1. Anasayfa
 2. Sağlık

Adet Bozukluğunun Önlenmesi

Adet Bozukluğunun Önlenmesi
0

Adet Bozukluğu Nasıl Önlenir?

Kramp veya adet öncesi sendrom gibi adet döngüsü ile ilgili sorunlar için, rahatsızlığınızı ve ağrınızı önlemek veya en aza indirmek için atılacak adımlar

Adet krampları için, adet döneminizi ve belirli belirtilerinizin başlamak üzere olduğunu bildiğinizde reçetesiz satılan ilaçlar alabilirsiniz. Diğer bölümlerde tartışılan ilaçlar, nonsteroid antiinflamatuar ilaçları (NSAID’ler) içerir. Sağlık uzmanınızdan sizin için en uygun olan jenerik veya marka isimleri isteyin.

PMS semptomlarını önleyemeyebilirsiniz, ancak bunlara hazırlanmak için kullanabileceğiniz birçok strateji vardır ve bazı durumlarda semptomları daha az şiddetli hale getirir.

Diyetinizi değiştirmek, egzersiz yapmak ve düzenli bir uyku düzeni benimsemek yardımcı olabilir.

 • Rafine şekerleri, tuzu, nikotini, kafeini ve alkolü azaltarak diyetinizi değiştirin, bu da PMS semptomlarını kötüleştirebilir.
 • Haftada üç kez en az 20-30 dakika egzersiz yapın.
 • Tutarlı saatler uyuyun ve vücudunuzu ve zihninizi uyumak için harekete geçirmeye yardımcı olacak bir uyku vakti rutini oluşturun
 • En yüksek ve en düşük seviyeler için hazırlanacak bir adet öncesi belirti kontrol listesi tutun

PMDD için, antidepresanlar veya anti-anksiyete ilaçları, özellikle seçici serotonin geri alım inhibitörleri adı verilen bir tür, yıkıcı semptomları önlemek için her döngüde yedi gün kadar kısa bir süre için alınabilir.

Ek olarak, kronik yumurtlama sorunları yaşayan kadınlar – yumurtlama başarısızlıkları – oral kontraseptif almaya devam ederek döngülerini düzenleyebilirler. Aslında, uterus (endometriyal) kanserini önlemek için adet döngülerini düzenlemek son derece önemlidir.

Anormal uterin kanama geliştikten sonra yönetilebilir ve tedavi edilebilir, ancak önlenemez.

Adet Bozukluğunun Deneysel Tedaviler ve Sunuçları

Araştırmacılar şu anda uterin fibroidleri yok etmek için manyetik rezonans görüntüleme (MRI) ile izlenen ve kontrol edilen odaklanmış ultrason ısıtmasını kullanan deneysel bir prosedürün etkinliğini değerlendiriyorlar . Önceki çalışmalarda, bu ultrason temelli tedavinin göğüs tümörlerinin tedavisinde etkili olduğu gösterilmiştir.

Araştırmacılar ayrıca şu anda fibroid büyüme faktörlerini ve reseptörlerini hedefleyen yeni terapötik stratejileri araştırıyorlar. Şu anda değerlendirilmekte olan ümit verici terapötik ajanlar, antifibrolitik ilaç, pirfenidon ve interferon-alfa adı verilen bir insan proteinidir.

Fotodinamik terapi , minimum yan etkilerle ağır kanamayı azaltmada bir miktar umut vaat eden bir araştırma prosedürüdür. Teknik, endometriyum tarafından emilen, ışığa duyarlı, hücre öldürücü bir ilacın intravenöz olarak uygulanmasını içerir. Daha sonra, birkaç dakika boyunca lazer ışığının iletildiği rahim boşluğuna küçük bir sonda yerleştirilir. Işık, hücre öldürücü ilacı harekete geçirir ve endometriyum yok edilir.

Transkutanöz elektrik sinir stimülasyonu (TENS), sırt ağrısını bastırmak için düşük seviyeli elektrik darbeleri uygulayan başka bir araştırma prosedürüdür. Teknik rahimdeki ağrıyı engellemek için araştırılıyor.

Bazı sağlık kuruluşları tarafından geliştirilen bir mikrodalga cihazı da rahim zarını yok etmek için test ediliyor. Mikrodalga endometriyal ablasyon, rahim için çok düşük güçlü mikrodalgalar uygular, bu da doku harabiyetini diğer dokulara gereksiz bir zarar vermeden sadece astar ile sınırlar.

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _ok_oldum
  Şok Oldum
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  k_zg_n_m
  Kızgınım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

Merhaba, Malatya/yeşilyurt doğumluyum. Tekstil Teknoloji Teknisyenliği alanında önlisans yaptım ve şuan özel bir sektörde mesleğimi icra etmekteyim.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.