Appbilgi.com

Mide Ağrısı ve Ateşin Sebepleri Nelerdir?

21.12.2020
151

Mide Ağrısı ve Ateşin Sebepleri

Mide Ağrısı ve Ateşin Sebepleri Nelerdir ?” Mide ağrısına ve ateşe neden olabilecek pek çok şey vardır, ancak en yaygın olanları gıda zehirlenmesi ve mide gribidir . Bir kişi, apandisit veya pankreatit gibi daha ciddi bir durumu olduğunda da bu semptomlarla başa çıkabilir. Bu durumlar karın ağrısına neden olur, ancak hastalar buna genellikle mide ağrısı adını verir. Bazı insanlar zatürre veya grip olduklarında ağrı ve ateş bile geliştirebilirler .

Gıda zehirlenmesi mide ağrısına ve ateşe neden olabilir.

Bir kişinin mide ağrısı ve ateşi olduğunda, semptomlarının en olası nedenlerinden biri mide gribidir . Yanıltıcı isme rağmen, bu durum influenza ile ilgili değildir, ancak ağrı, ateş, ishal, bulantı ve kusma gibi semptomlara yol açan bir virüsten kaynaklanır . Neyse ki, bu rahatsızlığı olan bir kişi tipik olarak kısa bir süre sonra iyileşir, ancak dehidrasyon gibi komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, bazı mide gribi vakalarına ateşin eşlik etmediğine dikkat etmek önemlidir.

Mide gribi, mide ağrısı ve ateşin en yaygın nedenidir.

Bazen mide ağrısı ve ateşin nedeni gıda zehirlenmesidir. Bu, bir kişi zararlı bir şeyle kirlenmiş yiyecek veya içecek tükettiğinde ortaya çıkar. Örneğin, bir kişi bakterilerle kirlenmiş yiyecekleri veya parazit içeren içme suyunu tükettikten sonra problemler geliştirebilir. Bir birey ayrıca virüsler veya yabani mantarlar gibi toksik maddelerle kontamine olmuş yiyeceklerden de hasta olabilir. Gıda zehirlenmesinin ateşe neden olup olmadığı genellikle nedenlerine bağlıdır.

Bazı durumlarda, bu semptomlara neden olan koşullar, bir kişinin acil tıbbi müdahaleye ihtiyacı olduğunu gösterir. O apandisit zaman Örneğin, birisi olan bu belirtiler gelişebilir iltihabı ait ekte . Bir kişinin pankreası iltihaplandığında veya enfekte olduğunda ortaya çıkan pankreatit de neden olabilir. Bu koşulların her ikisi de, hastaların bazen mide ağrısı olarak adlandırdığı ve ateşli veya ateşsiz gelişebilen karın ağrısına neden olur. Bir hasta, her iki durum için de tipik olarak acil tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyacaktır.

Parazit içeren su içmek mide ağrısına ve ateşe neden olabilir.

İlginç bir şekilde, ateş ve mide ağrısına neden olan bazı üst solunum rahatsızlıkları da vardır. Bir kişi grip veya zatürre olduğunda bu semptomlara sahip olabilir.

Toksin içeren mantarları yemek mide ağrısına ve ateşe neden olabilir.

Kısa süreli veya kusma veya ishalin eşlik ettiği semptomlar için, kişi genellikle evde kalabilir ve dinlenerek, bol su içerek ve muhtemelen ateş düşürücü alarak tedavi edebilir. Ağrı giderek kötüleşirse, karnın bir tarafındaysa , buna kanlı kusma veya ishal eşlik ederse veya uzun bir süre devam ederse , kişiler tıbbi yardım almalıdır. Çok yüksek ateşi olanlar veya reçetesiz satılan ateş ilacına cevap vermeyenler de bir sağlık uzmanına görünmelidir.

  • Ateş ve mide ağrısı, üst solunum yolu hastalığının göstergesi olabilir.
  • Mide gribini önlemek söz konusu olduğunda grip aşıları etkisizdir.
  • Apandisiti olan bir kişi genellikle mide ağrısı ve ateşten muzdariptir.
  • Grip, ateş ve mide ağrısına neden olabilir.

Bu yazımızı beğendiyseniz, bu kategoride yer alan Boğaz Ağrısının Sebepleri Nelerdir başlıklı bir önceki yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

MAKALE YAZARI


Merhaba, Malatya/yeşilyurt doğumluyum. Tekstil Teknoloji Teknisyenliği alanında önlisans yaptım ve şuan özel bir sektörde mesleğimi icra etmekteyim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Copyright © 2020 Appbilgi.com. Tüm hakları saklıdır.

bilgi sitesi, trend bilgiler, saglik, tarih, teknoloji, yemek tarifleri, ip uclari, neden, bilgi, sitesi, webmaster, faydali, bilgiler, nedir, nasil, yapilir, nerede