1. Anasayfa
 2. Sağlık

Çocuklarda Dikkat Bozukluğu Sebepleri

Çocuklarda Dikkat Bozukluğu Sebepleri
0

Çocuklarda Dikkat Bozukluğunun Yaygın Sebepleri Nelerdir?

Çocuklarda Dikkat Bozukluğu Sebepleri Nelerdir” Çocuklarda dikkat sorunları birkaç yaygın sorundan kaynaklanabilir. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ( DEHB ) ve görme veya işitme sorunları en yaygın nedenlerden ikisidir. Dikkat sorunları, dikkat yeteneklerini kontrol eden belirli sistemlerde bir eksiklikten de kaynaklanabilir. Zihinsel enerji, işleme ve üretim bu üç sistemdir ve hangi tür dikkatin etkilendiğini belirlerler.

Çocukluk boyunca her çocuk, odak eksikliği ve hiperaktivite gibi DEHB belirtileri gösterir. Belirli kriterler karşılandığında bir çocuğa DEHB tanısı konur. DEHB, birkaç semptomdan bahsedecek olursak, hareketsiz oturamama, kıpır kıpır ve bulanıklaşmaya neden olur. Huzursuzluk ve diğer semptomlarla birlikte odaklanma eksikliği nedeniyle, çocuklarda dikkat sorunları yaygındır. Talimatlara tam olarak uyulamaz veya yanlış anlaşılır ve yetişkinlerden ve diğer çocuklardan olumsuz ilgi istemek gibi davranış sorunları, çocuklar kendilerinden ve başkalarından bıktıkça ortaya çıkabilir.

 • Yorgunluk, konsantrasyon yeteneklerini etkileyebilir.

Zihinsel enerji, dikkati etkileyen üç sistemden biridir. Bilgiyi işlemek için beynin ihtiyaç duyduğu enerjidir . Bir çocuğun zihinsel enerjiyle ilgili bir sorunu varsa, konsantre olmak zihinsel yorgunluğa yol açar ve çocuk dışarı çıkma eğilimi gösterir. Azalan uyanıklık ve performansta tutarlılık eksikliği, çocuklarda da dikkat sorunlarına yol açar. Zihinsel enerjideki bir eksiklik, zihinsel çabanın azalması nedeniyle dikkat sorunlarına da neden olabilir.

İşleme, bilgi alımı yoluyla dikkati kontrol eden başka bir tür dikkat kontrol sistemidir. Bu alanda mücadele eden çocuklarda dikkat sorunları, bir çocuğun hangi bilgileri işleyebildiğinden kaynaklanır. Örneğin, bir çocuk uzun süre önemli bilgilere dikkat edemeyebilir. İşleme ayrıntısı ve derinliği de etkilenebilir ve bu da önemli ayrıntıların hatırlanmasında zorluklara neden olabilir.

Üretimle ilgili bir sorun çocuklarda dikkat sorunlarına yol açtığında çıktı etkilenir. Üretim sorunları olan çocuklar genellikle davranışsal ve akademik olarak acı çekerler. Görevi tamamlama hızını kontrol edemezler ve yanıtlarını kontrol edemezler. Kendi kendini izleme çabaları zordur ve bir çocuk dikkati düzenleyemez.

Görme ve işitme sorunları da çocuklardaki dikkat sorunlarında büyük rol oynayabilir. Çocuklar işitmede zorluk çektiklerinde, odağı etkileyen sözlü bilgi kadar fazla bilgi almazlar. Görme sorunları çocukların bir şeyleri düzgün göremedikleri için ilgilerini kaybetmelerine neden olur. Bu sorunların her ikisi de genellikle düzeltilebilir, ancak akademik veya davranışsal sorunlar mevcut olana kadar fark edilmeden de gidebilirler.

 • Görme sorunları olan ve gözlük kullanmayan çocuklar bir şeyleri düzgün göremediğinde dikkatsizliğe yol açabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _ok_oldum
  Şok Oldum
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  k_zg_n_m
  Kızgınım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

Merhaba, Malatya/yeşilyurt doğumluyum. Tekstil Teknoloji Teknisyenliği alanında önlisans yaptım ve şuan özel bir sektörde mesleğimi icra etmekteyim.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.