1. Anasayfa
 2. Tarih

Çin Seddi Nedir ve Neden Yapıldı

Çin Seddi Nedir ve Neden Yapıldı
0

Çin’in kuzey batısında bulunan Çin Seddi binlerce yıllık tarihi ile muhteşem bir savunma kalkanı olarak tarihin tozlu sayfalarında adını yazdırmış. Mükemmel işçiliği ile adından çok kez söz ettiren Çin Seddi hakkında detaylı bir araştırma yaptık. Çin Seddi kaç km? Çin Seddi neden yapıldı? Çin Seddi Nedir? gelin hep beraber geçmişe bir göz atalım…

Çin Seddi Nedir

Çin’in kuzey batısında yer alan eser, dünyan en büyük savunma imalatıdır. Adından pek çok bahsettiren Çin Seddi dünyada pek fazla konuşulmaktadır.

Tarihçi bilim adımları sürekli Çin Seddi hakkında araştırma yapmaya devam ediyorlar. Yapılanmada en çok dikkat çeken özellik ise, kısa sürede profosyenel bir işçiliğin ortaya çıkmasıdır.

Çin Seddi, 7 Temmuz 2007 tarihinde Dünya’nın 7 harikasından biri olarak nam kazanmış daha sonra UNESCO tarafından dünya mirasları listesine onay kazanmış.

Arama motorlarına genel olarak Çin Seddi nerede? diyerek atılıyor. Çin’in kuzey batısından başlayan yapıt, Fo Hay denizine kadar uzanmaktadır. Bu denizin içerisinde de geçmiş tarihlerden kalıntıları bulunmaktadır.

Merak edilen bir diğer soru ise Çin Seddi’nin tarihi olmuştur. Yüzlerce turistin buraya akın etmesinin bir diğer nedeni budur. Dünya’da pek çok kişi Çin Seddi gibi bir yapının tarihini bilmemekte. Çin Seddi 7.yüzyıla dayanmaktadır.

Çin Seddi Neden Yapıldı?

WHU krallığının onayı ile Çin Seddi’nin yapımları başladı, ilk zamanlar kısa ve set örülmüştür. Hunlar, Moğollar ve Tunguzlar’ın sardılarının ardı arkası kesilmeyince krallık bu durumdan rahatsız olmuştur. Dönemin imparatoru Qin Shin Huang, küçük şeritler halinde yapılan çalışmaları boydan boya büyütmüş ve düşmanın geçmesini engellemeyi amaçlamıştır.

Çin Seddi’nin inşa edilmesinin en büyük kaynağı, askeri ve siyasi nedenlerdir. Çin Seddi inşa edilmeden önce düşmanlara karşı küçük kuleler bulunmaktaydı.

Çin Seddi Ne Amaçla Yapıldı?

Yirmiden fazla hanedan Çin Seddi’ni büyütmeye ve korumaya devam etmiştir. Temel amacı sınırları korumaktır. Zorlu süreçten geçen Çin, askeri geri kışkırtmak için ilk olarak kuzey batıdan siviller ile inşa etmeye başlamış.

Siyasi Amacı: Ülkenin sınırlarını başta Hiung-nu olmak üzere kuzey de “Moğollar” ve “Türkler” in saldırısına uğramak.

Ülkeye giriş ve çıkışların zorlaşması. Karşı ülkelere gözdağı vermek, Çin Seddi’nin bir diğer yapılma sebeplerinden bir tanesidir.

Çin Seddi Özellikleri Nelerdir?

Çin Seddi, günümüzdeki boyutuna tek imparatorluk ile gelmemiştir. Ülkedeki değişen imparatorluklar her defasında üstüne ekleme yaparak büyütmüş ve bugün ki haline gelmiştir.

Günümüze kadar tamamen el işçiliği ile yapılan Çin Seddi en uzun savunma hattı olarak seçilmiştir. Çin Seddi ise 21.196.186 metre olup bugüne kadar gelen en fazla boyutu 2501 km olarak seçilmiştir.

Çin Seddi’nin en yüksek boyutu ise Pekin yakınlarında ki “Heita Dağı” üzerinde. Burası deniz seviyesinden 1525 metre yüksektedir.

Çin Seddi’nin boyu ve engebesi zemine göre değişiklik göstermektedir. Duvarların yüksekliği genel olarak 4 ila 6 metre arasında değişmektedir.

Çin Seddi hiç bir zaman boş olmaz. Her 200 metre de bir gözetleme kuleleri bulunmaktadır. Her 9 kilometrede bir ise fener yer almaktadır.

Rakam vermek çok zor olsa da Çin Seddi’nin içerisinde 8000 işçi birden çalışmıştır.

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _ok_oldum
  Şok Oldum
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  k_zg_n_m
  Kızgınım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

Merhaba, Malatya/yeşilyurt doğumluyum. Tekstil Teknoloji Teknisyenliği alanında önlisans yaptım ve şuan özel bir sektörde mesleğimi icra etmekteyim.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.