1. Anasayfa
 2. Sağlık

İdrar Yolu Enfeksiyonu Soruları ve Cevapları

İdrar Yolu Enfeksiyonu Soruları ve Cevapları
0

Soru ve Cevapları

S: İdrar yolu enfeksiyonu nasıl bulaşır?

C: Enfeksiyona çoğunlukla sindirim sistemindeki bakterilerin üretraya yayılması ve daha sonra idrar yolundan mesaneye ve bazen de böbreklere ulaşması neden olur. Cinsel ilişki sırasında bulaşan bakteri ve mikroorganizmalardan da kaynaklanabilir.

S: Bir kez idrar yolu enfeksiyonunuz olduğunda, bir daha asla olmayacağınız doğru değil mi?

C: Hayır. Aslında, bir kez idrar yolu enfeksiyonunuz olduğunda, başka bir enfeksiyon geçirme olasılığınız o kadar yüksektir. İdrar yolu enfeksiyonu olan kadınların yaklaşık yüzde 20’sinde bir başkası olacak ve iki tane geçirenlerin yüzde 30’unda üçte biri olacak. Üçe sahip olanların yaklaşık yüzde 80’i dördüncü olacak. Bu tür beş kadından dördü, sonuncuyu izleyen 18 ay içinde başka bir enfeksiyona yakalanır.

S: İdrar yolu enfeksiyonum olup olmadığını nasıl anlarım?

C: İdrar yolu enfeksiyonlarının belirtileri arasında sık ve acil idrar yapma ihtiyacı, ancak tuvalete zamanında gitmeme; idrar yaparken ağrılı, yanma hissi; bulutlu veya kırmızımsı renkli idrar; kötü veya güçlü kokan idrar ve sırtta, yanlarda veya alt karında ağrı. Semptomlara ateş, titreme, bulantı, kusma ve sırt ağrısı eşlik ediyorsa, böbrek enfeksiyonunuz olabilir. Herhangi bir idrar yolu enfeksiyonu belirtisi varsa, derhal sağlık uzmanınıza başvurun.

S: İdrar yolu enfeksiyonum gitmiş gibi görünüyor. Yine de antibiyotik ilacımın geri kalanını almam gerekir mi?

C: Evet, kesinlikle. Antibiyotik ilacı aldıktan sonra semptomlarınız bir veya iki gün içinde kaybolsa da, enfeksiyona neden olan mikropları yok etmek için tüm ilaçlar alınmalıdır. Bunu yapmazsanız, semptomlarınız geri dönebilir veya kısa sürede başka bir idrar yolu enfeksiyonunuz olabilir.

S: Hamileyken idrar yolu enfeksiyonu bebeğime veya bana zarar verir mi?

C: Enfeksiyon erken yakalanır ve tedavi edilirse, genellikle olmaz. Bununla birlikte, hamile kadınların böbreklerine yayılan ve böbrek hasarına, yüksek tansiyona ve erken doğum riskinde artışa neden olabilecek bir idrar yolu enfeksiyonu geçirme olasılığı daha yüksektir. Hamileyseniz ve idrar yolu enfeksiyonunuz olduğundan şüpheleniyorsanız, hemen sağlık uzmanınıza başvurun.

S: İdrar yolu enfeksiyonunu önlemek için kızılcık suyu içmek bir kocakarı masalı değil mi?

C: Mutlaka değil. Kızılcık suyu ve C vitamini idrarı daha asidik hale getirir, bu da idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabilecek bakterilerin büyümesini zorlaştırır. Kızılcık suyunun ayrıca bakterilerin mesane yüzeyine yapışmasını önlemeye yardımcı olan başka bir benzersiz faktörü vardır.

S: Neden sürekli idrar yolu enfeksiyonu alıyorum?

C: Vajinal bölgelerindeki ve üretralarındaki hücreler bakteriler tarafından daha kolay istila edildiğinden, bazı kadınlar idrar yolu enfeksiyonlarına diğerlerinden daha yatkındır. Menopozdan sonra idrar yolunu kaplayan dokunun incelmesi, bölgeyi bakterilere karşı daha az dirençli hale getirebileceğinden, menopozu geçmişseniz idrar yolu enfeksiyonu riskiniz de daha yüksektir.

Cinsel ilişki, duş, tamponlar veya kadınsı deodorantların neden olduğu vajina veya üretranın tahriş olması veya yaralanması, bakterilerin istila etme şansı verebilir. Diyafram kullanmak tahrişe neden olabilir ve mesanenin boşalma kabiliyetine müdahale ederek bakterilerin üremesi için bir yer sağlar. Kabızlık, rektumda yüksek seviyelerde Escherichia coli (E. coli) bakterisine yol açarak idrar yoluna yayılma riskini artırır.

Böbrek taşı gibi idrar akışını engelleyen herhangi bir idrar yolu anormalliği de enfeksiyona yol açabilir. Bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklar da idrar yolu enfeksiyonu riskini artırır.

Bağırsak, vajina ve üretra etrafındaki alanları günlük olarak yıkamak ve önden arkaya doğru silmek de dahil olmak üzere iyi kişisel hijyen alışkanlıkları uygulamak, bakterilerin idrar yoluna yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir. Her gün bol su içmek, beklemek yerine ihtiyaç duyduğunuzda idrara çıkmak ve cinsel ilişkiden sonra idrar yapmak bakteri sistemini temizlemeye yardımcı olabilir.

S: Tekrarlayan enfeksiyonlarımı önleyebilecek herhangi bir ilaç var mı?

C: Yılda üç veya daha fazla idrar yolu enfeksiyonunuz varsa, koruyucu antibiyotik tedavisi hakkında sağlık uzmanınıza danışın. Altı ay veya daha uzun bir süre boyunca düşük dozda antibiyotik almak veya cinsel ilişkiden sonra tek bir doz bazen enfeksiyonları önlemek için reçete edilir. Veya idrar yolu enfeksiyonu belirtilerini ilk fark ettiğinizde bir veya iki gün antibiyotik alabilirsiniz. Hangi tedavinin sizin için en iyi olabileceği konusunda sağlık uzmanınızla konuşun.

Ulusal Kadın Sağlığı Kaynak Merkezi A.Ş. (NWHRC).

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _ok_oldum
  Şok Oldum
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  k_zg_n_m
  Kızgınım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

Merhaba, Malatya/yeşilyurt doğumluyum. Tekstil Teknoloji Teknisyenliği alanında önlisans yaptım ve şuan özel bir sektörde mesleğimi icra etmekteyim.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.