1. Anasayfa
 2. Teknoloji

İnternetten Nasıl Faydalanabiliriz?

İnternetten Nasıl Faydalanabiliriz?
0

İnternetin Kapsamı

İnternetin kapsamı oldukça geniştir. İnternette bir insanın ihtiyaç duyabileceği her konuda bilgi arayıp bulması mümkündür. Bu nedenle interneti kapsam bakımından sınırlayamayız. Ancak interneti kişiselleştirebiliriz. İnternetin en çok kullandığımız bölümlerini kendimiz seçip internetten faydalanabiliriz.

Artık günümüz toplumunda internetle gerçek yaşamı birbirinden ayrı tutmamız çok zor. İnsanlar arası iletişimden tutun iş başvurularına kadar her şey internetten yapılmaktadır. Burada önemli olan zamanlamadır. Zamanın tamamını internette geçirmek yanlıştır. Çünkü internet sadece bir araçtır.

Zaman faktörünü göz önünde bulundurarak yapacağınız seçimler konusunda yardımcı olması açısından internetin kapsamını gelin hep birlikte inceleyelim.

İnternetten Nasıl Faydalanabiliriz?

İlk etapta interneti ne için kullanıyoruz? Bu sorunun cevabını kendimizde aramalıyız. Konunun açıklık kazanması için aşağıda kendimce bir örneklem oluşturdum.

 1. İletişimim için kullandığım araçlar: Mail, sosyal medya, mesajlaşma programları.
 2. Bankacılık işlemleri: İnternet bankacılığı.
 3. Arama motorları: Bilgi arayıp bulma amaçlı.
 4. İş arama: İnsan kaynakları siteleri.
 5. Eğitim platformları: Kendinizi geliştirme.
 6. Alışveriş: İhtiyaçları arayıp bulma, satın alma.
 7. Ticaret: Bir şeyler alıp satma.
 8. Eğlence: Müzik dinleme, film izleme, oyun oynama.

Bu listeyi daha da uzatmak mümkün. Peki zaman? Zamanı uzatmak mümkün mü? Tabii ki hayır. İşte bu nedenle internette seçici olmalıyız. Bize fayda sağlayan seçimlerde bulunup interneti kullanmalıyız.

İnternetin Sağlığa Etkisi:

Atalarımızın dediği gibi her şeyin azı karar, çoğu zarar. Aşırı internet kullanmanın bir hayli çok zararı bulunmaktadır. Bilgisayarınızın yaydığı radyasyon, göz bozukluğu, asosyalleşmek, boyun ve sırt ağrısı gibi belli başlı rahatsızlıklar sayılabilir. Birey olarak interneti günlük hayatımızda ne kadar kullanacağımızı optimize etmemiz gerekir.

İnternet kullanmayı azalttığınızda bazı rahatsızlıklar azalabilir, bazıları ise kalıcı olabilir. Örneğin boyun ve sırt ağrısı müzminleşebilir. Hayat boyu fizik tedavi görmek zorunda kalırsınız. Gözünüz bozulabilir, gözlük kullanmak zorunda kalırsınız. Bunların hepsi ciddi rahatsızlıklardır.

Sonuç olarak her şeyin bir doyum noktası vardır. Biz insanlarda interneti kullanmak konusunda dikkatli ve seçici davranmak zorundayız. Yani bir yerde doyuma ulaşmalıyız. Aksi taktirde bunu sağlımızla ödemek zorunda kalabiliriz.

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _ok_oldum
  Şok Oldum
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  k_zg_n_m
  Kızgınım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

Merhaba, Malatya/yeşilyurt doğumluyum. Tekstil Teknoloji Teknisyenliği alanında önlisans yaptım ve şuan özel bir sektörde mesleğimi icra etmekteyim.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.