1. Anasayfa
 2. Teknoloji

İletişimin Geleceği Nedir?

İletişimin Geleceği Nedir?
0

İletişimin Geleceği ve Hayatımızda ki Önemi

Gelecek iletişim, artırılmış gerçeklik unsurlarını birleştirebilir.

Elli yıl önce, bugün iletişim kurmak için güvendiğimiz araçlar sadece bilim kurguydu. Bugün, bir akıllı telefon satın alabilir ve arama yapabilir, Web’de gezinebilir, oyunlar oynayabilir, uygulamaları çalıştırabilir ve çoğu spekülatif kurgu yazarının hayal etmeye cesaret edemeyeceğinden fazlasını başarabilirsiniz. Sırada ne var?

Kısa vadede, temel cep telefonlarının yavaş yavaş kaybolduğunu göreceğiz. Akıllı telefonlar daha yaygın ve daha ucuz hale geldikçe, daha fazla insan onları benimseyecek. Süreç kademelidir. Çoğu yeni teknolojide olduğu gibi, bir grup hevesli benimseyenler yolu gösteriyor. Bazen genel nüfus ilk öncüleri takip eder – kompakt disk bu tür teknolojilere iyi bir örnektir. Diğer durumlarda, ilk benimseyenler, LaserDiskler gibi geniş bir kabul görmeden eskimiş olan teknolojiye sahip olurlar.

Akıllı telefonlar ilk kategoriye giriyor gibi görünüyor. Apple iPhone ve Google’ın Android işletim sistemi gibi ürünler, akıllı telefonu gadget meraklılarının dünyasından ve kitlesel pazara itti. 2010 yılında, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki büyük bir operatör için ilk 4G akıllı telefon ortaya çıktı. Bu, Sprint’in WiMAX ağında çalışan HTC EVO 4G idi . 4G ağı, diğer ağlardan daha hızlı veri aktarım hızlarına izin verir.

İnternet, iletişimde artan bir rol oynamaya devam edecek. İnternet üzerinden ses protokolü ( VoIP ) halihazırda çeşitli iletişim ürün ve hizmetlerinde büyük bir rol oynamaktadır. Facebook ve Twitter gibi siteler, kullanıcıların insan ağlarıyla iletişim kurmasına izin verir. Web’in yükselişiyle, insanlar artık dünyaya hitap edebilecekleri bir platforma sahipler. Geçmişte yalnızca ünlüler ve politikacılar bu kadar çok insana aynı anda hitap edebilirdi. Artık İnternet bağlantısı olan herkes aynı şeyi yapabilir.

Bu, eğlenceden siyasete kadar her şeyde değişikliklere yol açabilir. Web’i bir iletişim aracı olarak kullanarak, istekleri olan insanlar bir izleyici kitlesini her zamankinden daha kolay bulabilir. Nispeten tanınmayan bir kişinin, Amerika Birleşik Devletleri başkanlığına seçilmek için yeterli desteği kazanması için İnternet’i kullanması uzun sürmeyebilir.

Şimdiye kadar iletişimdeki oldukça sıradan gelişmelere baktık. Ama uzak gelecek ne olacak?

Gelecekte iletişim değişikliğini görebilmemizin bir yolu, artırılmış gerçekliktir . Bir artırılmış gerçeklik sisteminde, dünyayı teknolojik bir katman üzerinden görürsünüz. Bu, akıllı telefon gibi elde tutulan bir cihaz şeklini alabilir – bazı telefonlar için halihazırda kullanılabilen birkaç artırılmış gerçeklik uygulaması vardır. Bir başka olası uygulama, bir dizi artırılmış gerçeklik gözlükleridir. Her iki durumda da, etrafınızdaki dünyayı görebilir ve görüntülediğiniz şeyle ilgili gerçek zamanlı dijital bilgileri görebilirsiniz.

Artırılmış gerçekliğin klasik örneği, restoran incelemesidir. Bir restoranın önünde durabilir ve artırılmış gerçeklik sistemi aracılığıyla müşteri yorumlarını okuyabilir veya içeri girmeden günlük spesiyalleri görüntüleyebilirsiniz. Ancak uygulamaların konumlarla bitmesi gerekmez. Artırılmış gerçeklik sistemleri insanlara da yayılabilir. Bir yabancıya baktığınızı ve o kişinin adını, Facebook profilini, Twitter hesabını ve diğer bilgileri gördüğünüzü hayal edin . Açıkça, artırılmış gerçeklik sistemleri mahremiyet ve güvenlik konusunda endişeler uyandıracak, ancak bu tür sistemler halihazırda geliştirme aşamasındadır.

Sonra video konferans var. Teknoloji yıllardır var olmasına rağmen, Amerika Birleşik Devletleri’nde video görüşmeleri popüler değil. Bunun nedeni donanımın yeterince zorlayıcı veya uygun maliyetli olmaması olabilir. Ancak şimdi web kameraları televizyonlarda görünmeye başlıyor ve birçok dizüstü bilgisayarda standart. Bir video konferans çağına girmek üzere miyiz, yoksa o pizzayı sipariş etmeden önce sizin ve evinizin güzel görünmesini sağlamak çok mu zor?

Video konferansın bir dezavantajı, ya görüşme süresince tek bir yerde kalmanızı ya da tüm görüşme boyunca görünür olmanız için bir cihazı tutmanızı gerektirmesidir. Telefondayken büyük bir özgürlüğe alıştık. Hareketsiz kalmamızı gerektirecek bir teknolojiyi gerçekten benimseyecek miyiz? Belki özel günler veya kısa sohbetler için video konferans kullanacağız.

Dil engelleri de ortadan kalkıyor. Dilleri gerçek zamanlı olarak çevirebilen cihazlar, farklı ülkelerden ve kültürlerden insanların bir tercümana ihtiyaç duymadan iletişim kurmasına olanak tanıyor.

Uzak gelecekte, düşüncelerimizi bir ağ aracılığıyla doğrudan başka birinin beynine göndererek iletişim kurabiliriz. Bu tür bir teknolojiden onlarca yıl uzaktayız, ancak bilim adamları, insanların düşüncelerini doğrudan bir bilgisayara aktarmasına izin veren beyin-bilgisayar arayüzleri oluşturmak için çalışıyorlar . Belki bundan 50 yıl sonra hepimiz telepatinin elektronik bir versiyonunu kullanacağız.

İletişim teknolojisi müthiş bir hızla gelişiyor. Tahminlerimizin yüzeyi bile çizmediği ortaya çıkabilir. Sadece zaman gösterecek.

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _ok_oldum
  Şok Oldum
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  k_zg_n_m
  Kızgınım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

Merhaba, Malatya/yeşilyurt doğumluyum. Tekstil Teknoloji Teknisyenliği alanında önlisans yaptım ve şuan özel bir sektörde mesleğimi icra etmekteyim.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.