1. Anasayfa
 2. Sağlık

Kulak Ağrısı Nasıl Geçer?

Kulak Ağrısı Nasıl Geçer?
0

Kulak Ağrısını Geçirmek İçin Neler Yapılır ?

Kulak Ağrısı Nasıl Geçer ?” Kulak ağrısını gidermek için atacağınız adımlar, ağrının şiddetine ve altında yatan nedene bağlı olabilir. Genellikle kulak enfeksiyonu ile ilişkili ağrı, reçetesiz satılan (OTC) ağrı kesicilerle tedavi edilebilir. Ayrıca etkilenen bölgeye sıcak kompres uygulayabilir veya ağrıyı gidermek için kulak damlası kullanmayı deneyebilirsiniz . Seyahat sırasında kulağa uygulanan baskı nedeniyle ortaya çıkan kulak ağrısı ağrıları için sakızın işe yaradığını görebilirsiniz. Bazen sakız çiğnemek, kulak enfeksiyonuna eşlik eden ağrılı basıncı hafifletmeye de yardımcı olabilir.

Sakız çiğnemek kulak ağrısına neden olan basıncı hafifletebilir.

Kulak ağrısını tedavi etmenin en güvenilir yollarından biri ağrı kesicidir. Genellikle reçetesiz satılan (OTC) bir ağrı kesici ilaç bu amaç için iyidir. Rahatsızlığı gidermek için ibuprofen , asetaminofen , aspirin veya başka bir OTC ağrı kesici almaya karar verebilirsiniz . Ancak doktorlar genellikle 20 yaşından küçük kişilerin aspirin kullanmamasını önermektedir. Bunun nedeni, aspirinin karaciğeri ve beyni etkileyen bir durum olan Reye sendromunun gelişimine katkıda bulunabilmesidir .

Isı, kulak ağrısına bağlı ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Kulak ağrısı ağrısından tamamen kurtulmasa da, ılık bir kompres onu hafifletmeye yardımcı olabilir. Sıcak kompres kullanmak için kulağınıza bir ısıtma pedi yerleştirebilirsiniz. Isıtıcı ped ile çıplak cildiniz arasına ince bir bez koymak, ped çok ısınırsa yanmayı önlemenize yardımcı olabilir. Etkilenen bölgeye uygulanan ılık bir bez de faydalı olabilir.

 • Isıtılmış zeytinyağı damlalarının kulak ağrısı için etkili bir çare olduğu bulunmuştur.

Kulak damlaları ayrıca kulak ağrısı ağrısını hafifletmek için yararlı olabilir. Örneğin, bazı insanlar kulaktaki ağrıyı tedavi etmek için zeytinyağlı kulak damlası kullanılmasını önermektedir. Ayrıca bir doktorun size önerdiği ağrı giderici kulak damlalarını kullanarak da rahatlayabilirsiniz. Zeytinyağı gibi bir evde çare kulak damlası denemeyi seçerseniz, önce doktorunuzun onayını almanız iyi olabilir.

 • Kulak ağrısının acısını hafifletmek için aspirin veya diğer reçetesiz satılan ağrı kesiciler alınabilir.

Bazen kulak ağrısı ağrısı, rahatsız edici baskı ile şiddetlenir. Sakızın baskıyı azaltmaya yardımcı olduğunu fark edebilirsiniz. Bu genellikle seyahat sırasında bir enfeksiyon veya irtifa değişikliklerinin neden olduğu ağrı ve basıncın tedavisinde özellikle yararlıdır.

Bir kompresin sıcaklığı ağrı, yanma ve kaşıntı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Çoğu sağlık uzmanı, açıklanamayan kulak ağrısı için bir doktorun değerlendirmesini önermektedir. Ne yazık ki, bir kulak enfeksiyonu önemli bir süre tedavi edilmediğinde sağlık komplikasyonları gelişebilir. Bir kulak enfeksiyonu keşfetmediyse, doktor kulağınızdaki yabancı bir nesnenin ağrıdan sorumlu olduğunu görebilir.

Kulak ağrısı, kulak enfeksiyonunun sonucu olabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _ok_oldum
  Şok Oldum
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  k_zg_n_m
  Kızgınım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

Merhaba, Malatya/yeşilyurt doğumluyum. Tekstil Teknoloji Teknisyenliği alanında önlisans yaptım ve şuan özel bir sektörde mesleğimi icra etmekteyim.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.