1. Anasayfa
 2. Faydalı Bilgiler

Kendini Keşfetme Yolculuğu Nedir?

Kendini Keşfetme Yolculuğu Nedir?
Kendini Keşfetme Yolculuğu Nedir
0

Kendini Keşfetme Yolculuğu Nedir?

Kendini keşfetme yolculuğu nedir? Hiç kendinize ne kadar iyi hissettiğinizi sordunuz mu? Hepimizin kendimizi tanıdığımızı düşünme konusunda ortak bir alışkanlığımız var, oysa aslında; sadece vücudumuzu biliyoruz.

Ölüm döşeğinde kendin hakkında yeni bir şeyler öğrensen bile, her zaman kendin hakkında öğrenecek yeni bir şeyler vardır.

Kendini bulmanın” en kolay kısmı Bizim “bedeni bulmak ya da keşfetmek” dediğim şeydir. Çoğumuz kendini keşfetmenin bu yönüne fazla dikkat etmiyoruz çünkü çoğunlukla vücudun cinsel keşfine odaklanıyor ki bu yetişkinler arasında değil gençler arasında yaygın.

Vücut keşfini gençlere ve maksimum cinsel tatmin arayanlara bırakmak. Bazı insanların onsuz anlamlı hayatlar yaşayabileceğini biliyoruz.

 

Kendini Keşfetme Yolculuğu Nedir?

Kendini keşfetme yolculuğu, bazı bireylerin kişisel olarak temel manevi konular (maneviyat) ve belirli yaşam öncelikleri (önemli yaşam sorunları) hakkında ne düşündüklerini belirleme girişimi anlamına gelir.

Bu yolculuğa çıkmayan pek çok insan, kendilerine dair gerçek bir anlayıştan yoksundur; bunun yerine, bilinçli bir seçimle değil, coğrafi, medeni veya sosyal sınırlara göre, ait oldukları arkadaşların, ailelerin ve grupların fikirlerini takip ederler.

 

Kendini Keşfetme Yolculuğuyla Neden Uğraşıyoruz?

Umarım başlamadan önce gerçek kârı bulması gereken iyi seviyedeki insanlardan birisinizdir. Asla bir şeyin peşinden koşmuş olmak için peşinden koşmam. Hayat yeterince kısa ve başka güzel şeylerle dolu, öyleyse hayatta kalmanızı, iyileşmenizi ve memnuniyetinizi önemli ölçüde etkilemiyorsa neden zamanınızı birini kovalayarak harcayasınız?

Hayatta vahşi, ölümcül kovalamaya değecek bir şey varsa, o da kendini keşfetme yolculuğudur. Birçoğu tatmin arayışına kendini keşfetme yoluyla başlasa da, ben yarı yolda başlamanın bazen işi zorlaştırabileceğine inanıyoruz.

Bizim için her şey, otomatik olarak kendini keşfetmeye ve ardından kendini gerçekleştirmeye götüren kişisel farkındalıkla başlar.

Kendinizi bulmak için “çalışmalısınız”, çünkü ancak o zaman hayatınızın amacına ve maksimum yaşam doyumuna, yani kendini gerçekleştirmeye ulaşacaksınız.

Bu grup insan hayatı daha fazla güvenle ve beceriyle idare edebilir. Her şeye sahipler ve kendileriyle ve başkalarıyla barışıklar çünkü bir kendini keşfetme yolculuğundan sonra kendini gerçekleştirmeyi başardılar.

 

Kendini Keşfetme Yolculuğuna Nasıl Başlanır?

Kişisel farkındalık

Kendinizi bulmak, bireysel olarak tamamlanması gereken kişisel bir yolculuktur. Ancak, sizi doğru yola sokmanın yönergeleri ve yolları vardır. Yolda olduğunuzda, bir keşif ve harika bir deneyim ya da duygu ile sürükleneceksiniz.

Bizim için farkındalık, kendini keşfetmenin ilk adımıdır. Bir şeyleri kabul etmemeye başladığın an, neden olduklarını, neden hissettiklerini hissettiğini ve neden öyle davrandığını anlarsın.

Kendini keşfetmenin başladığı yer burasıdır…

Anlamaya götüren bu farkındalık sayesinde, kendinizle ilgili değiştirmek istediğiniz şeyleri değiştirmek ve istediğiniz yeni şeyleri yaratmak için size özgürlük, şevk ve fırsat verilir.

Kişi olarak kim olduğunuzu bilmeden kendinizi kabul etmeniz ve değiştirmeniz imkansız hale gelir. Çoğu zaman kendinizi bir kafa karışıklığı içinde bulursunuz; Bugün istiyorum ve yarın istemiyorum. Bunun nedeni, ne istediğinizi belirlemek için bile kim olduğunuzu gerçekten bilmiyor olmanızdır.

 

Aydınlanmış olun

Kendini keşfetme, şeyleri anlamak ve bu şeyler hakkındaki duygularınızı kendi terimlerinizle ifade edebilmek için psişenizi ve duygusal derinliklerinizi keşfetmeyi içeren büyük ölçüde ruhsal bir çalışma olduğundan, açılış ilk kapıyı açar.

Kişisel bir kendini keşfetme kavramı, akıl hocalığı, yardım ve bilgi aramanıza olanak tanır. Hayattaki diğer tüm yolculuklarda olduğu gibi, kendinizi bulmayı seçmelisiniz ve liderliği üstlenenler tarafından yavaş yavaş yönlendiriliyorsunuz.

Her şeyin bilgiyle başladığını unutma. Ne kadar bildiğiniz ve ne kadar öğrenmek istediğiniz, hayatta ne kadar ileri gidebileceğinizi belirler.

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _ok_oldum
  Şok Oldum
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  k_zg_n_m
  Kızgınım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.