1. Anasayfa
 2. Sağlık

Vajinal Kaşıntının Sebepleri Nelerdir?

Vajinal Kaşıntının Sebepleri Nelerdir?
0

Vajinal kaşıntının sebebi nedir ve nasıl geçer.

Vajinal Kaşıntının Sebepleri Nelerdir?” Enfeksiyonlar, stres ve dış tahriş edici maddeler dahil olmak üzere vajinal kaşıntının birkaç nedeni vardır. Menopoz sırasında veya emzirme sırasında bir kadının hormon seviyelerindeki değişiklikler de vajinal kaşıntının yaygın nedenleridir. Vajinal kaşıntı kendiliğinden geçse de, bir kadın enfeksiyondan kaynaklandığından şüphelenirse doktora görünmelidir.

 • Vücut yıkama ürünleri bazen vajinal kaşıntıya neden olabilir.

Maya enfeksiyonları muhtemelen vajinal kaşıntının en yaygın nedeni olarak kabul edilir. Tüm kadınların yaklaşık dörtte üçü bir noktada, bazıları diğerlerinden daha sık maya enfeksiyonu geçirecek . Bir kadın mantar enfeksiyonu geçirdiğinde vajinal ve vulvar bölgede yanma ve ağrı ile birlikte yoğun bir akıntı yaşar. Enfeksiyon, kaşıntıyı hafifleten harici kremlerle ve enfeksiyonu temizlemek için oral haplar veya vajinal fitillerle tedavi edilebilir.

 • Enfeksiyonlar, stres ve sabunlar veya giysiler vajinal kaşıntıya neden olabilir.

Diğer enfeksiyonlar da vajinal kaşıntının nedeni olduğundan, kadın hiç mantar enfeksiyonu geçirmemişse ve kaşıntı yaşıyorsa doktorunu görmelidir. Bakteriyel vajinoz, kaşıntı, akıntı ve hoş olmayan bir kokuya neden olan başka bir yaygın enfeksiyondur. Bölgedeki zararlı bakterilerin aşırı büyümesinden kaynaklanır. Bir maya enfeksiyonu ile aynı yöntemlerle tedavi edilemez, bu nedenle doğru şekilde teşhis edilmesi ve doğru ilacın reçete edilmesi önemlidir.

 • Bel soğukluğu, uçuk ve cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklar vajinal kaşıntıya neden olabilir.

Bel soğukluğu , trikomoniyaz ve herpes gibi bazı cinsel yolla bulaşan hastalıklar (STD) da vajinal kaşıntıya neden olabilir. Bir doktorun muayenehanesinde yapılan testler, cinsel yolla bulaşan hastalıkların vajinal kaşıntının nedeni olup olmadığını belirleyecektir. Belsoğukluğu, trikomoniyaz ve klamidya antibiyotiklerle tedavi edilebilir . Herpes iyileştirilemez, ancak ilaçla kontrol altına alınabilir.

 • Bir kadın, hiç mantar enfeksiyonu geçirmemişse ve kaşıntı yaşıyorsa doktora görünmelidir.

Bir kadının östrojen seviyelerindeki değişiklikler vajinal duvarların incelmesine ve daha az yağlanmaya neden olabilir. İnce duvarlar tahrişe ve kaşınmaya daha yatkındır. Bir kadın genellikle emzirirken veya menopozdan geçerken hormon seviyelerinde değişiklikler yaşar. Hormon değişikliklerinden kaynaklanan kaşıntı, kayganlaştırıcılar veya nemlendiricilerle veya ılık bir banyoda ıslatılarak giderilebilir.

 • Emzirme sırasındaki hormonal değişiklikler vajinal kaşıntıya neden olabilir.

Bazen, bir kadının kullandığı çamaşır deterjanı veya vücut yıkama sıvısı, özellikle koku veya kimyasallara karşı hassas reaksiyonlara yatkınsa vajinal kaşıntıya neden olabilir. Uzun süre ıslak iç çamaşırı veya ıslak mayo giymek, sentetik, nefes alamayan liflerden yapılmış iç çamaşırı giymek de kaşıntıya neden olabilir. Dış irritanların neden olduğu kaşıntıyı tedavi etmenin en iyi yolu şüpheli ürünü kullanmayı bırakmaktır.

 • Çoğu vajinal kaşıntı vakasına vajinit neden olur ve reçeteli ilaçlarla tedavi edilebilir.
 • Hassas cilde sahip kadınlar, vajinal kaşıntıya neden olabilecek kokulu kadın hijyen ürünlerinden kaçınmalıdır.
 • İlişkide kullanılan bazı prezervatif türleri ve spermisitler vajinayı tahriş edebilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _ok_oldum
  Şok Oldum
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  k_zg_n_m
  Kızgınım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

Merhaba, Malatya/yeşilyurt doğumluyum. Tekstil Teknoloji Teknisyenliği alanında önlisans yaptım ve şuan özel bir sektörde mesleğimi icra etmekteyim.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.