1. Anasayfa
 2. Faydalı Bilgiler

Yapıştırıcı Lekesi Nasıl Çıkar

Yapıştırıcı Lekesi Nasıl Çıkar
0

Yapıştırıcı lekesi nasıl çıkar ve hangi yöntemler uygulanır?

Yapıştırıcı Lekesi Nasıl Çıkar ?” Bir şeyin yüzeyinde yapıştırıcı kalıntısı varsa, ister önceki bir uygulamadan isterse bir kazadan olsun, onu çıkarmak imkansız değildir. Aslında, tutkal çıkarmanın birkaç farklı yolu vardır, ancak yöntem söz konusu yüzeye bağlıdır. Aşağıda, çeşitli yüzeylerden yapıştırıcı çıkarmak için bazı öneriler verilmiştir.

Çıkartmalar, fiyat etiketleri ve diğer üretici veya mağaza uygulamalarının geride bıraktığı yapıştırıcıdan kurtulmak için basit ovalama alkolünü deneyin . Pamuklu bir top veya yumuşak bir bezi alkolle nemlendirin ve söz konusu bölgenin üzerinde tutun. Kalıntı iyice nemlendirildikten sonra, tutkal kalıntısını nazikçe kazıyın ve yapıştırıcı tamamen çıkana kadar işlemi tekrarlayın. Cam, plastik ve seramik yüzeyler alkol kullanırken zarar görmemeli, yüzey boyanmış veya kumaştan yapılmışsa küçük bir alanı test edin.

Buhar, duvar kağıdı üzerinden tutkalın çıkarılmasına yardımcı olacaktır.

Duvar kağıdı veya diğer kağıt ürünlerden yapıştırıcı çıkarmak daha zor olabilir. Genel fikir, nesnenin liflerinden ödün vermeden yapışkan bağı çözmektir. Kağıt genellikle zarar görmeden donabilir, bu nedenle söz konusu nesneyi dondurucunuza yerleştirmeyi deneyin. Yapıştırıcıyı, bir maket bıçağı veya tıraş bıçağıyla kazınabilecek kadar kırılgan bir noktaya kadar sertleştirebilirsiniz. Buhar, kağıttan tutkal çıkarmada da etkili olabilir.

Yapıştırıcıyı duvar kağıdından almanın en iyi yolu, onu buharlaştırmaktır. Taşınabilir bir buharlayıcı kiralayabilirsiniz ve iyi havalandırılan bir alanda çalışıyorsanız, buhar ve ticari duvar kağıdı yapışkan çıkarıcılarını birleştirmeyi deneyin. Eski duvar kaplamaları olan daha eski evler için, bu tekrarlayan ve yoğun emek gerektiren bir süreç olacaktır, ancak ısrarla işe yaramalıdır. Ayrıca, buharda pişirirken yapıştırıcıyı kazımak için geniş başlı düz bir macun bıçağına da ihtiyacınız olacak.

Yapıştırıcıyı halıdan çıkarmak için bir buz küpü kullanılabilir.

Kurumuş tutkalı kumaştan veya halıdan çıkarmak için, yerinde bir plastik poşet içinde bir buz küpü tutmayı deneyin. Amacınız, yukarıdaki tekniğe benzer şekilde, yapıştırıcıyı kazınacak kadar kırılgan hale getirmektir. Plastik torba, ek nemin tutkalın yapışkan özelliklerini yeniden etkinleştirmemesini sağlayacaktır.

Ilık sirke, ahşap yüzeylerdeki tutkalı çıkarmaya yardımcı olabilir.

Ahşap yüzeylerden tutkal alınması bazen ılık sirke ile yapılabilir . Bir bezi ılık sirke ile nemlendirin ve biraz sıkıştırdıktan sonra yapıştırıcıyı ovalamayı deneyin. Yüzey kaplamasına zarar vermekten endişe duyuyorsanız, ahşaptan tutkalı kazıyorken dikkatli olun.

Alkol bir yüzeyden yapışkanın çıkarılmasına yardımcı olabilir.

Yapıştırıcının çıkarılmasının arkasındaki bilimsel süreç, yapıştırıcının bağlı olduğu nesneyi yok etmeden, nem ve sıcaklık seviyelerini değiştirerek yapıştırıcı bağının yok edilmesidir. Ticari yapışkan çıkarıcılar, yüzeyi başka bir şeyle kaplamayı planlamadığınız sürece, hasar görebilecek yüzeylerde dikkatli kullanılmalıdır.

Not: Japon yapıştırıcı lekesini çıkartmanın en iyi yolu Aseton kullanmaktır fakat boyası çıkabilecek yüzeylerde kulanılmamalıdır.

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _ok_oldum
  Şok Oldum
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  k_zg_n_m
  Kızgınım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

Merhaba, Malatya/yeşilyurt doğumluyum. Tekstil Teknoloji Teknisyenliği alanında önlisans yaptım ve şuan özel bir sektörde mesleğimi icra etmekteyim.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.