Egzama Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
0

Egzama, atopik dermatit, diye anılan ve çeşitli nedenlerden ortaya çıkan bir tür cilt rahatsızlığıdır. Egzamanın belirtileri genel olarak kızarıklık, şişlik, ya da kaşıntı şeklinde ortaya çıkmaktadır. Egzamanın çıkmasını ise strese ya da alerji gibi nedenlere bağlanmaktadır. Egzama ne şekilde görülür sorusuna cevap verecek olursak eğer ciltte ya da saçta, elde veyahut benzeri yerlerde kaşıntı, döküntü, pullanma şeklinde görülmektedir. Egzama belli bir yaşta ya da cinsiyette bağlı olarak görülmediği için genellikle çocukluktan itibaren başlayıp ilerleyen yaşlara kadar görülebilir. Egzama kolay bir cilt rahatsızlığı olarak görülse bile gereken tedaviyi en kısa zamanda yapılmalıdır. Geciktiği zaman egzama ilerleyebilir ve enfeksiyona kadar dönüşebilmektedir. Egzama bulaşıcı olan bir hastalık değildir.

Egzama Belirtileri Nelerdir?

Egzama belirtileri her şekilde görülebilir. Genellikle ise el, bacak ve saç derisinde pullanma, döküntü veya kaşıntı şeklinde belirtiler gösterir. Egzama, kaşıntı yaparak ciltte verdiği zararlar büyüktür, ciddi tahriş ve yaralanmalar yapabilmektedir. Egzama eğer çok ciddi bir boyutta ilerlerse, vücudun bazı yerlerinde sulantı, açık yaralar halinde belirir. Tedavi edilmediği müddetçe yavaş yavaş başlayan kaşıntı gittikçe sürekli bir şekil alır ve vücudun başka yerlerine de yayılmaya başlamaktadır.

Egzama Çeşitleri

Alerjik bir şekilde oluşan egzama çok fazla kaşıntıya sebebiyet veren ve çoğunlukla kırmızı renkte ve pul şeklinde olan bir cilt rahatsızlığıdır. Atopik egzama ise kaşıntıya neden olan ve genellikle bulaşıcı olmayan bir egzama çeşididir. Oluşan iltihap ise çoğunlukla alerji ya da enfeksiyondan oluşmaktadır. Atopik egzamanın ağırlaşmasında etkili olan bazı gıda türleri vardır ve bu gıdalar egzama yoğun bir şekilde olduğu zamanda çoğunlukla vücutta tahrişe sebebiyet vermektedir. Bu egzama türünün ağırlaşmasına neden olan gıdalar şunlardır:

Ketçap, domates, salça, meşrubat gibi gıdalar atopik egzamanın ağırlaşmasında rol oynar. Bu atopik egzama çocuklar yeni doğduktan birkaç ay sonra başlayıp çoğunlukla çocuklar 4 yaşına varamadan egzama bitmektedir. Egzamalar vücudun birçok yerinde görülmekle birlikte genelde en çok kuruyan yer eller olduğundan ellerde görülür ve el egzamaları 7 çeşit şekilde görülmektedir.

En çok görülmekte olan egzama ellerde görülen irritan egzamalarıdır. Evde temizlik yapıldığı zamanlarda ev hanımlarının kullandığı deterjan, su ve tahriş edici malzemelerden dolayı oluştuğu görülmektedir. Temas ederek bulaşan egzamanın yayılıp ilerlemesine yol açan maddeler saç boyaları, şampuan, kremler ve son olarak kozmetik ürünlerdir. Stresten oluşan egzamaların bir diğer adı ise simpkles kronikus’dur. Egzamanın başlangıç evrelerinde hiçbir şey görünmezken zamanla pulda dökülmelere, kabuklu yaralara ve kepeklenme gibi sorunlar meydana gelmektedir. Hiperkeratozik egzamalar genelde ellerin iç kısımlarında meydana gelir ve küçük iltihaplardan oluşur.

Egzamada Kullanılabilecek İlaçlar Ve Yapılması Gerekenler

Birçok egzama tedavilerinde kullanılan ilaçlar vardır. Önemli olan ilaçları doğru bir şekilde kullanmak ve yanlış ilaç kullanmamaktır. Çinkodan oluşan ve kortizonlu merhemler genel olarak deriyi tahriş edeceğinden aşırıya kaçmamak şartıyla kullanılmalıdır fakat doktor tavsiyesinde kullanılmalıdır. Elleri egzamalı olan bebekler için kaşıntıyı önlemek amacıyla eldiven kullanılması gerekmektedir. Vücudunda egzama olan bireyler bir iş yaparken maske ya da eldiven giymelidir. Egzamayı önlemek amacıyla zararlı olan ve kullanılmaması gereken kimyasallardan uzak durulması gerekmektedir.

Eldeki İyileşmeyen Yara ve Çatlaklar İçin Yapılması Gerekenler

Ellerinde hiç iyileşmeyen yara benzeri hafif kanamalar, çatlaklar olanlar bu yöntemi mutlaka uygulamalıdır. Olumlu sonuç alaçağınızdan çok eminim çünkü bizzat ben faydasını gördüm. Sizde bu bilgiyi paylaşın lütfen.

Kesin ve etkili bir çözüm olduğunu tekrardan belirtmek isterim. Eminim ki bir çok yöntem denemişsinizdir ama hiç biri bunun kadar etkili ve kesin bir çözüm değildir.

Yapılması gerekenler;

10-15 ceviz yaprağını, 3 su bardağı su ile kaynatın ve el yıkama ihtiyacını bu suyla yapınız. Ellerinizi yıkamak için 4 gün süreyle normal çeşme suyu vs. su kullanmayınız. Sabah ve akşam olmak şartı ile en az günde iki defa 4 gün süreyle ceviz yaprağı suyu ile ellerinizi yıkayınız. 4. günün sonunda ellerinizde en ufak bir yara ve çatlak izi kalmayacaktır.

Geçmiş olsun

 

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _ok_oldum
  Şok Oldum
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  k_zg_n_m
  Kızgınım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

Merhaba, Malatya/yeşilyurt doğumluyum. Tekstil Teknoloji Teknisyenliği alanında önlisans yaptım ve şuan özel bir sektörde mesleğimi icra etmekteyim.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.