1. Anasayfa
 2. Tarih

Yeni Dünya Düzeninin Anlamı Nedir?

Yeni Dünya Düzeninin Anlamı Nedir?
0

Yeni Dünya Düzeni Ne Anlama Geliyor

Yeni Dünya Düzeninin Anlamı Nedir ?” Bir kişinin dünya görüşüne bağlı olarak, “Yeni Dünya Düzeni” ifadesi, kişinin küresel işbirliğine ilişkin iyimser görüşünü veya küresel olarak merkezileşmiş, baskıcı bir hükümete ilişkin olumsuz görüşünü karakterize edebilir. Bazıları için, tüm hükümetlerdeki gizli toplumların, bireysel ülke veya eyaletlerdeki vatandaşların özgürlüğünü önemli ölçüde etkileyecek tek dünya hükümeti yaratmaya çalıştıklarını öne süren bir komploya atıfta bulunuyor. Milletler Cemiyeti ve Avrupa Birliği gibi kuruluşlar Yeni Dünya Düzeni’ne doğru bir eğilim olarak görülüyor. Bazı komplo teorisyenleri, bunun tesis edilme yolunun bir kısmının, hem medyada olduğu gibi bilinçaltı hem de doğrudan zihin kontrolü yoluyla olduğuna inanıyor.

Yeni Dünya Düzeni’nin kurulduğuna inananlar, tarihte tek bir hükümet dünyasına doğru bir eğilim olduğunu düşündüren birçok olaya işaret ediyor. Birincisi, Amerikan para birimindeki birçok sembolün tek bir hükümeti incelikle teşvik etme girişimi olduğuna inanıyorlar. Komplo teorisyenleri, bir dolarlık banknottaki piramidin tepesindeki göz gibi Masonlarda ortak olan sembollere işaret ediyor.

 • Alternatif medyadaki bazı teorisyenler, Birleşmiş Milletlerin bir dünya hükümeti olacak şekilde konumlandırıldığını iddia ediyor.

Tarihte, bazılarının Yeni Dünya Düzeni’nin temelleri olduğuna inandığı birkaç kilometre taşı şunlardır:

 • Birleşmiş Milletlerin Kuruluşu
 • Marketler ve perakende satış mağazalarında kullanılmak üzere Evrensel Ürün Kodunun oluşturulması
 • Dünya Ticaret Örgütü’nün Kuruluşu
 • İnsanlara implante edilebilecek mikroçiplerin icadı

İnsanların Yeni Dünya Düzenini ilerletmek için bilinçaltı bir çabaya işaret ettiğine inandıkları birçok başka faktör var. Ayrıca, bir grubu veya diğerini tanıtmaya teşebbüs ettikleri için suçlayan birçok insan var. Yahudi karşıtı olanlar, Yahudi halkını Yeni Dünya Düzeni kurmaya çalışıyor olarak görebilirler. Politikalarında aşırı solcu olan insanlar, bunun öncelikle çok zenginler tarafından kurulduğunu iddia ediyorlar.

1991’de Yeni Dünya Düzeni adlı bir kitap yayınlayan Pat Buchanan, Dünya Ticaret Örgütü gibi grupların bu tek hükümeti kurduğuna ve bunun özellikle Hıristiyanlık karşıtı olacağına dair köktenci bir Hıristiyan görüşünü savunuyor. Ayrıca, Satanistler veya Şeytan’dan etkilenenler tarafından kurulduğunu iddia ediyor.

Başkan George W. Bush’un muhalifleri, Irak savaşının ABD’yi diğer tüm uluslardan üstün yapma amaçlı bir girişim olduğuna inanıyor. Amerikalılar tarafından bir ulusun yönetim yöntemine herhangi bir itirazın askeri güçle karşılanacağına inanıyorlar.

Yeni Dünya Düzeni’nin arkasında kimin olduğuna dair teoriler, yukarıda bahsedilen örneklerin ötesinde katlanarak genişliyor. Bütün insanlar böyle bir emrin veya tek bir yönetim gücünün korkunç bir şey olacağını düşünmez. Bazıları, son derece fakir ülkelerdeki önemli sorunları çözmenin tek yolunun, birleşik bir dünyaya, tek bir vergi sistemine ve herkese eşdeğer bir yardım ve özgürlüğe sahip olmaktan geçtiğini düşünüyor. Pek çok bilim kurgu romanı, filmi ve TV dizisi faydalı bir Yeni Dünya Düzeni’ni tasvir ediyor.

Örneğin, Star Trek dünyanın Birleşik Gezegenler Federasyonu’nun bir parçası olduğu ve tek bir kural altında olduğu bir evreni öngörür. HG Wells’in kitabı The New World Order , tek bir dünya hükümetini büyük ölçüde destekliyor, ancak bazılarının böyle bir hükümetin ilk birkaç yılını oldukça zorlu ve zorlu bulacağını öngörüyor.

Birçok yazılı ve filme alınmış kurgu eseri, bu tür bir hükümeti son derece olumsuz bir şekilde tasvir eder. Neden olduğu baskıyı temsil eden filmler V for Vendetta ve Serenity’yi içerir . 1984 ve Cesur Yeni Dünya gibi romanlar , baskı ile yöneten ve hedeflerine karşıt olanları öldüren tek bir hükümeti tasvir ediyor.

 • Bazıları için yeni dünya düzeni, tek dünya hükümeti yaratmak için bir komplodur.

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _ok_oldum
  Şok Oldum
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  k_zg_n_m
  Kızgınım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

Merhaba, Malatya/yeşilyurt doğumluyum. Tekstil Teknoloji Teknisyenliği alanında önlisans yaptım ve şuan özel bir sektörde mesleğimi icra etmekteyim.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.