1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Bitmap Görüntü Nedir?

Bitmap Görüntü Nedir?
0

Bitmap Görüntülerinin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Bitmap Görüntü Nedir?”Bir bitmap görüntüsü ile uğraşmış olma ihtimaliniz yüksektir . Dijital kameralar ve tarayıcılar tarafından üretilen görüntü türleridir. İnsanlar ayrıca fotoğrafları veya çizimleri düzenlerken veya geliştirirken de kullanırlar. Bu görüntüler, yaygın olarak kullanılmasına rağmen, çeşitli avantaj ve dezavantajlara sahiptir. Bunlar, bir resmi yeniden boyutlandırma, görüntü kalitesi ve dosya boyutuyla ilgili sorunları içerir .

Bitmap görüntüleri, tanınabilir gerçekçi bir resim oluşturmak için birlikte çalışan küçük karelerden oluşur.

Bir bitmap görüntüsü kullanmanın avantajlarından biri, bir resmi gerçekçi bir şekilde görüntüleyebilmesidir. Bitmap görüntüleri , temelde renkli bir nokta olan piksellerden oluşur . Farklı renkli noktaların yan yana düzgün şekilde konumlandırılması, bir rengin diğerine karışması yanılsamasını yaratacaktır. Böylece, bu formatı kullanarak daha gerçekçi bir görüntü elde etmek daha kolaydır.

Bitmap görüntüleri küçültmek kolaydır, ancak genellikle pikselleştirme olmadan daha büyük hale getirilemez.

İnsanların resimleri paylaşma ve düzenleme kolaylığı, bu görüntülerin bir başka avantajıdır. Bu resimleri görüntülemek, oluşturmak ve düzenlemek için oekaki çizim forumlarından profesyonel resim düzenleme yazılımlarına kadar çeşitli bilgisayar programları mevcuttur. Mevcut tüm seçeneklerle, bir bilgisayara erişimi olan hemen hemen herkesin bu görüntülerin bazı formatlarını paylaşması ve değiştirmesi mümkündür. Ve birçok insan bunu yapıyor. Web sitesi grafiklerinde ve çevrimiçi sanat galerilerinde farklı bitmap görüntü biçimleri kullanılır.

Bitmap, bilgisayarlı biçimde sıralanan görüntüler için bir dosya biçimi türünü ifade eder.

Bir bitmap görüntüsüyle ilişkili dezavantajlardan biri, çok iyi yeniden boyutlandırma eğiliminde olmamasıdır. Netlik kaybı olmadan bir görüntünün ölçeğini küçültmek kolay olsa da, görüntü pikselleşmeden görüntüyü büyütmek kolay değildir. Bir bit eşlemle ilişkili diğer bir dezavantaj, büyük dosya boyutudur. Tüm pikselleri çeşitli renklerde görüntülemek için gereken bilgi miktarı nedeniyle sıkıştırılmamış bir görüntü oldukça büyük olabilir. Böyle bir dosyanın yüklenmesi, gönderilmesi veya alınması uzun zaman alabilir.

Bununla mücadele etmek için farklı sıkıştırılmış dosya formatları kullanılabilir. Bunun dezavantajı, bir bitmap dosyasını birçok kez sıkıştırmanın, bir görüntünün ayrıntılarını ve genel görünümünü bozabilecek yapaylıklara, bulanık alanlara veya yanlış renklere neden olabilmesidir. JPEG (.jpg veya .jpeg) ve CompuServe Grafik Arayüzü (.gif) sıkıştırılmış bitmap dosya türleridir. Sahip olduğunuz görüntüye bağlı olarak, bu dosya türlerinden birini kullanmayı seçebilirsiniz. JPEG dosya türü, fotoğraf gibi çok büyük ve ayrıntılı bir dosyada çalışabilir, ancak bir GIF en çok grafikler, metin veya animasyonlar için uygun olabilir.

Bitmap görüntüleri bir dijital kamera ile üretilebilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _ok_oldum
  Şok Oldum
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  k_zg_n_m
  Kızgınım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

Merhaba, Malatya/yeşilyurt doğumluyum. Tekstil Teknoloji Teknisyenliği alanında önlisans yaptım ve şuan özel bir sektörde mesleğimi icra etmekteyim.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.