1. Anasayfa
 2. Sağlık

D Vitaminin Vücudumuz İçin Önemi ve Detaylı Bilgiler

D Vitaminin Vücudumuz İçin Önemi ve Detaylı Bilgiler
0

D Vitaminin Vücudumuz İçin Önemi Nedir?

D vitamini, vücudumuz için önemli bir vitamindir ve kemiklerin güçlenmesinde, kalsiyum ve fosforun emiliminde ve çeşitli hormonların üretiminde rol oynar. D vitamini, vücudumuz tarafından güneş ışığına maruz kalma sırasında derimizde üretilebilir ancak bunun yanı sıra, bazı gıdalar ve takviyeler de D vitamini içerebilir. D vitamini eksikliği, kemiklerin zayıflamasına ve osteomalasi adı verilen bir kemik sağlığı bozukluğuna neden olabilir. Ayrıca, D vitamini eksikliği, vücutta kalsiyum ve fosforun emilimini azaltarak, dişlerin zayıflamasına ve çatlamasına neden olabilir.
D vitamini eksikliği, özellikle kış aylarında sık görülen bir durumdur ve bu nedenle, kış aylarında daha fazla D vitamini takviyesi alınması önerilebilir. Ayrıca, bu vitaminin eksikliği riski olan kişiler (özellikle yaşlılar, sürekli içeride kalanlar ve deri rengi açık olanlar), doktorlarından yardım alarak D vitamini takviyesi alınmasını düşünebilirler. Özellikle korona virüs döneminde D vitaminin insan sağlığı için ne kadar önemli olduğunu kavradık.

D Vitamininin Faydaları Nelerdir?

Kemiklerin güçlenmesi: D vitamini, kalsiyum ve fosforun emiliminde rol oynar ve bu sayede kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur. D vitamini eksikliği, kemiklerin zayıflamasına ve osteomalasi adı verilen bir kemik sağlığı bozukluğuna neden olabilir.
İmmün sistemin güçlenmesi: Özellikle vücudun savunma sistemini güçlendirir ve bu sayede vücut daha dirençli hale gelir. Hastalıklara karşı daha fazla savunma kabiliyeti kazanır.
Dişlerin sağlığı: Dişlerin sağlıklı olmasına yardımcı olur ve dişlerin çatlamasına ve zayıflamasına neden olan kalsiyum ve fosforun emilimini artırır.
Kalp sağlığı: Yaşlılarda ve kalp hastalığı olanlarda özelikle, kalp sağlığını korur ve kalp krizleri ve inme riskini azaltır.
Depresyon ve anksiyete: D vitamini, ruh hali üzerinde olumlu etki gösterir ve depresyon ve anksiyete gibi ruh sağlığı sorunlarını azaltabilir.

D Vitamini Bulunan Gıdalar Hangileridir?

Balık: Balık, D vitamini açısından zengin gıdalardır ve özellikle somon, ton balığı ve sardalye gibi yağlı balıklar iyi bir D vitamini kaynağıdır. Hafta da en az iki kez tüketilmesi tavsiye edilir.
Yumurta: Yumurta, özellikle yumurta sarısı, D vitamini içeren gıdalardır. Gün içerisinde çok abartılmadan tüketilmesi sağlık açısından daha faydalı olacaktır.
Süt ve süt ürünleri: Süt ve süt ürünleri (peynir, yoğurt vb.), D vitamini içeren gıdalardır ancak bu ürünlerin D vitamini içeriği, üretim süreci ve işleme göre değişebilir. Yağı alınmış yoğurt ve peynirlerde vitamin enzimi daha az olacaktır.
Et ve et ürünleri: Et ve et ürünleri, D vitamini içeren gıdalardır ancak bu ürünlerin D vitamini içeriği, hayvanın beslenme şekline göre değişebilir. Hayvanların doğal olarak mı yoksa kapalı sistem denilen yemleme ile beslenmesine göre farklılıklar gösterir.
İtalyan mantarı: İtalyan mantarı, D vitamini içeren gıdalardandır ve bu nedenle, vejeteryan ve vegan diyetlerde D vitamini alımı için iyi bir seçenektir. Ülkemizde bulunması zor ancak ben yine de eklemek istedim. Ciddi anlamda D vitamini deposu diyebilim.
Dikkat!! Bu gıdalar dışında, D vitamini içeren takviyeler de bulunmaktadır. D vitamini takviyesi alınması, doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda yapılmalıdır. Kesinlikle bitkisel veya ilaçları kendimiz doğrultusunda kullanmamalıyız.

D Vitamini Azlığında Yaşanacak Olası Sağlık Sorunları Ve Hastalıkları

D vitamini eksikliği, birçok sağlık sorununa neden olabilir. Başlıca çok sık görülen hastalıkların başında, Osteomalasi, kemiklerin zayıflamasına ve kırılgan hale gelmesine neden olan bir sağlık sorunu oluşabilir. D vitamini eksikliği, osteomalasi gibi kemik sağlığı bozukluklarına neden olabilir. Diğer görülen sık rahatsızlıklardan birisi de kemiklerin erimesi ve kemik yapısı bozukluğu olacaktır. Vitamin eksikliğinde, kemiklerin zayıflamasına ve kırılgan hale gelmesine neden olabilir. Bu durum, özellikle yaşlılar için ciddi bir sağlık riski oluşturabilir.
Çok önem verdiğimiz dişlerde tehlike altına girecek olan organlardandır. D vitamini, dişlerin sağlıklı olmasına yardımcı olur ve dişlerin çatlamasına ve zayıflamasına neden olan kalsiyum ve fosforun emilimini artırır. D vitamini eksikliği, dişlerin çatlamasına ve zayıflamasına neden olabilir.

Son olarak en kötüsü ve tehlikeli olan bir rahatsızlık söz konusu olabilir.

Kalp krizleri ve inme riski: D vitamini, kalp sağlığını korur ve kalp krizleri ve inme riskini azaltır. D vitamini eksikliği, kalp krizleri ve inme riskini artırır ve kalbimiz yeterince beslenemez ise viddi sağlık sorunlarına ve ölüme varan sonuçlar doğurabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _ok_oldum
  Şok Oldum
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  k_zg_n_m
  Kızgınım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

Merhaba, Malatya/yeşilyurt doğumluyum. Tekstil Teknoloji Teknisyenliği alanında önlisans yaptım ve şuan özel bir sektörde mesleğimi icra etmekteyim.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.