1. Anasayfa
 2. Faydalı Bilgiler

Deniz Kestanesi Nedir Faydaları Nelerdir

Deniz Kestanesi Nedir Faydaları Nelerdir
0

Deniz kestanesi, deniz ve okyanusların derininde yaşayan bir tür deniz canlısıdır. Kıyıya yakın yerlerde de görülmüştür. Dıştan görünüşü adeta kirpiyi andırır. Yunanca “kirpi” ve “deri” kelimesinin bir araya gelmesi ile oluşmuştur. Türkiye’de fazlasıyla bulunan canlılar arasındadır fakat ülkemizdeki bir çok kişi henüz Deniz kestanesini hiç tüketmemiştir. Bu yazımızda Deniz kestanesi nedir? Faydaları ve zararları nelerdir? Nerede satılır? Hepsinde değineceğiz…

Deniz Kestanesi Nedir

Deniz kestanesi dikenli bir deniz canlısıdır. Omurgasızlar kategorisine girmektedir. Deniz kestanesinin sinir sistemi ve damar sistemi bulunmaktadır. Genellikle deniz ve okyanusların derinlerinde ve kıyılarında bulunan bu canlılar yumurtlama ile çoğalırlar. Embriyon gelişiminde hiç bir bileşene ihtiyaç duymazlar. Yosun ile beslenen bu canlıların üzerleri kirpiler gibi dikenli bir yapısı vardır. Kabuğu yer değiştirmek istediğinde yapılarında ki dikenlerden faydalanırlar.

Deniz kestaneleri dikenlerine gelecek her hangi bir zararı kendi enerjileri ve vücut yapıları buna izin verir. Genellikle kahverengi, yeşil bir dokusu vardır. Bu yüzden olsa gerek çok fazla araştırılan canlılar arasında yer alıyor. Bu canlı kirli sularda yaşayamaz. Temiz sularda yaşadığı için genellikle denizin kıyı kesimlerinde bulunur. Deniz kestanesinin en kıymetli kısmı turuncu ve parlak olan kısmıdır yumurtalık kısmı tercihen çıkartılır ve tüketilir.

Deniz Kestanesinin Faydaları Nelerdir

Deniz kestaneleri genellikle kozmetik ve tıp biliminde kullanılmaktadır. Bazı ülkelerin kültürlerinde de yerini almaktadır. Bu canlılar adeta bir tedavi yöntemidir. Deniz kestanesi afrodizyak özelliğinden dolayı cinsel güç verdiği bilim insanları tarafından açıklandı. Özellikle belirli cilt hastalıklarında faydası çok olan bu canlıların piyasa değeri yüksektir. Zeytinyağı ile karıştırılan turuncu kısmı derideki kırışıklıkları düzeltmeye yardımcı olur. Kurutulmuş turuncu yumurtacıkların faydası çok olduğu için piyasada yüksek fiyatlardan satılmaktadır. Protein bakımından zengin bir canlıdır. Bu yüzden satıldığı ülkelerde rağbet nedeniyle yüksek fiyatlardan hazırlanıyor.

Deniz Kestanesi Nasıl Temizlenir

Deniz kestanesi yemeye hazırlanmadan önce uğraştırıcı bir bakımdan geçmektedir. Tıp ki balık kılçığı temizlemek gibi bir işlemden geçiyor. Öncelikle belirtmek gerekir ki tıpkı her balığın yenmediği gibi her deniz kestaneside yenmiyor. Bu canlıların binden fazla türü vardır ve bunlardan sadece bir kaç tanesi insanlar için uygundur. Yenilir deniz kestaneleri sadece uzmanlardan tarafından tespit edilebiliyor. Bulduğunuz her deniz kestanesini yemeden önce lütfen uzman birisine danışınız. Kestaneyi temizlemeye başlamadan önce eldiven takılmalıdır. Daha sonra makas yardımı ile alt tarafındaki yumuşak doku kesilir ve içerisinde ki sıvı boşaltılır.

Deniz Kestanesi Batması ve Tedavisi

Eğer ki deniz kestanesi dikeni ayağınıza battıysa ayağınıza baskı uygulamadan kıyıya çekilmeniz gerekir. Yan etkisi 10-15 dakika içerisinde gelecektir. Dikenin battığı yere kesinlikle dokunmayınız veya emerek çıkartmaya çalışmayınız bu deriye zarar verecektir. Yanınızda cımbız ve maşa gibi aletler varsa gözle görülenleri temizleyebilirsiniz. Temizlediğiniz bölümü bir an önce temiz su ve sabunla yıkanarak dezenfekte etmeniz gerekir. Böylece doktora gidene kadar iğnelerin toksin etkisi minimum seviyeye ulaşmış olacaktır.

Ülkemizde popüler bir yemek olmasa da Avrupa dahil olmak üzere bir çok ülkenin ana yemekleri arasında bulunmaktadır. Deniz kestanelerinin zehirli çeşitleri çok fazladır. Yemeden önce kesinlikle uzmanlara danışmak gerekir. Tüketmeden önce doğru bir şekilde temizlendiğine emin olunmalıdır. Deniz kestanesinin protein değeri güçlüdür, bu yüzden dengeli bir şekilde tüketmek gerekir.

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _ok_oldum
  Şok Oldum
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  k_zg_n_m
  Kızgınım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

Merhaba, Malatya/yeşilyurt doğumluyum. Tekstil Teknoloji Teknisyenliği alanında önlisans yaptım ve şuan özel bir sektörde mesleğimi icra etmekteyim.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.