Mutlu Olmak Bizim Elimizde
  1. Ana Sayfa
  2. Faydalı Bilgiler

Mutlu Olmak Bizim Elimizde

0

Mutluluk İçimizde

Sahi neydi mutluluk, çok mu ulaşılmazdı yada bize mi çok uzaktı?

Bir gün yağışlı bir havada montumun kapşonunu başıma takmış ,yolda hızlı adımlarla ilerliyordum. Gideceğim yere o kadar hızlı gelmişim ki yol boyu düşünmekten nasıl geldiğimi bile anlamadığımı fark ettim. Ne kadar da mutsuz ve huzursuzdum.

Düşündüm sonra ; beni bu kadar mutsuz ve huzursuz eden şey neydi ?

Olumsuzluklara beynim o kadar odaklanmış ki, olumlu hiç bir şeyin hayalini kuramaz olmuşum.

Biliyorum yalnız değilim, sizlerde benim gibisiniz aslında gerçek şu ki ; Biz olaylara nasıl bakıyorsak öyle görüyoruz
Biz sadece kendi kendimizi mutsuz ediyoruz. Bizim kafamızda  çizdiğimiz mutluluk profili sadece bir nedene yada bir sebebe bağlı olarak gelişiyor yani biz öyle sanıyoruz .

Kimi sevdiği insan yanında olunca mutlu olacağına inanıyor, kimi terfi edince, kimi sınavı kazanınca yada kimi birisinden güzel bir söz duyunca…

Unutmayın kimse kimseyi mutlu edemez. Sadece siz kendinizi mutlu edebilirsiniz. Nasıl mı ?

Mesela ;

Olaylara bakış açınızı değiştirin. Bakmak ile görmek aynı şey değil bunu ayrıt edin

Kötü bir olayın sonunda yaşanan olayın tekrarı olmaması için kendinize bir ders çıkarın.  (Unutmayın ki kötü sandığımız bir çok şey aslında tam da daha da kötü bir olayın yaşanmasını önlemek içindir.)

Ayrıntılara takılmayın, insanları olduğu gibi kabul edin ve güzel yanlarını görmeye odaklanın .Bu hayatta kimse dört dörtlük değil.

Yaşanan her kötü olayda şikayetçi olmayın. Konfüçyüs ne güzel demiş; Karanlığa küfredeceğine bir mum yak.

Karamsar olmayın, Beyninizi pozitif düşünmeye ikna edin. Her gecenin ardından güneş hep aynı güzelliği ile doğar unutmayın.

Elinizde olan imkanları düşünüp mutlu olun. Sağlıklı  iseniz, ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir geçiminiz varsa, sizi gerçekten seven insanlar yanınızda ise, özgürlüğünüz elinizde ise.. Sizden daha mutlusu olabilir mi ? Bunu bir düşünün.

Şimdi bunları yazması sana ne kadar da kolay diyorsunuz.

Peki size bir soru ?

Sizi en çok üzen ve artık her şey bitti, asla hiç bir şey eskisi gibi olmayacak dediğiniz o anı hatırlayın.
Ne oldu, o da geçti değil mi ?
Geçmeyen geride kalmayan hiçbir üzüntü yok  nefes aldığımız sürece hayat bizi hep kendimizle sınayacak ama her şey bir gün geçecek. Unutmayacaksınız ama ilk yaşanan gün kadar canınızı yakmayacak, üzmeyecek.

Amerika da Avcılar maymunları yakalamak için yerlere maymun elinin girebileceği oyuklar açarlar. Bu oyukların içlerine muz koyarlar.
Maymunlar elini sokunca muzu alır fakat yumruk şeklini alan elini oradan çıkaramaz. Muzu bırakmak istemeyen maymun hemen yakalanır. Elini açıp muzu bırakanlar kurtulur.

İnsanın kendini mutsuz eden düşünceler olaylar tamda bu muz gibi eline aldığını bırakabilen mutluluğu yakalıyor ama bırakmak istemeyen düşüncelerin içine hapsolup mutsuzluğu yaşıyor.

Unutmayın; Hayat çok kısa, göz açıp kapayıncaya kadar geçip gidiyor. Güzel anılar biriktirip mutlu olamaya bakın.

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?
İlginizi Çekebilir

Yorum Yap