Mısır Piramitlerinin Sırrı ve Özellikleri
  1. Ana Sayfa
  2. Tarih

Mısır Piramitlerinin Sırrı ve Özellikleri

0

Dünyanın 7 harikasından biri olmayı sürekli başaran Mısır Piramitleri eski krallık döneminde Firavun mezarları üstüne yapılmış yapıdır. Mısır Piramitleri sırrı yıllardır esrarengiz olaylar arasında yer almakta ve çözülememekte. Bu yapıt insanların her zaman ilgisini çekmiş araştırma yapmalarına sebep olmuştur. Peki Mısır piramitleri neden yapıldı? Sırrı nedir? Özellikleri nelerdir? Piramitlerin isimleri nelerdir? Hepsi ve daha fazlası sizlerle..

Yıllardır bu yapının nasıl inşaa edildiği merak ediliyor. Bunun için araştırmacılar bir çok deney ve bilgi verseler de henüz tam olarak sırrı ortaya çıkmış değil. Mısır ülkesinin dünyaca tanınmasının bir diğer nedeni ise bu piramitlerdir.

Mısır Piramitlerinin Sırrı Nedir

Araştırmalara rağmen piramitin sırrı henüz çözümlenmiş değil. En yeni teknolojiler bile bu gizemi çözemedi. Bin yıllık bir süreçte MÖ 2630 ile 1640 yılları arasında inşa edilen Mısır piramitleri günümüzde hala sağlam bir şekilde durmaktadır. Bu piramitlerin amacı Firavun’ları kızgına uğratmaktır. Piramit, firavun güneşe yükselişinin mimarı gerçeği olarak karşımıza çıktı. Bu gelişmelerin sonunda firavun’un sonu olarak görülüyordu.

 

Mısır Piramitlerinin Özellikleri ve İsimleri Nelerdir

  • BASAMAKLI PİRAMİT : MÖ 2630 yılında 3. Hanedan zamanında İmhotep adında bir mimar, sakkara daki ilk piramiti inşa etmiştir. İlk eseri olarak 6 basamaklı bu piramiti inşa etmiştir.
  • KIZIL PİRAMİT : Adının kızıl piramit olmasının sebebi sabahları güneş vurunca açık kızı rengine dönmesi olan bu piramit paralel taşlardan oluştuğu için daha sağlam bir yapısı bulunmaktadır. Yapısında çok kıymetli taşlar kullanılmıştır, bu yüzden paha biçilmez bir piramittir. Yapılan araştırmalar da kimse bu piramitin neden yaptırıldığını bilmiyor fakat uzmanların yorumuna göre arkeologlar Firavun’un mezarının piramit’in en önemli özelliğinin yansıtmasını istediği ve Kızıl piramit’in bunun için en ideal yer olduğunu düşünmesidir.
  • SEFENS HEYKELİ : Piramitler’den farklı bir yapısı bulunan Sefens heykli diğer yapılardan farklıdır. Aslan başlı insan heykeli olarak geçen bu Sefens heykelinin amacını araştırmacılar yüz yıllardır bir sonuç getirmemiş bu yüzden tarihin tozlu raflarında kalmıştır. Sefens’in en önemli özelliği 73m uzunluğunda 20m yüksekliğinde olmasıdır.

 

Yapılan bu piramitlerin amacı yüz yıllardır çözülemeyen bir sır olarak kalmıştır. Detaylı bilgi için Mısır Piramitleri Ne İçin Kullanıldı  adlı makalemizi okumanızı öneririz. Mısır ülkesine çok sayıda turistin akın etmesine sebep olan bu piramitlerin sırrı gerçek anlamda elbet bir gün ortaya çıkacaktır. Yıllarca yapım çalışmasına uğraşılan bu piramitlerin bir amacı olduğu kesin.

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?
İlginizi Çekebilir

Yorum Yap