1. Anasayfa
 2. Tarih

İnsan Hakları Nedir?

İnsan Hakları Nedir?
0

İnsan Hakları Nedir ve Neleri Destekler ?

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, Birleşmiş Milletler tüzüğünde listelenen hakları tanımlamaktadır.

İnsan Hakları Nedir ?” İnsan hakları, birçok insanın doğuştan gelen bir hak olarak tüm insanlara ait olduğuna inandığı bir dizi temel haklardır. Kavram eskidir, ancak terim yalnızca 1940’larda kullanıma girmiştir. Başta Batı’da olmak üzere pek çok insan insan hakları konusunda çok güçlü hissettiği için, onları korumak için bir takım önlemler alındı. Uluslararası bir kuruluş olan Birleşmiş Milletler , korumalarına ilişkin geniş bir bölüme sahiptir.

İnsanların, insanlıklarının doğası gereği birkaç temel hakka sahip oldukları fikri eskidir. Birçok tarihsel belge bu temel haklardan bazılarını kanunlaştırmıştır. Ne yazık ki, belirli gruplar için bu hakları ihmal etmenin de uzun bir geçmişi var. Örneğin, birçok köle sahibi toplum, insan hakları konusunda onları yasalarına dahil edecek kadar tutkulu hissediyordu ve köleler, insandan daha az olduklarına inandıkları için dışlandılar.

İnsan Haklarını Neyi Destekler

İnsan haklarını destekleyenlerin çoğu, insanların özgür bir yaşama hakkı olduğuna inanır.

1940’larda, İkinci Dünya Savaşı konsepte büyük bir ilgi çekti. Pek çok ulus, çoğu insan için insan haklarını büyük ölçüde kısıtlayan Mihver Devletleri’nin eylemlerinden derinden endişe duyuyordu, en çok da Yahudi inancının takipçileri. Savaşın sonunda Birleşmiş Milletler kuruldu ve bu örgütün odaklandığı en önemli konulardan biri haline geldi. 1948’de Birleşmiş Milletler, tüm üye ülkelerden bunu imzalamalarını ve burada açıklanan hakları savunmalarını isteyen bir Evrensel İnsan Hakları Beyannamesi yayınladı.

Genel bir kural olarak, insan haklarını savunanların çoğu, insanların yaşamlarına ve özgürlüklerine hakkı olduğuna inanır. Buna ek olarak, bu konular özgürlük duygusuyla çok bağlantılı olduğundan insanlar istedikleri gibi düşünebilmeli ve iletişim kurabilmeli. Son olarak, tüm insanlar kanun önünde eşitlik hakkına sahip olmalıdır. Pek çok insan ayrıca kölelik ve işkence yasakları da dahil olmak üzere bir dizi ek yasal korumaya inanıyor. Ek olarak, insanlar ve hükümetlerin tüm insanların haklarını koruma görevi vardır.

İnsan Hakları Kapsamında Güvenlik

İnsan hakları, şüphelilere kolluk kuvvetleri tarafından uygun muameleyi kapsar.

Bu hakların temel bir ilkesi kötüye kullanıldığında buna insan hakları ihlali denir . Ne yazık ki, pek çok ülke, suçluların önemsiz suçlardan infaz edilmesinden şüpheli teröristlerin olağandışı icrasına kadar bu tür ihlalleri işlemektedir. Pek çok insan, bu tür ihlalleri durdurma umuduyla, bazen hayatlarını tehlikeye atarak onları rapor ediyor. Bu insanlar, insan haklarının bir gün gözetmenlere ve ihbarcılara ihtiyaç duyulmadan evrensel hale gelebileceğini umuyorlar .

 • İnsan hakları, yaşlıların uygun bakımını içerir.
 • Çocukların yalnızca kendileri için geçerli olan özel hakları vardır.

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _ok_oldum
  Şok Oldum
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  k_zg_n_m
  Kızgınım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

Merhaba, Malatya/yeşilyurt doğumluyum. Tekstil Teknoloji Teknisyenliği alanında önlisans yaptım ve şuan özel bir sektörde mesleğimi icra etmekteyim.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.