Appbilgi.com

Yumurtaların Kötü Olduğu Nasıl Anlaşılır?

09.11.2020
362

Yumurtanın taze olup olmadığını nasıl anlarız

Kızartılmış, çırpılmış, haşlanmış veya pişmiş olsun, yumurta (ve omlet ) kahvaltılık yiyeceklerin kralıdır. Yumurtayla yapamayacağın çok az şey var. Sağlıklı kolesterolle dolu ( HDL kolesterol), büyük bir yumurta yaklaşık 78 kalori , 6 gram protein içerir ve iyi bir D vitamini ve kolin kaynağıdır.

Ama yumurtalarla ilgili zor olan bir şey varsa , o da taze olup olmadıklarını anlamaktır. Pişirirken taze yumurta kullanmak çok önemlidir ve tazeliğini söylemek çiğ tavuk kadar kolay olmasa da, yumurtalarınızın bozulup bozulmadığını anlamak için kullanabileceğiniz birkaç güvenli yöntem vardır.

  1. Son kullanma tarihini kontrol edin : Bu çok basit gibi görünebilir, ancak kutudaki son kullanma tarihini kontrol etmek, yumurtaların tazeliğini belirleme‘de ilk adımdır. Genellikle yumurtaları satın aldıktan sonraki üç ila beş hafta içinde tüketmelisiniz aksi taktirdebozulma riski taşır.
  2. Görsel bir inceleme yapın : Yumurtalarınız kartonun içinde nasıl görünüyor? Herhangi biri çatlamışsa, kontamine olduğunu düşünmeli ve fırlatmalısınız. Kabuk üzerindeki sümüksü veya tozumsu bir madde de potansiyel bir kontaminasyon belirtisidir. Bir yumurtayı kırdıktan sonra, çürüme belirtileri ve pembe veya yeşil renk değişikliği olup olmadığına bakın. İkisini de görürseniz atın.
  3. Yüzdürme testini deneyin : Batan bir şeyi “kabul edilebilir” olarak kabul etmek mantıksız görünse de, yüzen bir yumurta muhtemelen eskidir. Teknik olarak yemeleri hâlâ güvenli olsa da, birkaç hafta sonra kabuğunun içinde küçük bir hava kesesi oluştuğunda bir yumurta yüzer .
  4. Koklayın : Türkiye Gıda Güvenliği ve Denetleme Servisi , yumurtayı bir kaseye kırmanızı ve kullanmadan önce koklamanızı önerir. Kaseye kırdığınız yumurtanın tazeliğini nasıl kontrol edersiniz? Harika soru. Son kullanma tarihini çok fazla geçmiş bir yumurtanın, duyuları gerçekten dehşet verici bir şekilde harekete geçiren kükürt benzeri bir kokusu vardır. İğrenç kokuyorsa, çöpe atın.
  5. Açın : Bakın, bu noktada yumurtayı kırmanız gerekecek, değil mi? Taze, yemeye hazır bir yumurta parlak ve dolgun görünürken, tarihi geçmiş bir yumurtanın sarısı ise belirgin bir şekilde sönük görünüme sahiptir.

Hiç bir şey sağlığımızdan daha önemli değildir, tükettiğimiz gıdaları güvenilir yerlerden almaya dikkat etmeliyiz ayrıca taze olup olmadığını mutlaka kontrol etmemiz gerekiyor.

Bu yazımızı beğendiyseniz, bu kategoride yer alan Deprem Anında Yapılması Gerekenler başlıklı bir önceki yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Merhaba, Malatya/yeşilyurt doğumluyum. Tekstil Teknoloji Teknisyenliği alanında önlisans yaptım ve şuan özel bir sektörde mesleğimi icra etmekteyim.

YORUMLAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. ozlems dedi ki:

    Bazen yumurtanın tarihi yaklaşınca kötü olup olmadığını anlamakta zorlanıyordum ,sağolun

Copyright © 2020 Appbilgi.com. Tüm hakları saklıdır.

bilgi sitesi, trend bilgiler, saglik, tarih, teknoloji, yemek tarifleri, ip uclari, neden, bilgi, sitesi, webmaster, faydali, bilgiler, nedir, nasil, yapilir, nerede