1. Anasayfa
 2. Faydalı Bilgiler

Sigorta Tazminatı Nasıl Alınır?

Sigorta Tazminatı Nasıl Alınır?
0

Sigorta Tazminatını Gerektiren Sebepler Nelerdir ?

Sigorta Tazminatı Nasıl Alınır ?” Bir sigorta talebi, bir sigorta şirketi tarafından sağlanan faydalar için gerçek uygulamadır. Poliçe sahipleri, hastaneye, tamirhaneye veya diğer sözleşmeli hizmetlere herhangi bir para ödenmeden önce bir talepte bulunmalıdır. Sigorta şirketi, koşulları kendi değerlendirmesine dayanarak talebi onaylayabilir veya onaylamayabilir.

Sigorta Tazminat Talebi Sebepleri Nelerdir ?

Ev, yaşam, sağlık veya otomobil sigortası poliçelerini çıkaran kişiler, sigortacılara prim adı verilen düzenli ödemeleri sürdürmelidir. Çoğu zaman, bu primler başka bir kişinin talebini kapatmak veya sigorta şirketinin mevcut varlıklarını oluşturmak için kullanılır. Ancak bazen, bir otomobil kazası, deprem veya işle ilgili bir kaza gibi gerçek maddi hasara neden olan bir kaza meydana gelebilir . Bu noktada, sigortalı, sigorta şirketinden para almak için sigorta tazminat talebinde bulunma hakkına sahiptir.

 • Bir deprem, sigorta talebinde bulunmaya neden olan hasara sebep olabilir.

Genel olarak, sigorta talebi, sigorta şirketinin yerel bir temsilcisine yapılır. Bu acente, talebin belirli ayrıntılarını araştırmaktan ve ana sigortacılardan ödemeyi müzakere etmekten sorumludur. Çoğu zaman, tıp uzmanı, tamir atölyesi veya inşaat müteahhidi gibi tanınmış bir makam, gerekli formları doğrudan sigorta şirketine sunabilir. Ancak, hasar küçükse veya başka bir taraf kendi hatası için cepten ödeme yapmayı kabul etmişse poliçe sahibi dava açmak istemeyebilir.

 • Bir sigorta hasar araştırmacısı sakatlık iddialarını araştırabilir.

Sigorta şirketinin hasar değerlendirme hakları nelerdir ?

Bir hak talebinde bulunulduktan sonra, sigorta şirketi, hakem veya değerleme uzmanı olarak adlandırılan bir araştırmacı gönderebilir . Bu kişinin görevi, hasarı objektif olarak değerlendirmek ve onarım tahminlerinin makul olup olmadığını belirlemektir. Bu, ek tazminat için faturalarını şişirebilecek yükleniciler tarafından olası dolandırıcılığı önlemek içindir. Sigorta şirketleri, hakem veya eksperin değerlendirmesini son söz olarak kabul etme eğilimindedir.

 • Sigorta şirketi, yangının neden olduğu maddi hasarla ilgilenebilir.

Bazı sigorta talepleri, herhangi bir sebepten dolayı sigorta şirketi tarafından tanınmayabilir. Bir davacının primleri tam olarak ödenmemişse, poliçenin kendisi aktif olmayabilir. Başka bir sigorta şirketi de tazminat talebinde belirtilen zararları ödemeyi kabul etmiş olabilir. Bu, bir tarafın sorumlu tutulduğu otomobil kazalarında oldukça sık görülür.

 • Kişisel mülkiyet sigortası talepleri, çalındığı bildirilen eşyalarla ilgilenebilir.

Bir talebin reddedilebilmesinin bir başka nedeni de kapsam dahilindeki koşullara girememektir. Çoğu sigorta poliçesi, yardım almaya hak kazanan belirli alanları belirtir ve kaza veya hasar iddiasının nedeni dikkatsizlik veya kaçınılmaz bir “Yargı Yasası” ise, sigorta şirketi ödemeleri durdurma hakkına sahiptir. Bir sigorta poliçesi kapsamındaki yardımlara resmi olarak başvurmanın tek yolu tazminat talebidir , ancak sigorta şirketi durumu değerlendirene kadar bu bir ödeme değil, yalnızca bir talep olarak kalacaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _ok_oldum
  Şok Oldum
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  k_zg_n_m
  Kızgınım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

Merhaba, Malatya/yeşilyurt doğumluyum. Tekstil Teknoloji Teknisyenliği alanında önlisans yaptım ve şuan özel bir sektörde mesleğimi icra etmekteyim.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.