1. Anasayfa
 2. Faydalı Bilgiler

Bir Günde Ne Kadar Su İçmeliyiz

Bir Günde Ne Kadar Su İçmeliyiz
0

Bir Günde Ne Kadar Su İçmeliyiz

Vücudumuzun yüzde 50 ya da 60 kadarını oluşturan su, yaşayan her canlı için büyük bir ihtiyaçtır. Hayatta yemek yemeden bir hafta geçirebilsek de, su içmeden yaşama tutunabileceğimiz zaman dilimi ise en fazla 2 ya da 3 gündür. Yetişkin bir insanın günde ortalama 1-2 litre yani 8 bardak kadar su içmesi gerekir. Bu sayı o kişinin çalışma koşullarına, yaşına ve kilosuna bağlı olarak değişir. Su içmek cildin yenilenmesi, sindirim sisteminin kolay çalışması, bağışıklık sisteminin güçlenmesi gibi bir çok fayda sağlar. Aynı zamanda kilo vermek isteyen herkesin de elinden düşürmediği su tokluk hissi yaratarak daha az kalori almaya yardımcı olur.

Suyun Faydaları Nelerdir ?

1.Su sindirim sisteminin daha kolay çalışmasına yardımcı olup besinlerin parçalanmasına fayda sağlar.

2.Cilt hücrelerinin daha hızlı yenilenmesini sağlayarak vücudunuzun daha parlak ve daha canlı görünmesine yardımcı olur.

3.Susuz kaldığınızda unutkanlık gibi problemlerle karşılaşırken, su içmek beyin fonksiyonlarınızın daha iyi çalışmasını sağlar.

4.Su vücudun ısı dengesini sağlayıp, ödem atmak isteyen vücuda da yardım eder.

5.Kan dolaşımını hızlandırıp daha sağlıklı olmanızı sağlar.

6.Sindirim sistemini daha hızlı çalıştıran su metabolizmayı daha çok çalıştırır ve kilo vermenize olanak sağlar. Eğer ılık su içerseniz vücutta yer alan fazla yağların parçalamasına da yardımcı olursunuz.

7.Kana da karışan su onu sulandırıp dolaşım sırasında pıhtılaşmasını önler.

8.Depresyon ,panik atak ve stres gibi psikolojik rahatsızlıklarında azalmasını sağlar.

9.Her gün yeterli düzeyde su içmek bağışıklık sistemini ve vücut direncini güçlendirir.

Her ne kadar kahve, çay gibi sıvı gıdalar tükettiğimiz de su ihtiyacımızı karşıladığımızı düşünsek de aslında tam tersine bu içecekler su içme hissini baskılar. Bu yüzden su içme isteği gelmese de bu sizin günlük su ihtiyacınızı karşıladığınızı göstermez. Aynı zamanda suyun hiç kalorisi yoktur ve diğer kafeinli içecekler gibi kalpte çarpıntı sorunu da yaratmaz. Su içmek çok faydalı bir alışkanlık olsa da her şey gibi onunda fazla içilmesi vücudumuz için zararlıdır. Vücut alması gerekenden fazla su alınca insan bu defa zehirlenme yaşayabilir. Fazla su vücutta elektrolit dengesini bozup beyin fonksiyonlarına kadar zarar verebilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _ok_oldum
  Şok Oldum
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  k_zg_n_m
  Kızgınım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

Merhaba, Malatya/yeşilyurt doğumluyum. Tekstil Teknoloji Teknisyenliği alanında önlisans yaptım ve şuan özel bir sektörde mesleğimi icra etmekteyim.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.