1. Anasayfa
 2. Sağlık

Göğüs Ağrısı ve Yorgunluğun En Yaygın Sebepleri Nelerdir?

Göğüs Ağrısı ve Yorgunluğun En Yaygın Sebepleri Nelerdir?
0

Göğüs Ağrısının Sebepleri

Göğüs ağrısı ve yorgunluk, kalp krizini taklit eden semptomlar üretebilir , ancak çoğu durumda nedeni başka koşullar olabilir. Bu semptomların en yaygın nedenlerinden bazıları çeşitli kalp hastalığı ve zatürredir . Bazı durumlarda vücutta yaygın ve yaygın ağrıya neden olan fibromiyalji de bu sorunlara neden olabilir.

Göğüs ağrısı ve yorgunluk, kalp hastalığının bir işareti olabilir.

Bir kişi açıklanamayan göğüs ağrısı ve yorgunluktan şikayet ettiğinde, bir tıp uzmanı kalbi içeren bir bozukluk veya durumdan şüphelenebilir. Angina sıklıkla göğüs rahatsızlığı nöbetleri yaratır ve göğüste basınçla birlikte kavrama hissi üretir. Ağrı bazen kol veya boyun gibi başka bölgelere de yayılabilir.

Anjinadan muzdarip birçok kişi, göğüs ağrısı ile birlikte genellikle aşırı yorgunluk ve yorgunluktan şikayet eder. Bu durumun bir biçiminde göğüs rahatsızlığının semptomları genellikle fiziksel egzersizden sonra ortaya çıkar. Bir tıp uzmanı tipik olarak hasta için tam dinlenme önerecektir. Bazen ağrı ve rahatsızlığı kontrol altına almak için ilaç verilecektir.

Kalp kapakçıklarından birinin kalınlaştığı ve doğru kapanmadığı mitral kapak prolapsusu (MVP), bazı kişilerde göğüs ağrısı ve yorgunluğa da neden olabilir. Bu durum ayrıca anormal bir kalp atışına neden olabilir ve kalp üfürümü genellikle bir stetoskopla tespit edilebilir. Bazı nedenlerden dolayı, bu durum kadınlarda erkeklerden daha sık görülür ve bazı uzmanlar bunun kalıtsal olabileceğine inanmaktadır. Bir tıp uzmanı, semptomları azaltmak için farklı ilaçlar reçete edebilir.

Periakardit de birçok hastada bu semptomlara neden olabilir. Bu, kalbi çevreleyen dokular tipik olarak bir enfeksiyondan iltihaplandığında meydana gelir. Akut bir durumdur ve başlangıçta tedavi edilirse, genellikle kalıcı bir hasar olmaksızın iyileştirilebilir. Hafif bir durumsa, dinlenme dışında başka bir tedavi gerektirmeyebilir. Tipik olarak, birey hızlı bir şekilde iyileşir, ancak nadir durumlarda ameliyat gerekebilir.

Kişi pnömoni geliştirdiğinde göğüs ağrısı, yorgunluk, öksürük ve ateş yaşayabilir. Pnömoni, akciğerlerden biri veya her ikisi de iltihaplandığında ve genellikle bir virüs veya bakteriden enfekte olduğunda ortaya çıkar. Akciğerlerde sıvılar oluştuğunda, bu genellikle rahatsızlığa ve yorgunluğa neden olur. Tedavi süreci tipik olarak yatak istirahati ve eğer bakteriyel ise antibiyotik tedavisidir. Ciddi solunum sıkıntısı vakalarında hastaneye yatış gerekebilir.

Diğer solunum yolu hastalıkları da göğüs ağrısı ve yorgunluğa neden olabilir. Astım ve göğüs ağrısı sıklıkla ilişkilidir, bu nedenle bu, tipik olarak, hasta alevlenme yaşadığında teşhis edilmesini kolaylaştırır. Kronik veya akut bronşiti olan hastalar, genellikle aşırı yorgunluk hissiyle birlikte göğüs ağrısı yaşarlar .

Yoğun stresten etkilenen bir kişi göğüs ağrısı ve aşırı yorgunluk yaşayabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _ok_oldum
  Şok Oldum
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  k_zg_n_m
  Kızgınım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

Merhaba, Malatya/yeşilyurt doğumluyum. Tekstil Teknoloji Teknisyenliği alanında önlisans yaptım ve şuan özel bir sektörde mesleğimi icra etmekteyim.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.