Appbilgi.com

Tork Ne Anlama Geliyor?

23.11.2020
193

Arabada tork ne anlama gelir?

Tork Ne Anlama Geliyor?” Beygir gücü, bir motorun toplam güç çıkışıdır, tork ise motorun “dönme / torklama yeteneğini” ölçer. Pratik olarak tork, arabanızın ne kadar hızlı hızlanacağının daha iyi bir ölçümü iken, beygir gücü (ağırlığa göre) arabanızın azami hızının daha iyi bir ölçüsüdür.

Yüksek tork ne işe yarar?

Beygir gücü, arabanızın daha hızlı gidebileceği anlamına gelir ve tork…? Tork, basitçe, bir aracın iş yapma yeteneğidir – özellikle krank mili tarafından uygulanan bükme kuvveti. Bir motoru ne kadar hızlı çevirebileceğiniz konusunda genellikle bir sınır olduğundan, daha yüksek torka sahip olmak daha düşük devirlerde daha fazla beygir gücü sağlar. 18 Nisan 2016

Daha fazla tork, daha hızlı hızlanma anlamına mı geliyor?

Daha yüksek güce sahip bir otomobil, motor daha hızlı bir oranda daha fazla iş (tork) verebileceğinden, daha yüksek hızlara ulaşabilir ve bunları daha kolay koruyabilir. İki arabanın ne kadar hızlı hızlanabileceğini karşılaştırmak isterseniz, çoğu insan güç / ağırlık oranlarını kullanır. Daha hızlı hızlanma istiyorsanız, daha fazla torka ihtiyacınız olacak.

Beygir gücü ve tork arasındaki fark nedir?

Motor beygir gücü bir dinamometre kullanılarak ölçülür. Beygir gücü torktan belirlenir çünkü torkun ölçülmesi daha kolaydır. Tork, özellikle harekete neden olabilecek veya olmayabilecek bir dönme kuvveti olarak tanımlanır. Hareket ettiği kolun uzunluğu ile çarpılan kuvvet miktarı olarak ölçülür.

Bu yazımızı beğendiyseniz, bu kategoride yer alan İnternet Çerezi (cookies) Nedir? başlıklı bir önceki yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Merhaba, Malatya/yeşilyurt doğumluyum. Tekstil Teknoloji Teknisyenliği alanında önlisans yaptım ve şuan özel bir sektörde mesleğimi icra etmekteyim.

YORUMLAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Copyright © 2020 Appbilgi.com. Tüm hakları saklıdır.

bilgi sitesi, trend bilgiler, saglik, tarih, teknoloji, yemek tarifleri, ip uclari, neden, bilgi, sitesi, webmaster, faydali, bilgiler, nedir, nasil, yapilir, nerede