1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Kızılötesinin En Yaygın Kullanım Alanları Nelerdir?

Kızılötesinin En Yaygın Kullanım Alanları Nelerdir?
0

Kızılötesi Nedir ve Hangi Alanlarda Kullanılır

Kızılötesi Nedir ve Hangi Alanlarda Kullanılır” Kızılötesi ( IR ) ışık, görünür spektrumun hemen ötesinde kırmızı ışıktan daha uzun bir dalga boyuna sahip bir elektromanyetik radyasyon biçimidir . İnsan gözü tarafından algılanamamasına rağmen, çok çeşitli alanlarda kızılötesinin birçok farklı kullanımı vardır. Kullanımlar arasında gece görüş teknolojisi, sıcaklık farkının görselleştirilmesi, ısıtma, kızılötesi astronomi ve uzaktan kumanda bulunur. Bu geniş kullanım yelpazesi, kızılötesinin askeri uygulamalarda ve tıp ve astronomi gibi çeşitli alanlarda kullanılması anlamına gelir. Kızılötesi yayıcılar ve alıcılar, geniş yaygınlıkları ve kullanışlılıkları nedeniyle oldukça yaygın ve genellikle ucuzdur.

Kızılötesi radyasyonun en yaygın kullanımlarından biri , görünür ışığın yokluğunda görmeyi sürdürmeyi ve netleştirmeyi amaçlayan bir teknoloji olan gece görüşüdür. Kızılötesi ışık, görünür ışık olmadığında kişinin görmesini sağlamak için çeşitli farklı şekillerde kullanılabilir. Örneğin, ısı açığa çıkaran nesneler aynı zamanda kızılötesi radyasyon da yayar, bu nedenle bazı gece görüş biçimleri, ortamdaki sıcaklık farklılıklarına bağlı olarak görselleştirme ve gezinmeye dayanır. Diğer formlar kızılötesi ışığı aktif olarak çevreye yansıtır. Ortam, kızılötesi ışığı alan ve görünür spektrumdaki bir görüntüyü bir ekrana veya başka bir görüntüleme cihazına yansıtan cihazlarla görselleştirilebilir.

 • Uzaktan kumandalar, cihazlarla iletişim kurmak için kızılötesi ışık kullanır.

Sıcaklık farklılıklarının uzaktan belirlenmesi, kızılötesi ışığın yaygın kullanımlarından bir diğeridir. Tüm nesneler, sıcaklığa bağlı olarak değişen bir miktar kızılötesi radyasyon yayar, bu nedenle yayılan radyasyonun karşılaştırması, sıcaklığı görselleştirmek ve karşılaştırmak için kullanılabilir. Bu, tıpta bir bireyin vücudundaki yüksek ve düşük sıcaklıkların yerlerini incelemek için kullanılabilir. Aynı zamanda gece görüşü amacıyla da kullanılabilir, ancak yalnızca sınırlı sıcaklık değişiminin olduğu ortamlarda bu zor olabilir. Endüstride de, özellikle hatalı boru bölümlerini aramak veya çeşitli sağlık sorunları nedeniyle erişilemeyen alanları uzaktan incelemek için sıklıkla kullanılır.

 • Kızılötesi fotoğrafların renkleri, geleneksel filmle çekilen görüntülerden tamamen farklı görünüyor.

Kızılötesi ışınların sinyalleri ve verileri küçük alanlarda iletmek için kullanılabilmesi nedeniyle, kızılötesi radyasyonun en yaygın kullanım alanlarının çoğu elektronik alanındadır. Örneğin uzaktan kumandalar, televizyonlar ve diğer ev elektroniği gibi cihazları kontrol etmek için sinyalleri iletmek için yaygın olarak kızılötesi ışık kullanır. Bu amaç için özellikle kullanışlıdır, çünkü sinyal genellikle duvarlardan geçemez. Bu nedenle, bir oda veya binada kullanılan kızılötesi sinyaller, genellikle diğer oda veya binalardaki cihazlarla etkileşime giremez.

 • Rus Su-25 dahil birçok savaş uçağı, düşman hedeflerinin tespiti ve takibi için kızılötesi dizilerle donatılmıştır.

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _ok_oldum
  Şok Oldum
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  k_zg_n_m
  Kızgınım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

Merhaba, Malatya/yeşilyurt doğumluyum. Tekstil Teknoloji Teknisyenliği alanında önlisans yaptım ve şuan özel bir sektörde mesleğimi icra etmekteyim.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.