Appbilgi.com

Giyilebilir Teknoloji Nedir?

08.03.2021
110

Giyilebilir teknoloji “Giyilebilir ürünler” olarak karşımıza çıkan, teknoloji aksesuar olarak takılabilen, giysiye gömülebilen, kullanıcının vücuduna implante edilebilen ve hatta cilde dövme yapılabilen bir elektronik cihaz kategorisidir. Cihazlar, mikro işlemcilerle güçlendirilmiş ve İnternet üzerinden veri gönderip alma özelliği ile geliştirilmiş, pratik kullanımlara sahip aygıtlardır. Bu tür cihazların her geçen gün artması ile birlikte Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisi her geçen gün daha çok önem kazanmakta ve aktif olarak kullanılmaktadır.

Giyilebilir teknoloji ile vücudunuza ait bazı verileri günlük ve aylık olarak istatistiksel bilgiler olarak almanız mümkün. Gün içi hareketlilik kilo kaybı, nabız hareketleri, gibi birçok bilgiyi telefonunuza veya başka bir cihaza kablosuz olarak aktarabilirsiniz. Bu cihazların birçok kullanım alanı bulunmaktadır.  Sağlık, spor ve fitness eğitim, endüstri ve savunma gibi daha birçok alanda kullanılmaktadır.

Giyilebilir Teknoloji Kullanım Alanları

Giyilebilir teknoloji sağlık, spor ve fitness,  endüstri ve savunma gibi alanlarda aktif olarak kullanılmakta, bu alanlara her gün bir yenisi daha eklenmektedir. Son yıllarda iş sağlığı ve güvenliği alanında da çok başarılı sonuçlar verdiği için bu alanda da kullanım hızlı bir şekilde yaygınlaşmaktadır.

Sağlık

Giyilebilir Teknoloji cihazları son yıllarda sağlık sektöründe kullanımı her geçen gün yaygınlaşmaktadır.  Teknoloji sağlık masraflarını düşürmekte ve tedavi planlaması yapılmasına önemli ölçüde katkı sağlamaktadır.  Bu nedenle sağlık hizmetlerinde kalitenin önemli ölçüde arttığı görülmektedir.  Yaşanan bu olumlu gelişme sağlık sektöründe giyilebilir teknoloji cihazlarına olan talebi her geçen gün artırmaktadır.  Son yıllarda iş sağlığı ve güvenliği alanında başarılı sonuçlar vermesi, ISG alanında kullanımın yaygınlaşmasına neden olmuştur.

Giyilebilir teknoloji cihazları ile elde edilen veriler sayesinde, iş kazalarında gerekli önlemlerin alınmasına ve eksiklerin tespit edilmesine çok ciddi katkılar sunduğu görülmektedir.

Spor ve Fitness

Giyilebilir teknoloji cihazları, spor ve fitness alanında düzenli spor ve egzersiz yapan kişilerin fiziksel aktivitelerini takip etmek için kullanılmaktadır. Birçok insan spor ve diyet programlarında yaptıkları aktivitelerin sonuçlarını takip edebilmek ve durum değerlendirmesi yapmak için giyilebilir teknoloji cihazlarını aktif bir şekilde kullanmaktadır.  Bu sayede kişilerin yaktıkları kalori, attıkları adım, gibi fiziksel hareketliliklerini takip etmesine olanak sağlamaktadır. Bu veriler doktorlar ve uzmanlar tarafından analiz edilebilir. İleride yaşanabilecek bir rahatsızlıkta teşhis ve tedavi sürecine önemli ölçüde katkılar sağlayabilmektedir.

Savunma

Günümüzde devletler alışılmadık tehditlerle karşı karşıya kalmaktadır. Bu sebeple konvansiyonel ve alışılmışın dışında yaşanabilecek tehditlere karşı savunma alanında çalışmalar yürüten uzmanlar mevcut teknolojiden yararlanarak yenilikçi uygulanabilir yöntemlerle geliştirilen yeni teknolojik gelişmelere ilgi duymaktadır. Bu sebeple giyilebilir teknoloji savunma alanında oldukça büyük bir ilgi görmektedir.  Giyilebilir teknoloji, savunma ve askeri alanda kullanıldığında iş yükünü azaltma, verimlilik ve maliyet tasarrufu açısından önemli katkılar sunmaktadır. Özellikle ABD ordusu bu alanda önemli çalışmalara imza atmıştır. Yaptıkları çalışmalar neticesinde geliştirdikleri biyonik savaş giysileri,  birçok özelliğe sahiptir. Biyolojik izleme, akıllı zırh ve iletişim gibi birçok özelliğe sahip olduğu bilinmektedir. Teknoloji Önümüzdeki yıllarda savunma ve askeri alanda daha aktif bir şekilde kullanılacağa benziyor.

Endüstri

Endüstri alanında endüstriyel internetin kullanım alanı her geçen gün artmaktadır. Verimliliği takip edebilen sensörler vasıtası ile şirketler üretim verilerini analiz edebiliyor ve gerekli aksiyonları alabiliyorlar. Bu sebeple giyilebilir teknoloji şirketlerin üretim alanında çok olumlu sonuçlar elde etmesine neden olmaktadır. Ayrıca üretim alanında kullanılan giyilebilir teknolojiler arasında, Akıllı eldiven, tulum, kasklar ve birçok iş kıyafeti bulunmaktadır. Bu kıyafetlerin kullanımı ile işletmeler iş sağlığı ve güvenliği alanında çok önemli veriler elde etmektedir.  Bu veriler analiz edilerek iş kazaları ile ilgili gerekli tedbirlerin alınması sağlamakta ve iş kazalarının önemli ölçüde azalması amaçlanmaktadır.

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri

Giyilebilir teknolojiler üç ana kategoriye ayrılmaktadır. Giyilebilir sağlık teknolojileri, giyilebilir tüketici elektroniği, giyilebilir tekstil teknolojileri, olmak özere üç ana kategoride incelenebilir. Bu kategorilere ait ürünler akıllı ayakkabılar, akıllı saatler, akıllı giysiler, başa takılan ekranlar, akıllı takılar, akıllı bileklikler ve vücuda yerleştirilebilen bilgisayarlar gibi daha birçok ürün saymak mümkün. Aşağıda belirtilen tabloda son yılarda giyilebilir teknoloji ürünleri harcamalarında ciddi bir artış olduğu görülmektedir. Yaşanan gelişmelere bakıldığında giyilebilir teknoloji daha birçok yenilik ve ürün çeşidi ile karşımıza çıkacağa benziyor.

Dünya Çapında Giyilebilir Cihazların Türüne Göre Kullanıcı Harcama, raporu 2018-2021 (Milyon Dolar)

Kaynak: Goasduff

Bu yazımızı beğendiyseniz, bu kategoride yer alan eFootball PES 2021 Sezon Güncellemesi başlıklı bir önceki yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Merhaba, Malatya/yeşilyurt doğumluyum. Tekstil Teknoloji Teknisyenliği alanında önlisans yaptım ve şuan özel bir sektörde mesleğimi icra etmekteyim.

YORUMLAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Copyright © 2020 Appbilgi.com. Tüm hakları saklıdır.

bilgi sitesi, trend bilgiler, saglik, tarih, teknoloji, yemek tarifleri, ip uclari, neden, bilgi, sitesi, webmaster, faydali, bilgiler, nedir, nasil, yapilir, nerede