Appbilgi.com

Araştırma Makalesi Özeti Nasıl Yazılır?

27.11.2020
240

Makale Özeti Nasıl Yazılır

Kendinize güvenin ve emin olun

Bir araştırma makalesi özeti yazmak biraz göz korkutucu görünebilir, ancak birkaç basit adımı izleyerek süreç önemli ölçüde daha basit hale getirilebilir. Hatırlanması gereken önemli bir nokta, araştırma ödevinizi bitirdikten sonra en son özeti yazmanız gerektiğidir. Bu basit görünebilir, ancak özet genellikle bir makalenin gereksinimlerinde ilk sırada yer aldığından, bazı insanlar önce onu ele alma ve süreçte kaybolma eğilimindedir. Özetinizde, ele aldığınız problem, araştırmanız ve çalışmanızın sonuçları dahil olmak üzere, araştırma makalenizin tamamında yer alan tüm ilgili bilgileri sunmalısınız. Özetiniz, son makaleniz için önemli olan anahtar kelimeleri de içermelidir ve tüm bunların genellikle yalnızca birkaç yüz kelimeyle sunulması gerekir.

Bir araştırma makalesi özeti, tüm makalenin özetini veren bir araştırma makalesi ile birlikte verilen kısa bir belgedir.

Araştırma makalesi özeti, tüm makalenin yararlı bir şekilde özetini veren bir araştırma makalesi ile birlikte verilen kısa bir belgedir. Bir özetin amacı, potansiyel bir okuyucuya çalışmaya hızlı bir genel bakış sağlamaktır, böylece yazdıklarınızla ilgilenen biri tüm makalenizi okuması gerekip gerekmediğine karar verebilir. Bu, muhtemelen yalnızca bir eğitmen tarafından okunacak bir sınıf için yazılmış araştırma makaleleri için biraz gereksiz görünse de, bir tez veya tez yazmayı planlıyorsanız, geliştirmek çok önemli bir beceridir.

Bazı okullar, yazmaya başlamadan önce bir profesör veya akademik danışmanın araştırma konularını onaylamasını ister.

Araştırma makalenizin özetini ancak ödevinizin geri kalanını bitirdikten sonra yazmalısınız, çünkü bu fikirlerinizi daha kolay toplamanıza ve araştırmanıza olanak sağlayacaktır. Özetinizi düşünmenin iyi bir yolu, tıpkı bir film fragmanı gibi araştırma makaleniz için bir iltifattır. Bilgilerinizi, birisinin daha sonra makalenizi okuyup okumaması gerektiğine karar vermesine izin verecek şekilde sunmak istiyorsunuz. Bu, birisinin bilinçli bir karar vermesine izin vermek için özetinizde yeterli uygun bilgi sağlamanız gerektiği anlamına gelir.

Makale özeti, makalenin geri kalanı tamamlandıktan sonra yazılmalıdır.

Bununla birlikte, yalnızca olay örgüsüne işaret eden ve bir filmin aksiyonunu öneren bir film fragmanının aksine, araştırma kağıdı özetiniz, son dahil olmak üzere makalenizdeki tüm “eylemi” göstermelidir. Yaptığınız araştırmayı, özellikle deneysel çalışma içeriyorsa ve bulduğunuz sonuçları belirtin. Bu tür yazılarda dilin kesinliği ve korunması önemlidir ve her cümlenin eksiksiz, ancak özet ve özet için gerekli olduğundan emin olmak isteyeceksiniz. Araştırma kağıdı özetiniz, makalenizde kullanılan anahtar kelimeleri de içermelidir, çünkü bu, bir kişinin özetlerin veritabanında arama yapmasına olanak tanıyarak sizinkini daha kolay bulmasını sağlayabilir.

Bu yazımızı beğendiyseniz, bu kategoride yer alan Öğrenciler için Farklı Öğrenme Kaynakları Nelerdir? başlıklı bir önceki yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

MAKALE YAZARI


Merhaba, Malatya/yeşilyurt doğumluyum. Tekstil Teknoloji Teknisyenliği alanında önlisans yaptım ve şuan özel bir sektörde mesleğimi icra etmekteyim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Copyright © 2020 Appbilgi.com. Tüm hakları saklıdır.

bilgi sitesi, trend bilgiler, saglik, tarih, teknoloji, yemek tarifleri, ip uclari, neden, bilgi, sitesi, webmaster, faydali, bilgiler, nedir, nasil, yapilir, nerede