1. Anasayfa
 2. Faydalı Bilgiler

Kafein Nedir Zararları Nelerdir

Kafein Nedir Zararları Nelerdir
0

Kafein, mutluluk verici bir özelliği olduğu için insanlar tarafından genel olarak kullanılır. İçecek ve yiyeceklerimiz de kafein bulunur. Hemen hemen her gün belli miktarda vücudumuza kafein alırız. Aldığımız bu Kafein’in zararları nelerdir? Faydaları nelerdir? Neden mutluluk verir? Bu yazımızda sizler için bir araya getirdik…

 

Kafein Nedir

Firiedrich Ferdinand Runge isimli Almanya’lı kimyacı tarafından 1819 yılında keşfedilmiştir. Kahve, kakao, çay ve kola gibi maddeler başta gelmek üzere bir çok içecekde bu uyarıcı madde bulunmaktadır . Enerji içeceklerinde sentetik olarak üretilerek katkı maddesi olarak da kullanıldığı görülmüştür.

Ülkemizde ve dünyada en çok tüketilen uyarıcı madde olarak seçilmiştir. Kafein hem mide hem kalın bağırsak tarafından kolay bir şekilde emilen Kafein; beyinde bile dolaşım sağlar. Bu yüzden mutluluk hazzı verdiği biliniyor.

Kafein de bir çok madde gibi ayarında tüketilmelidir. Fazla tüketildiği zaman zararları nelerdir? Ne kadar tüketmeliyiz? Gibi soruların cevaplarını hemen verelim…

 

Kafein Zararları Nelerdir

Kafeinin vücuttaki etkilerine değinecek olursak; Kafeinler vücuda girer girmez stres hormonları olarak adlandırılan nor adrenalin ve adrenalin salgısı yapar. Bu hormonlar sürekli salgılanması yapılırsa vücut zamanla yıpranışa geçecektir. Bu yüzden Kafein’in fazla tüketilmesi zamanla insan vücudunu çökertecek bir hale getirir. Aynı zamanda Kafein, kalp ve damar hastalıklarına yol açtığı bilinir.

 • Migreni tetikler.
 • Midedeki asit salgınını yükseltir.
 • Psikolojik hastalıkları tetikler. Depresyon, sinir hastalıklarına sebep olduğu bilinir.

 

Kafein Faydaları Nelerdir

Bugüne kadar isteyerek veya istem dışı bir çok kez Kafein tüketmişizdir. Tüketmiş olduğumuz bu maddenin bir çok zararı olduğu gibi fazlasıyla yararı da bulunmaktadır.

 • Kafeinler metabolizmayı hızlandırdığı bilinir. Bu yüzden olsa gerek diyetisyenler çoğu zaman zayıflamak için yeşil çayı tavsiye ederler.
 • Kafeinin doğru tüketilmesi karaciğer hastalıklarını engeller.
 • Algıyı maksimum seviyeye getirir. Okuduğunuzu anlama seviyeniz yükselir. Sınavlara girmeden önce doğru şekilde tüketilmesi tavsiye edilir.
 • Felç riskini ¼ azaltır.

 

Kafein Hakkında Bilgiler

Kafein günlük bir düzenli beslenme de olmadığı için düzenli tüketilmesi gerekir. Örneğin sabah 11’de 100mg tükettiğiniz Kafein, saat14 de 50mg ye düşer. Ayrıca Kafein tüketildiği anda etkisini getirmez. 30-60 dakika sonra etkisi gelmeye başlar. Araştırmacılar yetişkinlerin günde 400mg,ye kadar Kafein tüketmesine olumlu baktığı görüldü. Fakat Alman bilim adamları kg başına 3mg tüketilmesinin doğru olduğunu söylüyor.

100ml’lik bir çay da 11 mg kafein bulunmaktadır. 100ml’lik bir kahvede ise 41ml kafein bulunmaktadır. Buda demek oluyor ki kahvede 3 kat daha fazla kafein bulunmaktadır. 1 fincan kahve 3 bardak çaya eşit.

Kafein çocuklarda ayrı bir etki bırakmaz. Tıpkı yetişkin bir bireyde bıraktığı etki nasılsa bir çocukdada aynı etkiyi bıraktığı söylenebilir. Fazla tüketilmesi kalp rahatsızlığına neden olacağı için çocuklar için fazla uygun olmadığı görülüyor. Vermiş olduğumuz bilgilere göre ne kadar Kafein tüketmeniz gerektiğini hesaplayabilirsiniz. Yetişkin bir birey günde 2 bardak kahve 2 bardak çay içmesi uygun gözüküyor. Çocuklarda günde 1 bardak çay yarım bardak kahve içmek uygun.

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _ok_oldum
  Şok Oldum
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  k_zg_n_m
  Kızgınım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

Merhaba, Malatya/yeşilyurt doğumluyum. Tekstil Teknoloji Teknisyenliği alanında önlisans yaptım ve şuan özel bir sektörde mesleğimi icra etmekteyim.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.