1. Anasayfa
 2. Faydalı Bilgiler

Çocuklar ve Beslenme

Çocuklar ve Beslenme
0

Çocuklarda Beslenme Sorununun Çözümü

Okul yılının başlangıcı, çocukların yeni çalışmalar ve etkinliklerle hareket halinde olduğu anlamına gelir. Bu, çocuklarının diyetleri için sağlıklı seçimler arayan ebeveynler için daha da büyük bir zorluktur. Beslenme uzmanlarına göre ebeveynlerin çocuklarının besleyici bir şekilde beslenmelerini sağlamak için neler yapabileceğinizi ve kendinizi delirtmeden çocuğunuzun diyetini iyileştirmek için harika fikirler sunuyor. İşte bu fikirlerin kısa özetleri.

Yemek Çocukların Öğrenme Yakıtıdır.

İyi beslenmiş bir çocuk daha iyi konsantre olabilir ve daha iyi hafıza becerisine sahiptir. Beslenmenin çocuklar için büyük bir fark yarattığına dair kanıtların en bariz kahvaltıda ortaya çıktığını unutmayın. Çocuklar “hafıza testlerinde… matematik testlerinde… ve okul çalışmalarına çok daha fazla odaklanmış olguğunu fark ederbilirsiniz.”

Besleyici bir şekilde yemenin zaman alıcı olmak zorunda olmadığını vurgulamamız gerek ve hızlı bir kahvaltının bir parça meyve ve yarım simit ile bir bardak süt kadar basit olabileceğini aklınızdan çıkartmayın.

Seçici Yiyenler Olmayın

Birçok anne-baba, çocuklarının her gün yemediğinden veya yalnızca aynı yiyecekleri yediğinden şikayet eder. Bu ebeveynler, çocuklarının yeterince kilo almayacağından veya önemli besinleri tüketmediğinden endişe duyuyorlar. Seçici yiyiciler hakkında uzmanların şu tavsiyesi var: “Yapılacak en kötü şey çocukları zorla beslemektir. Bu sadece yemek ve yemekle negatif bir ilişki yaratacaktır.” Çocuklara çok gerçekçi bir şekilde yiyecek sunmayı ve stresi yemek zamanı ile ilişkilendirmekten kaçınmayı öneriyor. Ebeveynler kısa süreli aşçılar olmamalıdır. Bir ebeveynin işi “iyi, dengeli ve besleyici bir diyet sunduktan sonra biter.”

Bazen bir alternatif sunmak iyi olsa da (soslu veya sossuz tavuk gibi), Uzmanlar çok fazla seçenek sunmamaya dikkat ediyor. Yemekte bir veya iki alternatif sunmak, çocukların seçenekleri olduğunu hissetmelerini sağlar, ancak çok fazla özgürlük sorunlu olabilir. Ya her şeyi reddederlerse? Çocuk iyi olan hiçbir şeyi yememeyi seçerse; çocuklar ara sıra öğün atlar ama endişelenecek bir şey değildir.” Çocuğunuz bir öğünü atlarsa, daha az besleyici yiyecekler yemesine izin vermeyin; Hazır olduğunda onu daima dengeli bir yemeğe yönlendirin.

Çocukları düzenli bir yemek ve atıştırma programında tutmayı ihmal etmeyin – günde üç öğün ve iki ila üç ara öğün uygun. Otlatmak sizin için işe yarasa da, çocuklarınızın bunu yapmasına izin vermemenizi tavsiye ediyor, çünkü yedikleri besin açısından tam olmayabilir ve yemek için iştahlarını bozabilir. Yemek iştahının azalmasında rol oynayan bir diğer faktör de yüksek şekerli içeceklerin alınmasıdır. Buna meyve aromalı içecekler ve punç, soda ve hatta% 100 meyve suyu dahildir. Uzmanlar çocuğunuzun tatlı ve gazlı içeceklerin tüketimini en aza indirmenizi önerir.

Çocukların besleyici öğünler ve atıştırmalıklar almasını sağlamak için ebeveynlerin belirli miktarda planlama yapması gerekiyor. “Çocukların ve ailelerin bu günlerde pek çok şeyi olduğunu, ancak iyi beslenme ve iyi sağlığın bir yaşam tarzı önceliği olması gerektiğini” anlıyor. İyi beslenme alışkanlıklarının öğrenildiğini ve ebeveynlerin çocuklar için en önemli rol modeller olduğunu unutmayın.

Doğru Gıdalar Dengesi

Ebeveynler genellikle çok çeşitli paketlenmiş atıştırmalıklar sunma hatasına düşerler, ancak taze meyveler gibi yalnızca birkaç çeşit sağlıklı atıştırmalıklar çok gereklidir. Uzmanlar, çocuklarınız meyveyi sevmediklerinden şikayet etseler bile pes etmek yerine farklı çeşitler sunmaya devam etmeniz gerektiğini vurguluyor. “Çocuklar kaçınılmaz olarak birkaç tatlı, birkaç lezzetli atıştırmalık yiyecekler – bu beni rahatsız etmiyor ve yine de evden çıktıklarında bunu alacaklar.” Evde cips ve şeker gibi sağlıksız atıştırmalıklar, az yağlı yoğurt, tam tahıllı kraker ve taze ürünler gibi daha besleyici maddelerden daha fazla olduğunda sorunlar başlar.

Haftanın yiyeceklerini seçmenize yardımcı olmak için çocuklarınızı markete yanınızda getirmeniz şart.. En sevdikleri kurabiyeler kadar parlak renkli meyve ve sebzeleri seçmekten keyif alacaklar. Mutfağa döndüğünüzde, “Yeşil fasulyeleri yırtmak kadar basit bir şey olsa bile onları dahil edin. Bu yeşillikleri yemeleri daha muhtemel olacak çünkü onları hazırlamakta bir eli vardı. “

Çocuk Boyu Yiyecekler

Yeni yiyecekler çocukları korkutabildiği gibi, büyük, karmaşık yiyecekler de aynı etkiyi veriyor olabilir. Çocuklarınıza yiyeceklerin daha küçük versiyonlarını vererek, onları denemeye daha istekli olabileceklerini öne sürüyor. Örneğin, çocuklar büyük dana bifteği domateslerinden vazgeçebilir, ancak ısırık büyüklüğünde, tutması kolay bir kiraz domatesi seve seve deneyebilir. Aynı konsept meyvelere de uygulanabilir: portakal yerine klementinler ve normal yerine parmak muzları.

Ne Kadar Yemek Yeterli?

Uzmanların yetişkinlere yemesini tavsiye ettiği şey, her gün beş porsiyon meyve ve sebzenin birleşimidir, ancak bu çocuklara nasıl tercüme edilir? 4 ila 6 yaş arası çocuklar için ½ fincan meyve veya sebze önerilirken ¼ fincan 2 ila 3 yaşındaki çocuklar için uygundur. Ebeveynler, çocuklarının günlük beslenmelerini sağladığından emin olurlarsa, “çocuklarına daha dengeli bir beslenme sağlamakta ve aynı zamanda daha dengeli bir yaşam tarzına başlamalarına yardımcı olmak için uzun bir yol kat etmiş olurlar.”

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _ok_oldum
  Şok Oldum
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  k_zg_n_m
  Kızgınım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

Merhaba, Malatya/yeşilyurt doğumluyum. Tekstil Teknoloji Teknisyenliği alanında önlisans yaptım ve şuan özel bir sektörde mesleğimi icra etmekteyim.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.