1. Anasayfa
 2. Teknoloji
Trendlerdeki Yazı

Steam Deck Hakkında Detaylı Bilgi

Steam Deck Hakkında Detaylı Bilgi
0

Steam Deck Nedir? Steam Deck Fiyatı? Steam Deck 2 Mi Geliyor? Özellikleri Nelerdir?

Steam Deck nedir? Steam Deck fiyatları nedir? Steam, oyun sektörüne ilgisi olan ve oyun oynamayı seven neredeyse herkes tarafından bilinen. Oyun satın alma ve indirme platformudur.

Steam, Valve’a ait olan. Sadece oyun satın alma ve indirme değil. Oyun yapma şirketi olarak da karşımıza çıkan. Pek çok alanda inovatif adımlar atan bir şirket, oluşumdur.

Oyun geliştirme ve oyun ekipmanı geliştirme adımlarını ilk kez atmayan Steam, Steam Deck’den önce Steam oyun kolu gibi ufak adımlar ile konsol sektörüne adımlar atıyordu.

Steam Deck, AMD işlemcilerinin güçlü APU sistemini kullanarak oluşturulan. İçerisine Windows kurulabilen oldukça güçlü el konsoludur. Sadece Steam değil, Windows yüklenebilmesi ile birlikte neredeyse her oyunu oynatması ile de dikkat çekmekte.

Steam Deck Özellikleri Nelerdir?

Steam Deck 2 nedir?

Steam Deck, Windows yüklenebilen bir El konsolu olarak karşımıza çıkmakta. Her ne kadar el konsolu olsa da teknolojik olarak gelişmiş olması nedeni ile bazı durumlarda çoğu bilgisayarın oynatamadığı oyunları rahatlıkla oynatabilmekte.

Öyle ki, PS4’den daha yüksek FPS vermesi ile de dikkatleri üzerine çekebilmekte. AMD ve Valve’ın ortak çalışması sonucunda elde edilen konsol AMD’nin güçlü APU sisteminden güç almakta. Yani, grafik işlem birimi olarak ek bir ekran kartı gereksinimi bulundurmamakta.

Steam Deck, Sistem özelliklerine genel olarak bakacak olursak;

 • İşlemci: AMD Apu ZEN2 Özel Üretim. Zen 2 Mimarisine sahip olan, özel üretim bir işlemci. 4 ve 8 çekirdekli seçenekleri ile karşımıza çıkmakta.
 • Ram Bellek: 16GB LPDDR5.
 • Depolama:  Yüksek hızlı MicroSD Kartlar ile arttırılabilen. Ancak kendinden 64GB/256GB/512GB NVMe SSD seçenekleri bulunan depolama seçeneklerine sahip.
 • Ekran Çözünürlük Oranları: 1280×800 Oranında, 720P’den yüksek görüntü kalitesi sunabilmekte.
 • Ekran Yenileme: 60Hz ile, ortalama bir telefon ekranı kadar yenileme hızı sunabilmekte.
 • İşletim Sistemi: SteamOS 3.0. İsteğe göre ve bazı yöntemler izlenerek Windows 10 ve benzeri sürümlerin yüklenebilmesi de mümkün durumda.

Steam Deck, özellikleri konusunda alışıla gelmiş el konsollarından farklı olarak karşımıza çıkmakta. Özellikle depolama konusunda yüksek depolama seçeneklerine izin veren. Arttırılabilir RAM Bellek kapasitesi olması. Söz konusu konsolun gelişime açık ve kullanıma uygun bir konsol olduğunu gözler önüne sermekte.

AMD ile iş birliği içinde oluşturulan konsol, PS’ın da konsollarında tercih ettiği Zen işlemci modellerini kullanmakta. 3,5GHz oranlarına çıkabilen güçlü işlemcisi ile kimi zaman Sony PS Konsollarından daha yüksek FPS değerlerini verebilmekte.

Steam Deck Fiyatları Nedir? Steam Deck Türkiye’de Satılıyor Mu?

Steam Deck 2

Steam Deck fiyatları nedir? Fiyatının yanı sıra, ülkemizde en çok merak edilen bir diğer soru. Steam Deck Türkiye’de Satılıyor mu? Steam Deck, Valve’in aldığı karara göre ülkemizde satışı olmayacak olan bir ürün.

Direkt olarak ülkemiz pazarına girmeyecek olan konsol, yurt dışından getirilerek ülkemizde sorunsuz şekilde kullanılabilecek. Ancak, kullanıcıların bazı riskleri kabul etmesi gerekmekte. Bu risklerden en önemlisi. Steam Deck’in garanti kapsamı içinde olduğu ülkeler içinde Türkiye’nin olmadığıdır.

Öyle ki, el konsolunun tuşlarının bozulması durumunda dahi yurt dışına gönderilmesi gerekmekte. Kendi imkanlarınız ile çözme şansınız bulunuyorsa konsolu kullanmak oldukça keyifli olacaktır.

Steam Deck fiyatlandırma politikası konusunda da karşımıza depolama oranlarına göre değişen fiyat listesi çıkmakta;

 • 64Gb depolama oranına sahip olan Steam Deck 399 Dolar.
 • 256Gb depolama oranına sahip olan Steam Deck 529 Dolar.
 • 512Gb depolama oranına sahip olan Steam Deck 649 Dolar.

İkinci el olarak veya sıfır olarak ürünü Yurt dışından almak mümkün durumda. Sıfır satın almak isteyen kullanıcıların yurt dışına ait bir kargo adresine sahip olması gerekmekte.

Türkiye’den konsola erişmek isteyen oyucular ikinci el yöntemleri kullanarak konsolun temiz veya kutusu hiç açılmamış sürümüne erişebilmekte.

Steam Deck 2 Mi Geliyor? Steam Deck 2 Özellikleri Ne Olacak?

Steam Deck 2 geliyormu

Steam Deck henüz yeni çıkmış bir el konsolu olmasına rağmen Steam Deck 2 için ilk adımlar atılmaya başlandı. Steam Deck Nedir? Sorusuna bile yeni yeni cevaplar alan oyuncular Steam Deck 2’nin çıkacağı iddiaları karşısında bir hayli şaşkın.

Her ne kadar el konsolunun ikinci bir sürümünün çıkma şansı bulunuyor olsa da performans açısından geliştirmeler olmayabilir.

Valve’in ekran ve batarya konusunda adımlar atacağı, daha yüksek ekran yenileme hızlarına sahip olmaya çalışacağı ve daha uzun süre kullanım oranı sunabilecek batarya oranına sahip olmaya çalışacağı sunulan iddialar arasında yer almakta.

Konuşulanların oldukça sağlam iddialar olduğunu. Steam Deck’in tasarımcıları olan Lawrence Yang, Pierre-Loup Griffais tarafından duyurulmaları ile anlamamız oldukça mümkün durumda.

Ekran ve Batarya konusunda geliştirmeler olacağı hakkında açıklamalarda bulunan ikili, ikinci konsolun ne zaman çıkmayı planladığını söylemiş durumda değil. Ancak, Valve’in kararlarından vaz geçmediğini göz önünde bulunduracak olursak.

Steam Deck 2 El konsolu da ülkemizde satılmayacak el konsollarından birisi olarak kalabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _ok_oldum
  Şok Oldum
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  k_zg_n_m
  Kızgınım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

Merhaba, Malatya/yeşilyurt doğumluyum. Tekstil Teknoloji Teknisyenliği alanında önlisans yaptım ve şuan özel bir sektörde mesleğimi icra etmekteyim.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.