Mide Küçültme Ameliyatı ve Sonrası Yapılması Gerekenler
0

Mide Küçültme Ameliyatı Neden Yapılır ?

Diyet ve egzersizle kilo veremeyen ve kilo sınırı obez aralığında olan kişilere mide küçültme ameliyatı yapılabilmektedir. Mide küçültme ameliyatı olan kişilerin doktorları tarafından kendilerine verilen beslenme listesine uymaları gerekmektedir. Ameliyattan bir yıl sonra tam iyileşme gerçekleşir. Kişiler ameliyat sonrası iyileştikten sonra sağlıklı beslenme ve sporu hayatlarına dâhil etmelidir.

Mide Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılmaktadır ?

Mide küçültme ameliyatı adayın multidisipliner nitelikli bir ekip tarafından değerlendirilmesinden sonra gerçekleştirilir. Ameliyata uygun kişi hastaneye yatırıldıktan, genel cerrahi servisinde gerekli hazırlıklar yapıldıktan ve premedikasyon dediğimiz ilaçlar verildikten sonra donanımlı ameliyathanede uzman bir ekip tarafından laparoskopik (kapalı) cerrahi yöntemi ile cerrahi işlem gerçekleştirilir. obez ameliyatları için hazırlanmış oda. Ameliyat sırasında kamera görüntüsü altında özel aletlerle midenin dış kısmı serbestleştirilir ve %70’i çıkarılır. Küçültme yapılan mide kesisi ve stapler hattı riskleri azaltmak için bir kat daha dikişle dikilir ve işlem sonlandırılır. Ameliyattan 24 saat sonra kaçak kontrolü yapılır.

Mide Küçültme Ameliyatı Tam Olarak Ne Kadar Sürmektedir ?

Uygulanan yönteme göre işlem süresi değişkenlik gösterebilmektedir. Genel anestezinin etkisi ve kişinin Obezite düzeyi ameliyatın süresi üzerinde etkilidir. Mide küçültme ameliyatı birkaç saat içerisinde tamamlanabilmektedir.

Ameliyat Sonrası Nasıl Bir Süreç İzlenir ?

Ameliyattan 4 saat sonra hasta hastaneye kaldırılır. 24 saat sonra sıvı beslenmeye başlanır. Hastaya hastanede gerekli eğitimler ve diyet programı verildikten sonra 2. veya 3. gün taburcu edilebilir. Diyet programında hasta ekip ile sürekli iletişim halindedir. Mide küçültme ameliyatı sonrası ilk 15 gün sıvı beslenme; sonraki 15 gün püreli ve yumuşak gıdalarla beslenme, 1 aydan sonra ise diyet listesi içerisinde kalorisi ayarlı normal beslenmeye geçilir. Sıvı gıdalar ve katı gıdalar aynı anda alınmamalıdır, aksi takdirde kendinizi sıkışmış hissetmenize neden olur. Sıvı ve katı besleme arasındaki süre en az 30 dakika olmalıdır. Doktor takipleri kesinlikle aksatılmamalı, diyet ve psikolojik destek uygulanmalı, diğer nokta da unutulmamalı. Ameliyattan on iki ay sonra kontroller ve muayeneler yapılmalıdır. Hastaneye gidemeyecek durumda iseler aile hekimleri ile takip edilmelidirler. En iyi sonuca bu şekilde ulaşabiliriz.

Ameliyattan Sonra Ne Zaman Spor Yapılabilir ?

Mide ameliyatından birkaç ay sonra doktor tavsiyesi ile spor yapmaya başlayabilirsiniz. İlk aylarda vücut düzen içinde değildir ve spor yapmak zararlı olabilir. Doktorun tavsiye ettiği saatlerde bir uzman eşliğinde spor yapılması tavsiye edilir. Ağır egzersizlerden kaçınılmalı ve önerilen miktarda spor yapılmalıdır. Yürüyüş, fitnes, yüzme gibi hafif sporlar yapılabilir. Spor iyileşme süresini kısaltır ve forma girmenize oldukça yardımcı olur.

İsteyen Herkes Mide Ameliyatı Olabilir Mi ?

Kimlerin mide ameliyatı olabileceğine doktorlar, diyetisyenler, fizyoterapistler ve psikologlardan oluşan bir ekip karar verir. Bu kararda Beden Kitle İndeksi değeri kullanılır. Kendi kendine kilo veremeyen obez kişiler ameliyat için uygun olabilir. Şeker, tansiyon ve benzeri sorunlar varsa bu ameliyatları yapmak gerekli hale gelebilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _ok_oldum
  Şok Oldum
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  k_zg_n_m
  Kızgınım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

Merhaba, Malatya/yeşilyurt doğumluyum. Tekstil Teknoloji Teknisyenliği alanında önlisans yaptım ve şuan özel bir sektörde mesleğimi icra etmekteyim.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.