Appbilgi.com

Neden Bu Kadar Terliyorum?

07.11.2020
182

Alnınızda, ayaklarınızda ve ellerinizde çok terlerseniz, yalnız değilsiniz.

İğrenç görünse de terleme tamamen normaldir. Terlemeyi önleyici maddelerle maskelemek için büyük çaba sarf ederiz, ama terlemezsek başımız büyük bir belaya girer. Terleme, vücudumuzun kendi kendini soğutma yoludur. Her insanın vücuduna yayılmış 2 ila 5 milyon ter bezi vardır. Ayaklarınız, elleriniz veya alnınız gibi yerlerde daha çok terlediğinizi fark etmiş olabilirsiniz. Düşündüğünüzün aksine koltuk altlarınızda çok fazla ter bezi yoktur. Ancak koltuk altlarımızdan daha fazla vücut kokusu yayma eğilimindeyiz çünkü ter o bölgeden buharlaşmaz.

Terimizin çoğu, vücut sıcakken uyarılan ekrin ter bezleri tarafından salınır. Bu bezler uyarıldığında cilde sulu bir madde salmaktadır. Bu nem buharlaştığında vücut soğur. Anksiyete gibi duygusal bir tepki nedeniyle terliyorsak apokrin bezlerinden ter salınır. Bu bezler gergin olduğumuzda veya aşırı heyecanlandığımızda uyarılır.

Peki ya ortalama bir insandan daha fazla terlerseniz? Vücudunuzun aşırı hızda terlemesine ne sebep olur? Birçok nedenden dolayı aşırı terleme olur. Genellikle nedenler, yoğun efor veya sıcak hava gibi oldukça iyi huyludur. Ve bazı insanlar diğerlerinden daha fazla terler. Bununla birlikte, aşırı terlemeye neden olabilecek bazı yasal tıbbi durumlar vardır:

 • Menopoz
 • Gebelik
 • Tiroid problemleri
 • Diyabet
 • Alkolizm
 • İnme
 • Kalp yetmezliği
 • Kanser

Aşırı terleme konusunda endişeleriniz varsa, bir doktora görünmelisiniz . Ayrıca, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı ilaçların aşırı terlemeye neden olabileceğini unutmayın:

 • Antidepresanlar
 • Ağız kuruluğu için ilaçlar
 • Çinko gibi bazı mineral takviyeleri

Genel olarak terleme oldukça normal bir şeydir. Terlediğiniz miktarın aşırı olup olmadığına ve tıbbi müdahaleye ihtiyacınız olup olmadığına karar vermek size ve doktorunuza bağlıdır. Aksi takdirde, iyi bir terlemeyi önleyici ve bol giysiler terlemeyi en aza indirmenize yardımcı olacaktır.

Sağlığınız ve vücut sorunlarınız hakkında daha fazla bilgi için sonraki sayfadaki bağlantılara göz atın.

Bu yazımızı beğendiyseniz, bu kategoride yer alan Adet Bozukluğunun Önlenmesi başlıklı bir önceki yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

MAKALE YAZARI


Merhaba, Malatya/yeşilyurt doğumluyum. Tekstil Teknoloji Teknisyenliği alanında önlisans yaptım ve şuan özel bir sektörde mesleğimi icra etmekteyim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Copyright © 2020 Appbilgi.com. Tüm hakları saklıdır.

bilgi sitesi, trend bilgiler, saglik, tarih, teknoloji, yemek tarifleri, ip uclari, neden, bilgi, sitesi, webmaster, faydali, bilgiler, nedir, nasil, yapilir, nerede