mustarip kişiler için, önerebilecek en doğru şey, kesinlikle bir kütüphane olacaktır. Devlet tarafından kurulan, herhangi bir kütüphaneye ücretsiz bir şekilde üye olarak, verilen süreler içerisinde ödünç kitaplar alabilirsiniz.

Bu gibi çözümlerle, kitap okuma alışkanlığı kazanmak isteyen herkese, başarılar dilerim. Unutmayın ki, kitap okumak bir milleti ve kültürü tanımanın en iyi yoludur. Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi, tarihini bilmeyen bir millet yok olmaya mahkumdur. Tarihimizi ve kültürümüzü korumak için, okumak ve okutmak gerekir.

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?
İlginizi Çekebilir

Yorum Yap